hirdetés

Bolhafésű: minden kutyás háztartásban lennie kellene

Hangai Lilla

2024. november 25 - Képek: Getty Images Hungary

Amikor kutyák ápolási termékeiről és eszközeiről van szó, mi azon a véleményen vagyunk, hogy a kevesebb több. Egy hatékony sampon, esetleg balzsam, ha a szőrtípus megkívánja, egy jó bontófésű és a szőrtípusnak megfelelő kefe, valamint egy karomvágó általában elég ahhoz, hogy rendezetten tartsuk az ebet. Ám egy bolhafésű nagyon hasznos lehet még egy alapkészletben is.

hirdetés

A bolhafésű ugyan nem alkalmas arra, hogy védekezz vele a paraziták ellen, de megkönnyítheti a diagnosztizálásukat és az azonnali eltávolításukat is. Lássuk máris, hogy hogyan lehet használni ezt az eszközt, és mire jó pontosan.

A bolhafésű több szituációban is hasznos lehet

Mi az a bolhafésű?

Egy olyan eszközről beszélünk, amelynek fogai általában laposak, és nagyon szorosan helyezkednek el egymás mellett. Ez a kialakítás lehetővé teszi, hogy a fésűvel elérjük a bunda tövét, egészen a bőrig, amit ha felfelé húzunk ezután, kifésülhetjük a szőrből mind a bolhákat, mind az ürüléküket. A fésülést a legkönnyebb száraz, frissen ápolt szőrön végezni. Óvatosan, de határozottan fésülj hosszú mozdulatokkal, ügyelve arra, hogy a fésű vége minél közelebb kerüljön a bőrhöz, hogy elérje az ott megbújó bolhákat.

Ahogy a bevezetőben is említettük, bár a bolhák kifésülése önmagában nem elegendő parazitakezelés gyanánt (mivel csak a kifejlett bolhákat érinti), a fésűk hasznosak lehetnek a felnőtt bolhák számának csökkentésében mind a felnőtt és kölyökkutyák, mind a felnőtt és kölyökmacskák esetében. Az apróságoknál különösen fontos, hogy a lehető leghamarabb megszabadítsuk őket ezektől az élősködőktől, ugyanis vérveszteségnek, ezáltal vérszegénységnek vannak kitéve általuk. (A felnőtt állatok esetében valamivel nehezebb lehet használni a bolhafésűt, ugyanis a parazitának nagyobb helye van a területváltoztatásra.)

A bolhafésűk továbbá segíthetnek a gazdiknak és az állatorvosoknak megtalálni azokat a bolhákat, amelyek mélyebben rejtőznek a szőrzetben, és hozzájárulhatnak az allergiákhoz és a viszketéshez. Ez kiemelt szerepet kaphat a hosszú vagy hosszabb, dúsabb szőrű egyedek esetében.

A fémfogakkal rendelkező darabok tartósabbak és hatékonyabbak is

Tényleg szükség van otthon is bolhafésűre?

Az állatorvosok rendelőjében mindig van bolhafésű, de otthon is nagyon hasznos lehet egy ilyen eszköz. Ennek oka pedig, hogy még a leglelkiismeretesebb gazdik, akik a legtisztább otthonban élnek, és a kutyájukra is kiemelten figyelnek, ki vannak téve a bolhafertőzés kockázatának. A dolog iróniája ugyanis, hogy a bolhák előnyben részesítik a tiszta környezetet.

Ha esetleg bolhafertőzése van kedvencednek, vagy egy kiadós kutyafuttatózás után azt látod, hogy vakarózik, a bolhafésűzéssel ellenőrizheted a helyzetet, a kezelés alatt pedig figyelemmel kísérheted a javulását. Ha a kezelés hatékony, kevesebb kifejlett bolhát kell találnod.

A bolhafésűzés nem helyettesíti a rendszeres, élősködők elleni védelmet

A rendszeres bolhafésűzés a szokásos ápolás során is kifejezetten hasznos lehet, így ugyanis még azelőtt észreveheted a problémát, hogy az elmérgesedne. Sőt, ezzel akár nyomon tudod követni a rendszeresen adott bolha elleni szer hatékonyságát is. Ha kedvenced havonta megkapja a bőrre cseppenthető spot-ont, a tablettát, vagy nyakörve van, és a fésűzés során ennek ellenére is találsz benne bolhát, mindenképpen beszélj az állatorvosoddal arról, hogy milyen készítményre érdemes váltanotok inkább. Ez különösen fontos azoknál a kutyáknál, akik hajlamosak allergiákra és bőrfertőzésekre, mivel a bolhák akadályozhatják a gyógyulásukat.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

Ide kattintva olvashatod beszámolónkat az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

Így lesz hatékony a bolhafésűzés

Bár a bolhák bárhol lehetnek a kutya testén, érdemes több alkalommal átfésülni a fülek mögött, a „hónaljaknál”, az ágyéknál és a farok tövénél. Ezek azok a helyek, ahol a bolhák különösen szeretnek megtelepedni.

Ha élő bolhákat találsz, azokat azonnal vízbe kell meríteni, hogy megakadályozd, hogy elugorjanak. Mivel a kifejlett bolhák nagy távolságokra tudnak ugrani, előfordulhat, hogy a bolhafésűn csak a bolhapiszok jelzi a fertőzést. A bolhapiszok valójában megemésztett vér, amit a bolhák táplálkozás után hagynak hátra. Ez első pillantásra nehezen különböztethető meg a sima kosztól. Ha bizonytalan vagy, tedd a fésűn talált anyagot egy tiszta, de benedvesített papírtörlőre. A bolhapiszok piros foltot hagy a vértartalma miatt.

Semmiképpen sem kell sokat költened erre az eszközre, van azonban néhány dolog, amit a kiválasztásnál érdemes figyelembe venni. A fémből készült bolhafésűk a legtartósabbak, és ezeket a legkönnyebb tisztán tartani is. A fésű fogai álljanak szorosan egymás mellett, de ne legyenek élesek. Olyat válassz, amelyik kényelmesen illeszkedik a kezedbe; egyes gazdik a hosszabb nyelet, míg mások a kompaktabb fogást részesítik előnyben. Győződj meg arról is, hogy a fogai elég hosszúak lesznek ahhoz, hogy áthatoljanak kutyád szőrén. A dupla bundájú és a hosszú szőrű ebek esetében mindenképpen hosszabb fogú fésűt válassz. Valószínűleg még így is szükség lehet a szőr rétegekre bontására, hogy elérhesd a bőrt.

bolha bolhafésű bolhás a kutya paraziták elleni védelem parazitamentesítés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!