Kell-e meleg ételt adni a kint tartott kutyáknak a hidegben?
2024. november 7 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 7 - Képek: Getty Images Hungary
A kint tartott kutyák esetében a kutyaház téliesítése mellett a legfontosabb, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű eledelt kapjon az állat, hiszen a hidegben több kalóriát éget el.
Ivan Gyenyiszovics, amikor elmeséli egy átlagos napját a fogolytáborban, kiemeli, hogy igyekeznie kell az ételosztásnál, hogy meleg levest kaphasson. Elmagyarázza, hogy az étel hőmérséklete a hidegben még az étel mennyiségénél is sokkal fontosabb. Bár kedvenceink nem egy távoli sztyeppén lévő munkatáborban robotolnak, az ő esetükben is felmerülhet a kérdés, hogy vajon jót tesz-e nekik a felmelegített eledel. Lássuk máris, hogy érdemes-e, kell-e a kutya számára meleg ételt készíteni a téli hónapokban.
Sok eledel leírásán a gyártó tesz arra utalást, hogy miként tálaljuk azt a kutyának. A melegítés valóban fokozhatja a konzerves étkek ízét, a legtöbb gyártó pedig azt javasolja, hogy szobahőmérsékleten adjuk azt a négylábúnak, esetleg nagyon rövid ideig melegítsük mikrohullámú sütőben. Ám ezzel nagyon óvatosan bánjunk, ugyanis a kutya könnyen megégetheti magát az eledellel, így mindig ellenőrizzük annak hőmérsékletét, mielőtt megkapná az eb. Kavarjuk is meg, hogy biztosan mindenhol ugyanolyan meleg legyen.
Ha aggódunk amiatt, hogy a mikrohullám elpusztítja az eledelben lévő tápanyagokat, megmelegíthetjük azt egy erre a célra rendszeresített lábasban közvetlenül a tűzhelyen, vagy akár vízgőz fölött is. Ezeknél is igaz, hogy csak picit melegítsünk a terméken, és ellenőrizzük a hőmérsékletét, mielőtt odaadnánk a kutyának.
Amennyiben száraz táppal etetjük a kedvencünket, adhatunk hozzá a hidegebb hónapokban egy kevés meglangyosított állati zsiradékot, amitől ugyan maga az eledel nem lesz sokkal melegebb, de fokozza az ízét és a kalóriatartalmát is.
Az eledel melegítéssel való vonzóbbá tétele tehát egy valós lehetőség, amit bármely kutyánál alkalmazhatunk, de különösen jó megoldás lehet nagyon válogatós, beteg vagy idős kutyusok esetében, és nem csak télen.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
Ide kattintva olvashatod beszámolónkat az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
Az előző bekezdésben leírtak alapján is sejthetjük már, hogy télen bizony kedveskedhetünk meglangyosított eledellel a kutyának, ami valószínűleg jól fog neki esni, és adott esetben segíthet neki egy picit átmelegedni is. A kereskedelmi forgalomban kapható tápokat a fent leírt módon melegíthetjük meg. Ha főzünk a kutyának, akkor pedig azt apró darabokban, kellemes hőmérsékleten tálaljuk. Mind a húsokat, mint a zöldségféléket natúran főzzük vagy süssük meg a sütőben. Ezeket kaphatja a kutya önmagában, de kiegészíthetjük vele a tápot is. Sőt, azzal is megpróbálkozhatunk, hogy főzünk a kutyának csontokból és számára biztonságos zöldségekből fűszerek és só nélkül erőlevest, amivel meglocsolhatjuk az ételét.
Kérdésünkre dr. Vada Edina elmondta, hogy „10%-kal érdemes emelni a kinti kutyák kalóriabevitelén, ha azt látjuk, hogy a kutya fogy. A jó kondiban lévő és vastag bundájú ebek esetében mi ezt nem feltétlenül szoktuk javasolni. A városi kutyák adagján szintén nem szükséges emelni, őket nem érinti ilyen módon a hideg beállta.” Természetesen ha a kutyusod túlsúlyos, az emelés rá nem vonatkozik.
Ha továbbra is bizonytalan vagy, egyeztess az állatorvosoddal, hiszen ő ismeri a kutyádat és a kórtörténetét is.
A leghidegebb időszakokban természetesen kötelessége a gazdáknak arra figyelni, hogy ne fagyjon be a kutya előtt a víz. Ezt elkerülendő sokan gondolkodhatnak úgy, hogy eleve meleg vizet öntenek ki az eb számára. Ezzel azonban legyünk óvatosak! A nagyon meleg víz egyrészt megégetheti a kutyát, másrészt pedig a hideg levegőt belélegezve majd a meleg vizet lenyelve a kutya torokgyulladást is kaphat. A legjobb, ha szobahőmérsékletű vizet kínálunk a kutyának, és gyakran ellenőrizzük, hogy nem fagyott-e be az itatótál.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek