Tippek és trükkök a kopasz kutyák ápolásához
2024. november 3 - Képek: Getty Images Hungary, azenkutyam.hu
2024. november 3 - Képek: Getty Images Hungary, azenkutyam.hu
Bár ezeknek az ebeknek kevés vagy szinte semennyi szőrük nincs, mégis különös figyelmet igényelnek. Fontos ugyanis, hogy a bőrüket a kiszáradástól és a napfény okozta károsodástól is megvédjük. Ahogy szintén nagy hangsúlyt kell fektetni a fogaik és a körmeik ápolására.
Hogy a szőrtelen kutyák ápolása is könnyű és biztonságos legyen, cikkünkből a gazdik és a leendő gazdik is megtudhatják, hogy cselekedhetnek helyesen, és kerülhetik el a problémákat.
Akárcsak a szőrtelen macskák esetében, úgy a szőrtelen kutyáknál is igaz, hogy sokszor komolyabb erőfeszítést és nagyobb odafigyelést igényelhet az ápolásuk. Fontos, hogy kövessük a rutint, mert csak így tarthatjuk őket egészségesen.
Kim Kier, a Little Barks Boutique tulajdonosa és vezetője több mint 20 éve foglalkozik kutyakozmetikával, és értékes tapasztalatokat szerzett ezen négylábúak ápolásával kapcsolatban. „Ezeknek a szőrtípusoknak a bőrvédelme létfontosságú, mivel hiányzik a bunda mint védelmi réteg. Rajtunk, gondozókon múlik, hogy biztosítsuk a környezeti hatásokkal szembeni védelmet a megfelelő bőrápolással. A heti fürdetés ajánlott, de nem mindegy, hogyan fürdetjük ezeket a szőrtípusokat. A bőr feltöltése alapvető olajokkal és ásványi anyagokkal a fürdetés után a legfontosabb tényező” – magyarázza a szakértő.
Kier a többi kozmetikussal ellentétben nem javasolja a zabpelyhes samponok használatát; helyette antibakteriális fürdetőt ajánl. A szőrtelen fajták ugyanis hajlamosabbak a kutyaakné, a dermatitisz, a viszketés és pyoderma (gennyes bőrgyulladások) kialakulására. Az antibakteriális sampon pedig segíthet mindezek megelőzésében.
Hozzáteszi továbbá, hogy a fürdetőt balzsammal kombinálva használjuk. Bármilyen sampont használunk ugyanis, az eltávolítja az olajokat a bőrről, hiszen így tisztít. Ezzel nincs is semmi probléma, azonban ezeket pótolni kell, amit egy olajokat és ásványi anyagokat tartalmazó balzsam meg is tud tenni. A balzsam biztosítja a bőr számára az egészséges állapot fenntartásához szükséges nedvességet.
Egy szőrtelen kutya fürdetése több mint egy gyors öblítés és szárítás. A megfelelő sampon és balzsam használata után egy olyan folyamatnak is fontos lenne időt szentelni, amit más kutyáknál valószínűleg nem is mérlegeltünk.
Miután végeztünk a mosdatással, a kutya még enyhén nedves bőrén masszírozzunk szét valamilyen tiszta, kutyák számára is használható olajat. Kier kiemeli a baobabolajat, amely számos előnnyel rendelkezik. Többek között segítséget nyújt az akné kialakulása ellen, valamint a kollagén megőrzését is támogatja. Kifejezetten ideális választás ezekhez a fajtákhoz, mert védőgátként működik a környezeti hatásokkal szemben.
Végül pedig fejezzük be a fürdetést azzal, hogy egy törülközővel finoman áttapogatjuk még az ebet, hogy biztos sehol ne maradjon nedves. Néhányan azt gondolhatják, hogy a kutyájuknak jót tesz a levegőn való száradás, ám a hőmérséklet-változás miatt ezt kerülni kell. Ráadásul a szárítás megelőzi a bakteriális és a gombás fertőzések kialakulását is.
Ebben a témában a gazdának általában két lehetősége van: vagy ő maga végzi el, vagy kozmetikusra bízza a dolgot. Ha otthon szeretnéd elvégezni a feladatot, kattints ide részletes karomvágási útmutatónkért. Mind a technikáról, mind az eszközökről írunk, és videóval is segítünk.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
Ide kattintva olvashatod beszámolónkat az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
Ahogy azt korábban is írtunk, a szőrtelen kutyák egy genetikai mutáció miatt hajlamosabbak a fogvesztésre, mint más fajták. A mutáció rendellenes fognövekedést okoz, ami miatt az idő előrehaladtával nagyobb eséllyel hullanak ki a fogak. Fontos, hogy fogmosáskor használj kifejezetten a kutyák számára létrehozott fogkrémet és fogkefét. A számukra készült fogkrémek általában valamilyen húsos ízesítésűek, hogy vonzóbbak legyenek. A fogkefék pedig extrém puha sörtékkel rendelkeznek, az ebek fogai ugyanis olyan érzékenyek, akár a babáké. Ide kattintva elmagyarázzuk, milyen technikával kell a kutyák fogát megmosni.
Fontos, hogy szőr hiányában még nagyobb hangsúlyt fektessünk arra, hogy a kutya szeme tiszta legyen. A normális esetben is termelődő szemváladék összegyűlhet a kutya szeme, orra és pofája körül, növelve a fertőzés kockázatát. Egy meleg vízzel megnedvesített vattapamaccsal töröld le a felgyülemlett váladékot a kutya arcáról. Mindkét szemhez külön pamacsot használj az esetleges fertőzések elkerülése végett.
Rendszeresen tisztítsd meg a négylábú füleit is. A jó hír az, hogy a kopasz ebeknek általában felálló füleik vannak, így kevésbé hajlamosak a fertőzésekre, mint a lógó fülű társaik. Ennek ellenére rendszeresen ellenőrizd a füleket, és ha rossz szagot, túlzott mennyiségű fülzsírt, váladékozást vagy szennyeződést tapasztalsz, mindenképpen kérj egy időpontot az állatorvoshoz! Ha észlelsz szennyeződést a kutya fülében, de más tünetek nincsenek, egy nedves vagy kutyák számára forgalmazott fültisztító oldattal átitatott vattapamacs vagy törlőkendő segítségével töröld ki a hallókákat.
Ha a szabadban töltötök időt, mindig kend be a kedvencedet kutyák számára készült naptejjel, hogy elkerüld a leégést. Ide kattintva elmondjuk, melyek a jelei a leégésnek, és mit tehetsz, ha már megvan a baj.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek