Idős kutyák leggyakoribb egészségügyi problémái
2024. augusztus 17 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 17 - Képek: Getty Images Hungary
Az öregedés egy természetes folyamat, vannak azonban olyan egészségügyi problémák, amelyek idősebb kutyáknál gyakrabban okoznak gondot.
Összeszedtünk néhány egészségügyi problémát, amelyek gyakrabban alakulnak ki az idős kutyák esetében. Minél korosabb kutyád, annál inkább érdemes odafigyelni ezekre a betegségekre, hisz a megelőzés minden esetben a legjobb megoldás.
Magyarországon, ahogy az embereknél, a kutyáknál is népbetegség az elhízás, nagy számban találhatók elhízott egyedek. Ez az állapot a kutya minden életszakaszában veszélyes lehet, de különösen oda kell figyelni az idősebb kutyákra, mert hajlamosabbak is az elhízásra, ugyanis kevesebbet tudnak mozogni. Ördögi körforgásba kerülhetsz, ha nem figyelsz fel időben erre, mert minél nagyobb a kutya súlya, annál kevesebbet időt tud aktívan tölteni. A nagy súly pedig komoly problémákat okozhat az eb egészségében.
Amennyiben azt látod, hogy kutyád sántít, nehezére esik a járás, akkor érdemes felkeresni egy állatorvost, ugyanis előfordulhat, hogy ízületi gyulladás áll a háttérben. Az idősebb kutyák mellett a túlsúllyal élő és a kölyökkutyákat érintheti még ez a betegség.
Az emberekhez hasonlóan az ebeknek is komoly nehézséget tud okozni a hallás romlása, esetleg elvesztése. A legfontosabb, amit ebben az esetben tenned kell, az az, hogy ha felismerted ezt a betegséget, akkor időben kezdd el a vizuális jeleket is megtanítani kutyádnak, ugyanis az utasításokat nem fogja tudni másképp teljesíteni.
A látásromlások nagy részét csak későn veszik észre a gazdik. Az idősebb kutyáknál érdemes emiatt rendszeresen állatorvossal ellenőriztetni kedvenced szemének állapotát. Árulkodó jel lehet, hogy valami nincs rendben kutyáddal, ha gyakran beleütközik dolgokba, nem tud jól tájékozódni.
Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.
Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!
Ha kutyád szobatisztasága ellenére egyre többször pisil be, akkor érdemes vizelet-visszatartási problémákra gondolni. A vizeletinkontinencia egy olyan állapot, amely során a húgyhólyag nem tudja teljesen kiüríteni a vizeletet, így ami benne marad, az akaratlanul kiürül, kicsepeg. Minden esetben fordulj orvoshoz, ha ezt tapasztalod. Sokszor nem visszafordítható ez a folyamat, de megfelelő kezelést csak az állatorvos tud biztosítani kutyádnak.
Sajnos kedvenceinket sem kerüli ki ez a makacs betegség. Becslések szerint minden negyedik kutyánál diagnosztizálnak rákot élete során. Náluk is érvényes az, hogy ha időben észreveszed a betegséget, akkor jobbak a gyógyulási arányok. Ezért fontos, hogy figyelj kedvenced testbeszédére és érzékeld a változásokat.
A szakértők előadásaira és a szakmai konferenciára itt válthatsz jegyet
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek