Ezekre a legnagyobb őszi veszélyekre is felkészülhetnek a Dr. DOGZ hallgatói
2024. szeptember 9 - Képek: Index; Az Én Kutyám
2024. szeptember 9 - Képek: Index; Az Én Kutyám
A szombati DOGZ Fesztivál és Konferencia Dr. DOGZ színpadán a meghívott szakemberek minden kutyatartót érintő egészségügyi témákban tartottak előadásokat a hallgatóságnak.
Szeptember 7-én minden a kutyákról szólt a Városligeti Nagyréten, ahol a látogatók amellett, hogy jól szórakoztak, számos hasznos ismerettel gazdagodhattak hazánk legnagyobb kutyás eseményén, a DOGZ Fesztivál és Konferencián. A rendezvény ingyenes része igazi családi program volt, hiszen valamennyi korosztály megtalálhatta a neki szóló foglalkozást.
A Nagy Kutyaválasztónál tenyésztők ismertették a velük érkezett kutyafajtákat, ezzel segítve a leendő gazdikat a választásban, míg a gyakorló kutyatartókat kedvencük helyes gondozásában. A DOGZ Ringben egész nap kutyás bemutatókat láthattak a nézők. Olyan sportágakat ismerhettek meg, mint az agiltiy, a dog dancing vagy a treibball. Emellett bepillantást nyerhettek a segítő-, a mentő- és a bombakereső kutyák munkájába, trükköket tanulhattak és kipróbálhatták magukat handlerként. Ezen túl arról is hallhattak, mi a teendő egy kutyatámadás esetén, és a rámpák és lépcsők hasznosságáról is tartottak ismertetőt a meghívott szakemberek.
A Kutya nem játék elnevezésű helyszínen a gyereksarok arcfestéssel, csillámtetoválással, interaktív játékokkal várta a kisebbeket. De lehetőség volt bepillantást nyerni az állatvédő szervezetek és menhelyek munkájába, ahogy a kutyás jógát is kipróbálhatták a kedvencükkel érkezők. A fesztivált hat falkaséta színesítette, ahol a berni pásztorkutyák, a vizslák, a golden retrieverek, a tacskók, a beagle-ök, végül pedig valamennyi fajta képviselői vonultak közösen, felejthetetlen élményt szerezve ezzel mind a résztvevőknek, mind azoknak, akik nézőként követték az önfeledt falkák vonulását.
A kitelepülő standoknál termékbemutatók és -kóstolók várták a gazdikat, akik a legtöbb helyen tanácsadást is kérhettek, és rengeteg nyereményjátékon vehettek részt, minőségi termékeket, tápokat és kiegészítőket szerezve ezzel kutyusuknak. A DOGZ Shopban egyedi dizájnnal ellátott kutyás kiegészítőket, valamint jótékonysági kezdeményezésként egy Oszkár nevű plüssfigurát is vásárolhattak a látogatók. A játék árából pedig 1000 forinttal támogatták a kitelepülő állatvédő szervezetek munkáját. A helyszínen lehetőség volt az Indapress Könyvkiadó, illetve egyéb kutyás témában alkotók könyveinek megvásárlására. Frissítőkről pedig a kávézó, valamint a fesztivál helyszínére kitelepülő mozgóbüfék gondoskodtak.
Akik pedig kifejezetten azért érkeztek, hogy egészségügyi témákban tájékozódjanak, őket a Dr. DOGZ színpad várta, ahol nemcsak előadásokat hallgathattak a szakemberektől, de kérdéseiket is feltehették nekik. Ezenfelül termékbemutatók és az eszközök használatának ismertetése, tanácsadás és nyereményjátékok is várták a helyszínre érkezőket.
Az első előadást Kiss Gabriella fizioterapeuta tartotta, akitől megtudhattuk, hogy a fizioterápia nemcsak sérülések, de elhízás, sőt, az állat korosodása során is életminőséget javító lehetőség. A szóbeli ismertetést szemléletes bemutató kísérte, ahol használat közben láthattuk a különféle fizioterápiás eszközöket. Később ezeket a látogatók is kipróbálhatták kedvencükkel, az Arthrocol és a Fizio-DogTor szakembereinek iránymutatásával.
Az Arthrocol képviseletében Arató Gergely az egyes alapanyagok, valamint a táplálékkiegészítők fontosságáról, valamint azok immunerősítésben betöltött szerepéről beszélt, részletezve, milyen fontosak ezen étrend-kiegészítők nemcsak egyes problémák megszüntetésében, vagy annak elősegítésében, de a megelőzésükben is, példaként említve az ízületi panaszokat. Az előadást követően a kutyatartók meg is ismerhették az egyes termékeket, és további kérdéseiket is feltehették a szakembernek.
Dr. Balázs Bence, a Homecare.Vet alapító állatorvosa két alkalommal is színpadra lépett. Először a kutyavásárlás során előforduló hibákat vette sorra, felhívva a figyelmet a szaporítók munkájának kártékonyságára, és azokra a tipikus jelekre, amikből egyértelmű, hogy nem felelős tenyésztővel van dolgunk. Ilyenek például, ha a kiskutyát már 8 hetes kora előtt akarják eladni, ha az eladó nem ragaszkodik az előzetes személyes találkozáshoz, sőt, nem is a tenyésztési helyen akarja átadni a kölyköt. A hamis törzskönyvezés is bevett gyakorlat, ami gyakran azzal szűrhető ki, ha a dokumentumban áthúzások, javítások láthatók, ami nem fordulhat elő valós papírok esetében.
A második előadásból az oltásokat, valamint az ajánlott oltási sort ismerhették meg a gazdák, valamint a doktor rámutatott arra, miért kiemelten fontos a kötelező veszettség elleni vakcina; mivel határosak vagyunk Ukrajnával mint érintett országgal, ahonnan egyre gyakrabban kerülnek át hazánkba is fertőzött állatok, így egyrészt hazánkban ismét valós veszéllyé vált a fertőződés. Másrészt ahhoz, hogy egy országról ki lehessen mondani, hogy fertőzésmentes, szükség van arra, hogy rendszeresen oltsanak megelőzésképp; ez az előfeltétele a státusznak. Többek között a parvovírusra mint az egyik leghalálosabb kutyabetegségre is kitért az előadás, és az ellene kérhető oltás fontosságát is hangsúlyozta a doktor, továbbá szó esett a kötelező mikrochipezés fontosságáról. Az állatorvosi tanácsadás mellett a Homecare.Vet kitelepülő csapata ingyenes chipleolvasással készült, és ha szükség volt rá, a gazda adatait is frissítette a PetVetData rendszerében. Erre a fesztivál keretében még a MOL standjánál is volt lehetőség.
Némedi Edina állatvédő, az Ortopet szakmai vezetője a legmodernebb ortopédiai segédeszközöket ismertette, amelyeket a standnál szemügyre is vehettek, használat közben is láthattak az érdeklődők. Mint az előadó hangsúlyozta, ezek az eszközök nagymértékben javítják az állat életminőségét, adott problémától függően biztosítva a lehető legnagyobb szabadságot és legteljesebb életet. Mint aktív állatmentő, Edina maga is hat sérült állat gazdája, így a hasonló élethelyzetben lévő gazdik személyes tapasztalatairól is kérdezhették a program idején.
Giczi Petronella a Hill’s képviseletében részletezte, mire kell ügyelni kedvenceink táplálását illetően. Az életkornak megfelelő állateledel kiválasztása mellett abban is kérhettek segítséget a látogatók, miként értelmezzék az egyes termékek címkéjén feltüntetett információkat, ahogy a kölykök vagy épp az idősebb ebek táplálkozásának sarkalatos pontjaira is kitérhettek a kérdéseikben, és számos terméket is megismerhettek a standnál. Miként mi is számos alkalommal felhívtuk rá a figyelmet, a minőségi, életkornak, egészségi állapotnak, aktivitásnak, és adott esetben a fajtának megfelelő eledel hozzájárul ahhoz, hogy a kutya a lehető legtovább élhessen egészséges életet.
Részben a témához kapcsolódott Tornóczky Anita rehabilitációs kutyatréner előadása, aki a Vauu Vitamin képviseletében beszélt kedvenceink fizikai és mentális jóllétének megőrzéséről. A táplálás, az oltások és az állatorvosi ellátás biztosítása mellett felhívta a gazdik figyelmét arra, hogy a kutyáknak semmi szükségük emberi értelemben vett kedves gesztusokra ahhoz, hogy boldogok legyenek. Ezalatt értve többek között a finomságokkal való kényeztetést, kiváltképp, hogy az édességek több összetevője, köztük a kakaó, valamint a nyírfacukor is súlyosan mérgezőek a kutyákra nézve.
A szabályok és a napirend hiányából, valamint a mozgásszegény életmódból adódó stressz elkerülését is kiemelte, biztatva a kutyatartókat egy következetes, mind az állatnak, mind a gazdának optimális, a kutya szükségleteit szem előtt tartó, azokat kielégítő életritmus kialakítására.
Dr. Piller Pálma állatorvos, a PetWiseCare alapítója az évszakváltás okán is igen fontos veszélyekre hívta fel a figyelmet. Mint elmondta,
számos őszi termény, mint a vadgesztenye, a makk, a lehullott, és már penészedésnek induló dió mind mérgezőek a kutyák számára. Ezenfelül a velük való játék fulladáshoz, lenyelve pedig bélelzáródáshoz vezethet.
A különféle gombák is halálosak lehetnek kedvenceinkre. Így ha az eb bármilyen gombaféléből falatozott a séta során, ajánlott azt is elvinni a rendelőbe, hogy az orvos a várható következmények ismeretében kezdhesse meg az ellátást. Ugyanígy a különféle mérgek, mint a csiga- vagy rágcsálóirtók is életveszélyesek az ebekre, ahogy a fagyálló folyadék is.
Mint megtudtuk, nem elég a vegyszert biztonságos, négylábúd számára elérhetetlen helyen tartanod, de a kifolyt anyagot is azonnal ártalmatlanítanod kell. Ehhez először itasd fel a folyadékot, majd tisztítószeres vízzel alaposan takarítsd fel a nyomát.
Az olyan típusú láthatósági kiegészítőktől is óvakodni kell, amelyeket megtörve lehet aktiválni. Általában ezek nyakláncok vagy karperecek, bennük foszforeszkáló folyadékkal, ami a műanyag borítás meghajlításával terjed szét az adott eszközben. Ez a folyadék ugyanis szintén mérgező. Ezek helyett inkább fényvisszaverős nyakörvet, hámot vagy pórázt, illetve egyéb, akár a kiegészítőkre erősíthető lámpákat ajánlott vásárolni a sötétben való sétákhoz, kutyád védelmében.
A tanácsadás mellett a PetWiseCare munkatársait a professzionális kutyaszittelésről lehetett kérdezni. Ezenkívül játékokkal és nyereményjátékkal is készültek, amelynek fődíja egy gazdiknak szóló elsősegély-tanfolyam volt.
Az előadások sorát egy beszélgetés zárta. Dr. Balázs Bence és Némedi Edina orvosi, illetve állatvédői szemmel járták körül a szaporítás témáját, részletezve a nem megfelelő helyről érkező kiskutyákkal járó problémák hosszú sorát. Szomorú tapasztalatuk, hogy a hőn vágyott, és időközben nagyon megszeretett apróság gyakran röviddel az új otthonába érkezése után elpusztul valamilyen betegség következtében. De ha megmenthető is a kis állat, az orvosi költségek megsokszorozzák a vételárat. Mindezt megelőzendő kizárólag megbízható, leinformálható tenyésztőtől szabad vásárolni, hangsúlyozták mintegy zárszóként.
Az előadók standjai mellett a Dr. DOGZ fesztiválhelyszínen a Zoetis tanácsadó pontjánál a látogatók állatorvost kérdezhettek akár az állatgyógyszerekről, akár más egészségügyi téma kapcsán, ahogy a VetPlus Synoquin ízületpontnál is beszélgethettek a szakemberi gárdával. A Dunavet vállalat standjánál pedig megismerhették az Ownat állateledelt. A Dr. DOGZ a fesztivál teljes idején, 10 órától 18 óráig várta az érdeklődőket, akik ez idő alatt nagy számban fordultak meg a helyszínen, rengeteg hasznos, esetenként életet mentő tudással és értékes ajándékokkal, nyereményekkel gazdagodva.
Az ingyenes programok mellett a DOGZ Fesztivál színpadon szintén egész napos előadásokat hallgathattak meg az arra jegyet váltók, míg a szakmai konferenciának a Magyar Zene Háza adott otthont. A szintén egész napos előadás-sorozat egyik témája a kutyák onkológiai ellátása volt.
Hogy miként ismerhető fel a leghamarabb a daganatos elváltozás kedvenceden, arról dr. Szabolcs Nóra, a Gordiosz Kisállatsebészeti és Onkológiai Központ alapítója és tulajdonosa beszélt. A hiánypótló előadás összefoglalóját itt olvashatod el.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek