Rájöttek, mi okozhat elhízást bizonyos labradoroknál
2024. augusztus 28 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 28 - Képek: Getty Images Hungary
Az éhséget fokozó mutáció miatt egyes labradorok hajlamosabbak az elhízásra.
A POMC génben található mutációval rendelkező kutyák – gyakori a labrador és a simaszőrű retrievereknél – intenzívebb étvágyat éreznek az főétkezések közötti nassolás iránt, és alacsonyabb az anyagcseréjük intenzitása is. Lássuk máris, hogyan befolyásolja az elhízást egyes labradorok esetében a mutáció.
A mutáció kettős csapást mér ezekre az állatokra. Ugyanis nemcsak éhesebbek lesznek miatta, de a lassabb anyagcseréjük következtében nehezebben is szabadulnak meg a súlyfeleslegtől. A mutáció, amely a POMC nevű gént érinti, a labrador retrieverek körülbelül negyedét, míg a simaszőrű retrieverek kétharmadát érinti, de más kutyafajtáknál nem fordul elő. A mutációt 2016-ban fedezték fel, amikor kiderült, hogy egy olyan agyi pályát változtat meg, amely a testsúly szabályozásához kapcsolódik. Bár ekkor még nem volt egyértelmű, hogy ez miként befolyásolja az étkezési szokásokat.
Eleanor Raffan és csapata a Cambridge-i Egyetemről 87 labradort vetett alá egy tesztnek. A kutya láthatta a kolbászt és érezhette az illatát, de az étel egy áthatolhatatlan tartályban volt elhelyezve. Azok a labradorok, amelyeknél jelen volt a mutáció egy példánya, sokkal tovább próbálkoztak a doboz kinyitásával, mint azok, amelyeknél nem volt jelen.
Egy másik teszt során 20 percenként kutyaeledelt kaptak az ebek. Mindannyian hasonló mennyiségű ételt fogyasztottak, függetlenül attól, hogy rendelkeztek-e a génváltozattal, vagy sem.
Vagyis ha folyamatosan adtak a kutyáknak enni, akkor nem lehetett különbséget észlelni abban, mennyit ettek, de ha a kutyákat arra tesztelték, hogy a két étkezés között mennyire vágytak a kolbászra, akkor egyértelműen lehetett látni, hogy kitartóbbak voltak azok, akik rendelkeztek a mutációval.
Ez azt mutatja, hogy a mutáció specifikus módon befolyásolja az étvágyat, növelve az éhségérzetet az étkezések között.
Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.
Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!
A csapat megmérte a simaszőrű retrieverek nyugalmi anyagcseréjét is, amikor azok aludtak, és azt találták, hogy azoknál, akiknél két példánya volt a mutációnak, az anyagcsere körülbelül egynegyeddel alacsonyabb volt, mint más kutyák esetében. Raffan szerint a hatások mindkét fajtában ugyanazok, de a második kísérletben olyan kutyákat akartak vizsgálni, amelyeknél a mutáció két példánya volt jelen, ami a simaszőrű retrievereknél valószínűbb, mint a labradoroknál. Valószínűleg sok más gén is befolyásolja a testsúlyt a kutyáknál, ahogy az embereknél is, emelték ki még a kutatók.
Dan O’Neill, az Egyesült Királyság Királyi Állatorvosi Kollégiumától azt mondja, hogy azok a gazdik, akiknek túlsúlyos kutyáik vannak, próbálják elkerülni, hogy jutalomfalatokat adjanak szeretetük kifejezéseként. Ehelyett inkább játsszanak az ebbel, vagy vigyék el egy hosszabb, izgalmasabb sétára.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek