hirdetés

5 dolog a szemetesből, ami nagyon veszélyes a kutyára

Szénási Szimonetta

2024. augusztus 11 - Képek: Getty Images Hungary

Sajnos sok kutya rossz szokása, hogy szereti feltérképezni a hulladékgyűjtő tartalmát. Ha kedvenced is kukabúvár, jobb, ha ügyelsz arra, mi kerül a szemétbe.

hirdetés

Alapvetően az a legjobb, ha a kuka tabu a kutya számára, és eleve úgy neveled, hogy eszébe se jusson kiborogatni a szemetest. Ám van, amikor valaminek az illata annyira csábító, hogy felülírja a szabályt. Az alábbi hulladékok veszélyt jelenthetnek az ebre, így ezeket jobb, ha eleve a kültéri gyűjtőbe dobod. Ha erre nincs lehetőséged, akkor fokozottan ügyelj arra, nehogy kedvenced hozzájuk férjen.

Számos dolog keltheti fel kutyád figyelmét a szemetesből

A kuka veszélyes tartalmai a kutya számára

1.) Romlott étel

A szemetesbe dobott ételmaradék az edényben megerjedhet, megpenészedhet, ami fokozottan veszélyes négylábúdra. Főleg a nyári melegben romlanak nagyon hamar az ételek, kifejezetten a zárt szemetesedényben. Ha a kutya elfogyasztja a kukába dobott, már megromlott élelmiszert, az olyan gyomor- és bélrendszeri panaszokhoz vezethet, mint hányás, hasmenés, hasi fájdalom, láz, letargia. Ételmérgezés esetén ezek igen súlyosak, sőt, akár életveszélyesek is lehetnek.

A szemétbe dobott nyers hús fokozottan fertőzésveszélyes, elég a szalmonellára vagy a Campylobacter nevű baktériumra gondolni.

Ingyenes programok várnak a Városligetben szeptember 7-én

  • *kutyás bemutatók
  • *kutyafajták bemutatkozása
  • *falkaséták
  • *állatorvosi tanácsadás
  • *gyermekprogramok

A szakértők előadásaira és a szakmai konferenciára itt válthatsz jegyet

2.) Mérgező ételek

Nemcsak a megromlott élelmiszer, de az olyan ételek is komoly problémát okozhatnak, amelyek mérgezőek a kutya számára. Ilyenek a csokoládés, illetve kakaótartalmú desszertek (a bennük lévő teobromin miatt), a hagymás ételek, a szőlő, illetve a mazsola, a koffein- vagy alkoholtartalmú élelmiszerek és italok, vagy a nyírfacukorral édesített fogások. Emellett egyéni érzékenységtől függően más összetevők is panaszokat okozhatnak.

Neveld arra kedvencedet, hogy a kuka tiltott terület a számára

3.) Papír

Egyes ebek számára a különféle papírtermékek (zsebkendő, szalvéta, konyhai papírtörlő stb.) is igen vonzóak. Főleg, ha ételszagot árasztanak. Többnyire csak játszanak vele, esetleg széttépik, és ha véletlenül kisebb mennyiséget el is fogyasztanak belőlük, annak az esetek többségében nem lesz semmiféle következménye. Ám ha a szeleburdi kutya sok papírt eszik, annak már lehet egészségügyi kockázata. Az emésztési gondok mellett akár bélelzáródáshoz is vezethet, így komolyan kell venni a helyzetet.

Ugyanígy annak is, ha a papíron valamilyen kutyára veszélyes anyag, például tisztítószer van, vagy olyan étellel érintkezett, ami káros az állatra (ez lehet nyers hús, de akár csokoládékrém is; tehát minden, amit az előző pontban említettünk), az szintén megbetegítheti kedvencedet.

Ha a kutya sokat szaglászik a kuka közelében, inkább ellenőrizd, mi lehet ilyen izgalmas a számára, mielőtt maga halássza ki azt.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

4.) Műanyag

A műanyagok leginkább akkor válnak vonzóvá, ha étellel érintkeztek. Például a nyers húsok polisztiroltálcái, vagy a hús alá helyezett nedvszívó fóliaréteg. Ezeknek már a lenyalogatása is veszélybe sodorja az állatot, ha pedig le is nyel belőle, az akár bélelzáródáshoz vezethet. De bármilyen más, ételmaradéktól illatozó műanyag csomagolás felkeltheti az állat érdeklődését.

5.) Pelenka és intimhigiéniás termékek

Lehet, hogy nem is gondoltál még arra, mennyire figyelemfelkeltő lehet egy használt pelenka, vagy akár a  női intim higiéniás termékek szaga egy állat számára. Ám ezekben olyan nedvszívó réteg található, ami egészen biztosan egészségtelen, de akár mérgező is lehet a kutyára. Arról ne is beszéljünk, hogy ha ezeket előszedi a kutya, az se nem gusztusos, se nem higiénikus.

A lenyelt papír is okozhat súlyos panaszokat

Miként előzd meg, hogy a kutya a kuka tartalmával játsszon, vagy abból egyen?

Mint már említettük, kedvenced megóvása érdekében ebben az esetben is le kell fektetned a szabályokat a nevelés során. Egyrészt a szemetesedény legyen abszolút tiltott az eb számára, de azzal is óvod az állatot, ha nem szoktatod rá a közös falatozással az emberi ételekre.

Ezenfelül válassz jól záródó szemetesedényt, és ürítsd gyakran a tartalmát az udvari vagy a közösségi szemétgyűjtőbe.

Hallottál már a mikroműanyagokról? Érdemes elmélyedned a témában, megtudva, milyen következményei vannak ezeknek az apró részecskéknek kedvencedre, vagy akár a te egészségedre.

bélelzáródás mérgező ételek műanyag szalmonella

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!