Hallottál már a kutya-akupunktúráról? Ilyen kedvező hatásai lehetnek
2024. november 19 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 19 - Képek: Getty Images Hungary
Egy, a kutyák gyógyításával kapcsolatos alternatív módszer cikkünk témája. Részletezzük, milyen fontos információkhoz jutottunk a kutyaakupunktúrával kapcsolatban.
Az akupunktúra a hagyományos kínai orvoslás azon filozófiáján alapul, hogy a betegségeket a szervezet létfontosságú energiáinak kiegyensúlyozatlansága okozza. Az akupunktúra a hagyományos kínai orvoslás és manapság már az állatorvoslás (TCVM) egyik aspektusa is. A kutyaakupunktúra ugyanúgy a test energia-egyensúlyának helyreállítására összpontosít a gyógyulás elősegítése érdekében.
A technika során finom tűket kell beszúrni meghatározott pontokon (akupunktúrás pontok) a kutya testébe, ahol az idegek és az erek összeérnek. A TCVM ezeket a helyeket „meridiánoknak” nevezi, amelyekről úgy gondolják, hogy ezek energiacsatornák, amelyek energiát továbbítanak a kutya testében. A beszúrt tűk a „chi”-t, vagyis az életenergiát vezetik a meridiánokon, így az ezekbe a pontokban elhelyezett tűk fokozzák a vérkeringést, ami javítja a test gyógyulási képességét. Az akupunktúra emellett serkenti az idegrendszert, és fokozza a gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító anyagok felszabadulását, így csökkentve a kutya fájdalmát.
Egyes kutatások kimutatták, hogy a tű a bőrben és az alatta lévő szövetekben lévő idegrostok között moduláló hatást fejthet ki az idegrendszerre. Ez a neuromoduláció, amely jótékony vegyi anyagok felszabadulását eredményezheti az agyból és a gerincvelőből, valamint a tűt körülvevő szövetekből. A neuromoduláció serkenti a véráramlást az adott területen, és ellazítja a fájdalmas görcsöket okozó triggerpontokat.
Az akupunktúra javítja a véráramlást, ami növeli a szövetek oxigénellátását és hatékonyabban távolítja el a salakanyagokat. Ellazíthatja az izmokat – ott, ahol a tűt beszúrják –, enyhítve a test más tájékán fennálló izomfeszültség okozta fájdalmat. Segíti a testben természetesen előforduló fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő anyagok felszabadulását.
Az akupunktúrát gyakorló állatorvosok úgy vélik, hogy ez egy hatékony kiegészítő terápia a rutinkezelésekhez.
Az akupresszúrának nevezett technika magában foglalja az akupunktúrás pontokra gyakorolt nyomást a tű beszúrása helyett. Ezt a technikát előnyben részesítik a tűkkel nehezen elérhető helyeken, vagy olyan kutyáknál, amelyek esetleg nem tolerálják az előbb említett gyógymódot.
Hasznos lehet azoknak a kutyáknak, akik nem tolerálják a hagyományos terápiákat. Az akupunktúra vagy akupresszúra a klinikai tünetek csökkentésével elviselhetőbbé teheti a krónikus betegségeket. A legtöbb fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszer meglehetősen biztonságos, azonban befolyásolhatják a szervek működését, ezért az állatorvosok a kockázat minimalizálása érdekében rutin laboratóriumi vizsgálatokkal is figyelemmel kísérik a kutyák szerveinek működését.
Az akupunktúrát gyakran használják ízületi gyulladásban szenvedő kutyák kezelésére. Például a csípőízületi diszpláziában vagy degeneratív ízületi betegségben szenvedő kutyák jó jelöltek lehetnek ezen alternatív gyógymód kipróbálására. A krónikus hátfájdalomban, sőt, a súlyos gerincvelő-betegségben szenvedő kutyák számára is hasznos lehet.
Például a nyalási granulómák esetében is jó kiegészítő módszer lehet az antibiotikumos kezelések mellett. Ezek olyan elváltozások a kutyák lábán, amelyeket az állatok folyamatosan nyalogatnak, ami irritált sebeket eredményez.
Bár az akupunktúra számos egészségügyi állapothoz kapcsolódó fájdalmat és gyulladást csökkenthet, a hagyományos orvoslás a fertőzés, a rák és a főbb szervi betegségek kezelésének első vonala. Az akupunktúrával foglalkozó állatorvosok kezelnek károsodott szervműködéssel összefüggő anyagcsere-betegségeket is, mint például a cukorbetegség, vese- vagy májelégtelenség, hasnyálmirigy-gyulladás, Cushing-kór és Addison-kór.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
Ide kattintva olvashatod beszámolónkat az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
Bármennyire is hihetetlen, van kiút a bénulásból. Most nem saját tapasztalatot osztok meg, hanem egy ismerősét. Egy rövid szőrű, Ropi nevű, 8 éves tacsit ért el a bénulás, nagyjából fél évvel ezelőtt. Elmentek az állatorvoshoz, ahol 1 hónapig idegvédő hatóanyagot tartalmazó gyógyszer és kollagén szedését javasolták, ami 2 hónap leforgása alatt javított is a helyzeten. Nem sokkal később azonban annyira lebénult a kutyus, hogy a két hátsó lábára már nem tudott ráállni. Ekkor az állatorvos röntgent javasolt, amelyből kiderült, hogy melyik két csigolya közt nincs folyadék. Erre már kapott a kutyus szteroidot, emellett a korábbi gyógyszerek szedését továbbra is, a műtétet viszont nem javasolta az orvos. Itt jött el a pillanat egy alternatív gyógymód kipróbálására, gondolván, nincs vesztenivaló, és a módszer csak harmadannyiba kerül, mint egy műtét.
Nagyon nehéz volt bejutni az akupunktúrás vizsgálatra, de sikerült. A doktornő 4-5 kezelést javasolt, amelynek segítségével előreláthatólag újra talpra fog állni az eb. Nem hittek a szemüknek, amikor az első kezelés után két héttel már úgy nézett ki, hogy próbál felállni. Három hetente zajlottak a kezelések, és Ropi csodák csodájára a harmadik kezelést követően felállt, és lassan sétált. Az utolsó, vagyis ötödik kezelés után, ahogy a doktornő is megjósolta, csoda történt: mintha elvágták volna a problémát, mindössze néhány hónap leforgása alatt. A tacskó azóta is rendben van, és úgy szalad, mintha mi sem történt volna.
Az első akupunktúrás találkozó alkalmával az orvos egy általános értékelést készít a kutya állapotával kapcsolatban. Ez az értékelés tartalmazza a laboreredményeket, a röntgenfelvételeket és az aktuális orvosi terápia dokumentációját. Az állatorvos fizikális vizsgálatot is végez, elmondja a kezelési lehetőségeket, és elmagyarázza, mi történik az akupunktúrás kezelés során.
Annak ellenére, hogy a kutyák idegesek lehetnek az új környezetben, a legtöbb négylábú az első tű beszúrását követően egyből ellazul. A körülményektől függően a tényleges kezelés 20-30 percig tarthat. Az orvos felvázol egy kezelési protokollt, amely megmutatja, milyen sűrűn kell nála látogatást tennünk.
Az akupunktúrás kezelés hatásai összetettek, így a kezelés ismétlése mindenképpen javasolt. A cél, hogy a legrövidebb idő alatt a lehető legnagyobb mértékű javulás következzen be. Az akupunktúrának kevés mellékhatása van, azonban egyes kutyák kissé merevek vagy érzékenyek lehetnek a kezelés után, míg más betegek fáradtnak tűnhetnek. Ezek a tünetek általában 24–48 órán belül megszűnnek.
Az alábbi videó a gyógyulási folyamat szemléltetése.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek