hirdetés

Izomhúzódás a kutyáknál: az egyik leggyakoribb sérülés az esetükben

Kövess Péter

2024. november 6 - Képek: Getty Images Hungary

Izomhúzódás nem csak az embernél fordul elő, a kutya ugyanúgy szenvedhet tőle. Mutatjuk, milyen tünetekről ismerhető fel.

hirdetés

Az izomhúzódás egy olyan traumás sérülés, amely károsítja a lágyszöveteket, beleértve az izmokat és az inakat. Valójában ez az egyik leggyakoribb sérülés, amivel a kutya szembesülhet. Lehet valaminek a közvetlen következménye, vagy másodlagosan kapcsolódhat egy másik betegséghez vagy sérüléshez.

Az izomhúzódás igen fájdalmas lehet a kutya számára

Az izomhúzódás tünetei: gyakran sántít miatta a kutya

Az izomhúzódás a lágyszöveti sérülésekkel szemben jellegzetes tünetekkel jár. A legfontosabbak a következők:

  • sántítás;
  • duzzanatok (zúzódásokkal vagy anélkül);
  • fájdalom a sérülés helyén;
  • csökkent aktivitás.

Az izomhúzódással járó fájdalom hatására a kutya „rosszkedvűnek”, idegesnek tűnhet, megváltozhat az aktivitási szintje vagy furcsán viselkedhet.

Ilyen okai lehetnek

A legtöbb esetben az izomhúzódás a kutya túlzott fizikai aktivitásával függ össze, és például futás, ugrálás és játék közben keletkezik. De kiválthatják bizonyos sérülések, betegségek is. Lássuk részletesebben is, hogy milyen okok merülhetnek fel.

Játék közben is megsérülhet a kutya

1.) Izomgyulladás

Az izomgyulladásnak (myositis) különféle formái lehetnek, amelyek izomhúzódást vagy izomsérülést vonhatnak maguk után. Ennek egyik speciális változata a myositis ossificans, egy olyan gyulladásos állapot, amelynél az izmokban és a kötőszövetekben csontlerakódások képződnek. A polimyositis ezzel szemben a kutya összes izmára hatással lehet, és autoimmun betegségekhez, például lupuszhoz társulhat.

2.) Miopátia

A miopátia néven ismert, számos labradort érintő állapot szintén izomhúzódáshoz vezethet. Bár pontos oka nem ismert, úgy tűnik, hogy öröklődhet. Idesorolható a rabdomiolízis is, amely elsősorban a verseny- és munkakutyákra jellemző. Általában fokozott fizikai tevékenység közben alakul ki, és úgy tartják, az váltja ki, hogy csökken az izmokban az oxigéndús vér szintje.

3.) Sérülés

A keresztszalag-szakadás egy szalagsérülés, amely fájdalmat okozva érintheti a környező izomszöveteket is.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

Ide kattintva olvashatod beszámolónkat az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

Ezt mondja az állatorvos

Dr. Bodó Andrea állatorvos kérdésünkre megerősítette, hogy izomhúzódás ugyanúgy előfordulhat a kutyáknál, mint az embereknél. „A legtöbbször egy hirtelen, rossz mozdulat okozza, gyakran játék közben sérül meg az állat. Ezt általában sántikálás formájában észlelhetjük. Kezelését ketrecnyugalomként is szoktuk emlegetni, ám csak ritkább vagy súlyosabb esetben van szükség tényleges ketrecnyugalomra.”

Általában elegendő, ha nem késztetjük mozgásra az állatot hosszú sétákkal, sporttal vagy játékkal.

A szakember szerint a kezelést szükség szerint kiegészítheti nem szteroid alapú fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő. A megelőzése érdekében annyit tudsz tenni, hogy a gyakorlatok előtt valamilyen könnyebb mozgásformával bemelegítést végeztek, illetve a hirtelen vagy nagyobb terhelésektől kíméled a kutyát.

Ha felmerül az izomhúzódás gyanúja, mindenképp ajánlott állatorvoshoz fordulni. Így kiderülhet az is, ha komolyabb probléma áll a háttérben.

állatorvos izom izomfájdalom izomhúzódás mozgás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!