hirdetés

Állatorvos mondta el, mit tegyél, ha megsérül a kutyád

Király Barbara

2024. július 20 - Képek: Getty Images Hungary

Horzsolások, vágások, égési sérülések, zúzódások. Ez csak néhány sebtípus, amelyet kutyád élete során szerezhet. De mi a teendő ilyenkor? Állatorvos segítségével részletezzük a tudnivalókat.

hirdetés

Felelősségteljes gazdiként fontos, hogy tudd mi a teendő, ha kedvenced megsebesül. A sérülés megfelelő ellátásával esetenként a kutya életét is megmentheted! Dr. Tatai Kinga, a HomeCare.Vet állatorvosa részletezte a teendőket.

A legtöbb esetben gallért kapnak az ebek, ugyanis egy sima horzsolás sem tud begyógyulni, ha a kutyus nyalogatja

Teendők lépésről lépésre, ha megsérül a kutya

1.) Minden esetben próbálj nyugodt maradni

Kedvenced megérzi, ha stresszes vagy, így ha te meg tudod őrizni a hidegvéredet, az kutyád számára is megnyugvást jelenthet. Cselekedj gyorsan, de higgadtan!

2.) A sérülés felmérése 

A következő, egyúttal az egyik legfontosabb lépés a kutya sebápoláskor, hogy alaposan vizsgáld meg kutyád sérülését. A sérüléseket két csoportba sorolhatjuk. Vannak:

  •  kevésbé súlyos sérülés; ezen sebesülések közé tartoznak a kisebb vágások és horzsolások. Ezek a sérülések nem igényelnek azonnali orvosi ellátást, de mindenképpen fertőtleníteni kell őket, majd tisztán tartani, és belátható időn belül orvosnak megmutatni.
  • komolyabb sérülés; a komolyabb sérülések közé tartoznak a vágások, a  mély sebek és a törések. Ezek minden esetben azonnali orvosi ellátást igényelnek. Ezeket a sebeket a kedvenced egészsége érdekében ne próbáld meg otthon kezelni. Kérd orvosod segítségét!

Fontos, hogy minden komoly sérülés esetén azonnal vidd orvoshoz kedvencedet!

3.) A sérülés ellátásának lépései a kutya esetében

Kevésbé súlyos sérülések esetén:

  1. Tisztítás: öblítsd le a sebet tiszta vízzel vagy fiziológiás sóoldattal.
  2. Fertőtlenítés: használj megfelelő fertőtlenítőszert a sebre. Hígítva 1:10 arányban, így nem fog csípni.
  3.  Kötés: ha szükség van rá, fedd le a sebet steril gézzel, és rögzítsd egy rugalmas pólyával, hogy megakadályozd a fertőzést, szennyeződést és a további sérülést.

Komoly sérüléseknél:

  1. Vérzéscsillapítás: ha a sérülés erős vérzéssel jár, akkor azt mindenképpen csillapítanod kell. Alkalmazz nyomókötést: egy tiszta ruhát vagy gézt a sebre nyomva tudod mérsékelni a vérveszteséget.
  2.  Immobilizáció: törés esetén próbáld immobilizálni négylábúdat, hogy megakadályozd a sérült csont elmozdulását, vagy a további sérüléseket.
  3.  Azonnali állatorvosi ellátás: fontos, hogy minden komoly sérüléssel azonnal fel kell keresni egy állatorvost!

Egyéb egészségügyi kihívások

Utókezelés és megfigyelés

Az orvosi ellátást követően mindig tartsd be állatorvosod utasításait.

  • Ha szükséges vidd vissza kontrollra és kötéscserére állatodat.
  • Kövesd az orvosod által felírt gyógyszerek adagolását. Érdemes telefonos emlékeztetőt írni, nehogy kimaradjon egy adag.
  • Minden esetben figyelj a kutyádra; ha bármi eltérést látsz a viselkedésében vagy az állapotában, azonnal keresd fel állatorvosodat.

Dr. Tatai Kinga kiemelte, hogy egy gazdi a legtöbbet azzal teheti kedvence egészségéért, ha minél hamarabb állatorvosi segítséget kér. A legtöbb esetben gallért kapnak az ebek, ugyanis egy sima horzsolás sem tud begyógyulni, ha a kutyus nyalogatja. Ezenkívül fájdalomcsillapítót és antibiotikumot is az orvos tud biztosítani a kutyák számára.

Ha kíváncsi vagy további tippekre a HomeCare.Vet állatorvosi csapatától, akkor látogass el szeptember 7-én a Városligetben zajló DOGZ Fesztivál és Konferenciára, ahol többek között velük is találkozhatsz. Amellett, hogy hasznos információkat tudhatsz meg kedvenced egészségmegőrzéséről, kérdezhetsz is az orvosoktól.

A nagyszabású rendezvény keretében kutyakiképzők, kutya-gazdi mentáltréner, valamint etológusok, biológusok és egyéb szakmai kiváltságok is megosztják tapasztalataikat a résztvevőkkel.

Az interaktív ismeretterjesztés mellett pedig fotózáson, sport- és egyéb kutyás bemutatókon, valamint falkasétákon is részt vehetsz, hogy csak néhány programelemet említsünk.

A konferencia részletes programját ide kattintva éred el, a jegyárakról pedig itt tájékozódhatsz.

baleset dogz fesztivál és konferencia DOGZ-2024 kutya csonttörés kutya sebápolás sebkezelés sérülés törés védelem

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!