Miért születnek csukott szemmel a kutyák?
2024. augusztus 16 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 16 - Képek: Getty Images Hungary
Ha láttál már kiskutyákat, miután megszülettek, eszedbe juthatott a kérdés, hogy vajon miért születnek csukott szemmel a kutyák? Eláruljuk!
Miért születnek csukott szemmel a kutyák? Miért akkor nyílik ki a szemük, amikor? Minden kiskutya így születik? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.
A kiskutyák azon fajok közé tartozik, amelyek teljes mértékben az anyjuktól függenek, amikor megszületnek. A zárt szem a szemük teljes védelmét biztosítja. A kutyák kevesebb időt töltenek a mamakutya hasában, mint más állatok, ezért fejletlenebbül bújnak ki. Emiatt van szükségük az anyukájuk támogatására a születés utáni első időszakban. Kezdetben a testhőmérsékletüket sem tudják szabályozni. A természet alakította úgy, hogy ezek a fejletlenebbül született állatok szeme biztonságban, lezártan tudjon megfelelően kifejlődni.
Általában 12-14 naposan nyílik ki az ebek szeme, de ez változó. A kis testű kutyák szeme előbb, míg a nagyobb fajtáké később nyílhat. Erre az időszakra fejlődik ki a szemük olyan mértékben, hogy már nem okoz károsodást nekik a napfény, és a különböző külső tényezők, amelyek azelőtt veszélyeztethetik a kölykök látását.
A szakértők előadásaira és a szakmai konferenciára itt válthatsz jegyet
Igen, minden kutya így születik. A természet rendje, hogy a kölyökkutyák ezzel óvják magukat, amíg a megfelelő fejlettségi állapotot el nem érik. Előfordulhat, hogy az alomban találkozol olyan kiskutyával, amelyiknek nem akkor nyílik ki a szeme, mint testvéreinek. Ebben az esetben érdemes felkeresni egy állatorvost, aki meg tudja állapítani, hogy ennek mi az oka. Előfordulhat, hogy rendellenesség vagy gyulladás áll a háttérben.
Amikor a kiskutyák kinyitják a szemüket, az gyakran kék színben pompázik. Ennek az az oka, hogy az eb szeme még eléggé fejletlen. Az íriszben lévő pigment idővel sötétebbre színezheti.
Vannak azonban kivételek, ugyanis léteznek olyan fajták, amelyek alapból kék szemmel élnek egész életükben. Ilyen lehet például a szibériai husky vagy az ausztrál juhászok. Ezeknél a fajtáknál az írisz alacsonyan pigmentált sejteket tartalmaz, ami kék színt eredményez.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek