hirdetés

Mitől lesz emberi minőségű egy kutyaeledel?

Szénási Szimonetta

2024. augusztus 29 - Képek: Getty Images Hungary

Fontos, hogy kutyád jó minőségű tápot kapjon. Ám érdemes megvizsgálni, mit jelent a csomagoláson feltüntetett hangzatos ajánlás.

hirdetés

A gyártók gyakran használják az „emberi minőségű” (human-grade) jelzőt egyes termékeiken. Vizsgáljuk meg, mit takar a kifejezés, és valóban minőségi kutyaeledel kerül-e így kedvenced táljába, ha ilyen tápot választasz.

A minőségi etetés alapvető az egészségmegőrzés szempontjából

Milyen az emberi minőségű kutyatáp?

Egészen a közelmúltig a „humán minőségű” kifejezés nem volt pontosan definiálva, ha állateledelről volt szó, de 2018-ban az Amerikai Takarmányellenőrök Szövetsége (Association of American Feed Control Officials; AAFCO) akképp tisztázta a fogalmat, hogy emberi minőségű minden olyan eledel, amelyet emberek is ehet(né)nek. Ennek az a feltétele, hogy

valamennyi összetevő emberi fogyasztásra alkalmas legyen, továbbá a gyártási, csomagolási és tárolási feltételek is megfelelnek az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerekre vonatkozó előírásoknak.

A jelző használatát a Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (US Food and Drug Administration; FDA) felügyeli. (Hazánkban ha valaki kedvtelésből tartott állatoknak kíván takarmányt előállítani, akkor a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz kell fordulni az engedélyért.)

Ugyanakkor még az előírások mellett is előfordulhat, hogy a gyártó pusztán marketingcéllal használja a jelzőt, így nagyon fontos, hogy mindig ellenőrizd az adott termék összetevőinek listáját.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

Mit garantál az „emberi minőség” a kutya számára?

Fontos tisztázni, hogy bár emberi fogyasztásra alkalmas összetevőkből állnak, ezek az eledelek állatoknak készültek. Erre pedig egyfajta minőségi garanciaként tekints a kutyaeledel kapcsán. Az így összeállított tápok esetében nemcsak magasabb a minőség, de az alapanyagok és az eljárási technikák miatt kisebb a szennyeződés kockázata is.

Ugyanakkor még az ilyen jelzővel ellátott termékek esetében is ellenőrizned kell az összetevőket, hiszen előfordulhat, hogy egy táp kizárólag húsból és rizsből áll, ám ha nem megfelelő a tápanyagok aránya, akkor nem lesz ideális kedvencednek. Tehát a címke arra nem garancia, hogy az eledel teljes értékű és kiegyensúlyozott tápanyagforrás a kutyának.

Ne a szlogenre és a jelzőkre, az összetevőkre figyelj!

Ahhoz, hogy tényleg a legjobb, azaz életkorának, egészségi állapotának, életmódjának és esetenként fajtájának leginkább megfelelő menüt állíthasd össze kedvencednek, muszáj tájékozódnod. Először egyeztess az állatorvossal, majd az iránymutatása alapján indulj el a piacon. Olvasd el az opcionális kutyaeledelek leírását, nézd meg a feltüntetett összetevőket, és mindezek alapján hozd meg a döntést. Természetesen az eb ízlése is befolyásoló tényező, egyes ebek például nem kedvelnek bizonyos ízvilágú vagy állagú tápokat.

állateledel etetés kutyaeledel tápanyaghiány

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!