Okok, amiért rossz szagú lehet a kutyád
2024. november 9 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 9 - Képek: Getty Images Hungary
Ezer és egy okot találhatunk, amiért imádjuk kutyáinkat, azonban van egy szempont, amin lehetne javítani: a szaguk. Egyes kutyák időnként érdekes szagokat árasztanak, némelyek a környezetük, mások pedig testi problémák miatt.
Ha rossz szagú kutya, nem biztos, hogy gyakori fürdetéssel kell orvosolni a problémát. Sőt, ezzel akár nagyobb bajt is előidézhetsz! Helyette fényt kell deríteni arra, mi állhat a kellemetlenség hátterében.
A bakteriális és gombás fertőzések a kutyák egész testét érinthetik, de leggyakrabban a bőrön fordulnak elő. A legtöbb bőrfertőzés azonban valamilyen más probléma, például allergia miatt csak másodlagos panasz. Az allergiák viszketést és gyulladást okoznak, károsítják a bőrt, a baktériumok és gombák így elszaporodhatnak, ami fertőzésekhez vezethet. Például a ráncos bőrű kutyáknál gyakran alakulnak ki ilyen bőrfertőzések a bőrredőkben.
Az élesztőgombás bőrgyulladás egy gyakori gombás bőrfertőzés, amely kellemetlen, dohos szagot okozhat. A fertőzött bőr kérgessé, zsírossá, vörössé válhat, megvastagodhat és viszkethet is. A bakteriális fertőzés következtében fokozott szagot tapasztalhatsz, emellett pedig jellemzően olyan tünetek jelentkezhetnek, mint a szőrhullás, a hámlás és a vörös, gennyes dudorok.
Tippek a bőrfertőzésekből származó kutyaszagok kezelésére
Az állatorvossal való beszélgetés az első gyakorlati lépés. A fertőzés típusától, okától és súlyosságától függően gyakran helyi kezeléseket és gyógysamponokat írnak elő. Orális antibiotikumokra és gombaellenes szerekre van szükség lehet súlyosabb fertőzések esetén. Megelőzésképp a kutyatörlővel való gyakori tisztítás is segíthet, ha kutyánk hajlamos a bőrredők fertőzésére.
A fülek általában a bakteriális és gombás fertőzések gócpontjai, az egyik vagy mindkét fület érinthetik, és gyakrabban fordulnak elő olyan kutyáknál, amelyek füle lóg, hajlékony vagy szőrös, és így megköti a nedvességet, egyúttal a kórokozókat. A viaszos felhalmozódás és a váladékozás a fülfertőzés legelterjedtebb jelei közé tartozik, de jellemző a bőrpír, a kéregképződés és a kellemetlen szag is. A problémát észrevehetjük például abból, ahogy kutyánk gyakran vakarja a fülét, vagy rázza a fejét, hogy enyhítse a fájdalmat és a viszketést.
Tippek a fülfertőzés okozta szagok kezelésére
A megelőzés a legjobb módja a fülfertőzések kezelésének. A gazdiknak rendszeresen ellenőrizniük kell kutyájuk fülét, illetve állatorvos által jóváhagyott fültisztítóval meg kell tisztítania azokat, különösen úszás után. Egy meglévő fülfertőzés megköveteli, hogy konzultáljunk állatorvosunkkal a megfelelő diagnózis érdekében. A fertőzés okától függően állatorvosunk fülcseppeket írhat fel, és gyógyszerre is szükség lehet. A fertőzés okát mindenképp ki kell vizsgálni. Ez lehet allergia, fülatka, de idegen testek, például a fülbe került fűmagok is okozhatják a bajt.
A seborrhea olyan állapot, amely bőrhámlást és gyakran zsíros bőrt okoz. Ennek oka a keratinizációs zavar, és az új bőrsejtek termelődésének problémája. Egyes fajtáknál, köztük a basset hundoknál és a cocker spánieleknél elsődleges genetikai rendellenességként alakulhat ki, de okozhatja például hormonális egyensúlyhiány, bőrallergia, paraziták és bőrfertőzések is.
Tippek a seborrhea kezelésére
Állatorvosok gyakran javasolnak speciális gyógysampont az elhalt sejtek eltávolítására és a pikkelyes lerakódás csökkentésére, azonban az antibakteriális és gombaellenes kezelések is enyhíthetik a fertőzéseket. A mögöttes allergiák, hormonális problémák és belső betegségek azonosítása kulcsfontosságú a másodlagos seborrhea megszüntetésében. Fontos, hogy panasz esetén először fordulj állatorvoshoz, és csak az ő javaslata nyomán kezdd el bármivel kezelni kedvencedet! (Ez általános szabály mindennemű egészségügyi probléma esetén.)
A kutyáknak két illatmirigyük van a végbélnyílás mindkét oldalán, amelyek bűzös váladékot termelnek, ez segíti őket más gyedekkel való kommunikációban. Ezért van az, hogy a kutyák állandóan egymás fenekét szagolgatják. Ezek a köznyelvben bűzmirigyként ismert mirigyek általában akkor ürülnek, amikor a kutya ürít. Esetenként azonban nem távozik megfelelően a folyadék, ami nemcsak kellemetlen az állatnak, de fertőzéshez, vagy akár tályogokhoz is vezethet. A probléma első és egyben gyakori jele a határozott, erős halszag. Jel lehet, ha a kutyák a feneküket a földön húzzák, vagy a végbélnyílás körüli részt feltűnően sokat nyalogatják. Bőrpír, duzzanat, valamint vérzés és gennyezés is jelezhetik a bajt.
Tippek a bűzmirigypanaszok kezelésére
Az állatorvosok egyes kutyák esetében jobbnak látják ezen mirigyek manuális ürítését. A betegség kezelésére antibiotikumokra és gyulladáscsökkentő gyógyszerekre lehet szükség.
A gázosodás sok kutyánál gyakori jelenség; vannak olyan ebek, akiknek érzékenyebb a gyomra, mások pedig a gyors evéssel nyelnek sok levegőt, ami túlzott puffadáshoz vezethet.
Tippek a gázképződés kezelésére
Ezekben az esetekben a szagok megelőzéseként mindenképpen figyeljünk arra, hogy kutyánk ne egyen meg nem kívánt dolgokat a ház körül vagy az utcán. Ha kis barátunk túl gyorsan eszik, és ez okozza számára a kellemetlenséget, vásároljunk neki olyan kutyaetetőt, amely lassan adagolja a tápot. Krónikus puffadás fordulhat elő, ha a kutyák ételintoleranciában, -allergiában vagy más gyomor-bél rendszeri betegségben szenvednek. Ez gyakorta járhat hasmenéssel, hányással, letargiával és egyéb szorongásos jelekkel.
A kutyák rossz leheletét többnyire a nem megfelelő szájhigiénia, vagy súlyosabb belső betegség, mint például vesebetegség is okozhatja. A fogágybetegség a 3 évesnél idősebb kutyák több mint 80%-át érinti. A lepedékhez és a fogkőhöz kapcsolódó baktériumok felhalmozódhatnak, és az ezáltal kialakult fertőzések kellemetlen szájszaghoz vezetnek.
Tippek a kutya rossz leheletének kezelésére
A napi fogmosás eltávolítja a lepedéket, és segít megelőzni a fogbetegségeket. Ha kutyánk már higiéniai problémákkal küzd, fogkő eltávolításra vagy esetleg foghúzásra lehet szükség. Egyes kutyáknál olyan alapbetegségekre is utalhatnak a fogproblémák, mint a cukorbetegség, a vesebetegség, a kórós duzzanatok vagy akár daganatok is. A rossz leheletet mindig állatorvosnak kell ellenőriznie, hogy a kiváltó ok diagnosztizálható és megfelelően kezelhető legyen.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
Ide kattintva olvashatod beszámolónkat az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
Az ázottkutya-szag gyakori jelenség, amely az ebek bőrén lévő mikroorganizmusokban gyökeredzik. Ezek túlszaporodásukkal még az egészséges kutyáknál is okozhatnak gondot. Amikor kutyánk elázik, a nedvesség összekeveredik azokkal az illékony vegyületekkel, amelyeket ezek a mikrobák termelnek. A víz elpárolgásával ezek is elpárolognak, innen ered a nem éppen kellemes szag.
Tippek a nedveskutya-szag csökkentésére
Kisállatunk szárazon tartása a legegyszerűbb megoldás. Úszás, fürdés vagy egy esős séta után törölgessük meg kedvencünket, amíg bőrük egészen megszárad. Ezzel a különféle bőrproblémák is megelőzhetők.
Ha kutyánk kellemetlen szagot áraszt, de nem tudjuk könnyen azonosítani a szag forrását, vagy fürdetéssel sem oldódik meg a probléma, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz, aki segít megtalálni a kiváltó okot, és tartós megoldást nyújthat egy jobb szagú élet felé.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek