hirdetés

Miért pisilnek be a kutyák, ha izgatottak vagy félnek?

Berek-Halász Beáta

2024. december 28 - Képek: Getty Images Hungary

Előfordult már, hogy kutyád becsurrantott, amikor hazaérkezésedkor meglátott? Ez megtörténhetett vele izgalmában, de akár alázatosságát is kinyílváníthatta így. Ne aggódj, ez kifejezetten gyakori az ebeknél; különbséget pedig úgy tehetünk a kettő között, ha megvizsgáljuk a négylábú érzelmi állapotát.

hirdetés

Még a legelején fontos kiemelni, hogy ha egy idősebb kutyád van, akinél hirtelen, eddig nem tapasztalt vizelési problémák jelentkeznek, mindenképpen kérj egy időpontot az állatorvoshoz, hogy kiszűrhessétek, egészségügyi probléma áll-e a háttérben. Ha ezt kizártad, vagy fiatal kutyád mindig is így viselkedett, akkor már csak azt kell eldöntened, hogy a két lehetőség közül mi okozza nála a jelenséget. A következőkből megtudhatod, hogy ha bepisil a kutya, azt feltehetőleg mi idézi elő, és hogyan tudod kezelni.

Az izgatott bepisilés leggyakrabban boldog, túlpörgött kutyáknál fordul elő

Miért pisil be a kutya, ha izgatott?

Az izgatott bepisilés leggyakrabban boldog, túlpörgött, fiatal kutyáknál fordul elő, akiknek nem biztos még, hogy teljes kifejlett a hólyagszabályozása. A kutyák ezt gyakran kinövik, ahogy érnek és érzelmileg megnyugszanak. A helyzet intenzívebbé válhat akkor, ha a kutyád hirtelen ébred fel vagy riad meg arra, hogy te hazaértél, majd túlságosan felélénkül ennek hatására.

Az izgatottság miatt bepisilő kutyák nem feltétlenül guggolnak vagy emelik fel a lábukat, mint általában. Gyakran járás közben, állva vagy akár fel-le ugrálva pisilnek, mintha ők észre sem vennék, hogy mi történik. Kutyánk izgatottságát abból vehetjük észre, ha a szokásosnál magasabbra tartja a farkát, egész testét mozgatja, farkát erőteljesen csóválja, feltartja a fejét és hangot is kiad.

Baleset mindenkivel előfordulhat

Hogyan akadályozzuk meg, hogy kutyánk izgatottsága miatt bepisiljen?

Tegyünk gyakori sétákat

Ha gyakran visszük sétálni ebünket, az arra ösztönzi, hogy inkább a szabadban pisiljen, és ne a nappalinkban. Ha üres a hólyagja, akkor kevesebb vizelet szabadul fel, amikor túlságosan izgatott lesz. Négy hónapos kortól a kutyák általában képesek a hólyagjukat egy hónapnyi életkoruknak megfelelő óraszámig tartani, plusz még egy órával. Tehát egy 6 hónapos kölyök akár 7 órán keresztül is vissza tudja tartani a vizelést. (6 hónap + 1 = 7 óra). Azonban néhány kutya ennél gyakrabban is ki szeretne menni, és ez teljesen rendben van. Érdemes a kutyát ennél gyakrabban kivinni, hogy csökkentsd az izgalomból adódó pisilés lehetőségét is.

Tanítsuk meg a kutyát megnyugodni

Nem minden kutyának van meg az ösztöne vagy vágya arra, hogy egyedül ellazuljon, és ebben szükségük lehet a gazda segítségére. Azoknak a kutyáknak, akik nehezen nyugszanak meg, rövid, napi tréningekkel megtaníthatjuk, hogyan lazítsanak. Ebben az esetben nagyon hasznos lehet a „Helyedre!” parancs elsajátítása, vagy a szobakennel használatának bevezetése, ami természetesen sosem lehet büntetés. Az is segíthet, ha a kutyád olyan viselkedést végez, amely közvetlenül ellentétes az izgatottsággal. Például megkérheted, hogy feküdjön le, a fejét vagy nyakát kinyújtva. Ez segíthet neki kilépni az izgatott állapotból.

Néhány kutyának meg kell tanítani, hogyan tud lazítani

Ne lépj kapcsolatba a kutyával, amikor túlpörgött

Ez talán furcsának tűnhet elsőre, de mindjárt elmagyarázzuk. Először is győződjünk meg arról, hogy kutyánk képes tartani vizeletét, és teljesen szobatiszta. Ha kedvencünk túlságosan izgatottá válik, egyszerűen csak álljunk csendben, forduljunk el tőle, és várjuk meg, amíg lenyugszik. Csak azután köszöntsük, ha megnyugodott. Addig járjunk el így, amíg teljesen meg nem nyugszik. Ha következetes, napi testmozgással és mentális stimulációval csökkentjük kutyánk energiaszintjét, az segíthet abban, hogy az izgatottsága alábbhagyjon.

Fontos, hogy soha ne büntessük az izgatott bevizelést! Ezzel nem fogjuk elérni a probléma javulását, ráadásul elveszíthetjük kedvencünk belénk vetett bizalmát is. Használjunk mindig pozitív megerősítést a különböző problémás helyzetek korrigálására.

Soha ne büntessük a kutyát semmilyen módon azért, ha bepisil! Soha nem azért viselkedik egy adott módon, hogy borsot törjön az orrunk alá

Ha behódoló viselkedés miatt pisil be a kutya

Bár a legtöbb kutya kinövi az izgalmi bevizelést, az alárendeltségi pisilés bármilyen korú ebnél előfordulhat. Gyakoribb azonban fiatal nőstények és olyan kutyák esetében, akiket sűrűn és gyakran durván fegyelmeztek. Sőt, olyan négylábúaknál is, akik függő helyzetben éltek; például menhelyen vagy kennelben tartották őket. Ez a fajta bepisilés gyakran akkor fordul elő, amikor valamilyen esemény hatására a kutya alárendeltségi jelet ad, miközben kis mennyiségű vizeletet ürít. Az alárendeltségi jelek nagyban eltérhetnek a kutyádtól és annak személyiségétől függően.

Ha a kutya alárendelt helyzetben érzi magát, gyakran ül, a fejét lehajtja vagy oldalra fordítja, felfedi az ágyékát. A teljes alázat esetében az állat gyakran bepisil, és esetleg nyáladzik is, miközben a hátán fekszik, a farkát behúzza, és a mellső lábait szorosan a testéhez húzza. Tipikus esete, amikor egy idegen megközelíti a kutyát, vagy valaki a karját felé mozdítja, amitől megijed. Fontos megjegyezni, hogy ez a behódolás egy olyan személy vagy helyzet iránti engedelmesség megnyilvánulása is lehet, akit vagy amit az eb dominánsnak tart.

Ilyenkor gyakran alázatos testtartást mutat a kutya

Hogyan korrigáljuk az alázatos bepisilést kutyánál?

Változtasd meg, ahogy a kutyádhoz közeledsz

Figyelj a mozdulataidra, cselekedeteidre. Például ne hajolj a kutya fölé, ne létesíts vele közvetlen szemkontaktust, ne nyúlj el a feje fölött, és ne akard megölelni. Ehelyett ülj le mellé a földre viszonylag nagyobb távolságba, hogy kisebbnek tűnj, nézz oldalra, hogy elkerüld a közvetlen szemkontaktust és engedd kedvencednek, hogy ő közeledjen hozzád. Kínálhatsz számára finomságokat, és ha közeledik, finoman simogasd meg a füle tövében vagy az álla alatt.

Tegyük érzéketlenné kutyánkat

A következő lépés az, hogy érzéketlenné tedd négylábú barátodat azokkal a mozdulatokkal szemben, amelyek kiválthatják a viselkedést. Először határozd meg azokat a helyzeteket, amelyek irritálják a kutyát, majd ilyenkor tegyél óvatosabb mozdulatokat, és mindig jutalmazd meg, ha nem pisil be. Például, ha a kutyád pisil, amikor a nyakörve felé nyúlsz, kezdd azzal, hogy néhány centire a testedtől elmozdítod a kezed, és megjutalmazod, ha nem reagál. Miután a kutya nyugodtan elfogadja a kisebb mozdulatokat, fokozatosan haladj a nagyobbak felé.

A kutyák világa családjuk körül forog, a gazdájuk az első

Folytasd a jutalmazást, amikor a kutyád nem reagál vagy nem pisil a mozdulatokra. Idővel eljuthatsz odáig, hogy megérintheted és kezelheted a nyakörvét anélkül, hogy egy csepp vizelet is a padlóra kerülne.

Sose alkalmazz negatív megerősítést; ne verd és ne kiabálj a kutyával, valamint soha ne nyomd az orrát a pisijébe, mert ezek mind csak tovább súlyosbítják a helyzetet. Ha az otthoni tréning nem hoz eredményt, és a kutyád minden társas helyzetben alárendelt viselkedést mutat, érdemes konzultálnod az állatorvossal, egy terapeutával vagy trénerrel. 

bepisil félelmében bepisil a kutya kutya bepisil miért örömében bepisil a kutya szobatiszta kutya bepisil

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!