Ipari hó esett Dunaújvárosban: kell-e félteni a kutyákat tőle?
2024. november 12 - Képek: azenkutyam.hu; Getty Images Hungary
2024. november 12 - Képek: azenkutyam.hu; Getty Images Hungary
Leesett az első idei hó, ám nem a megszokott téli csapadékról van szó. Utánajártunk, kell-e aggódniuk a gazdáknak.
Miképp az Index is beszámol róla, a hétvégén leesett az első hó hazánkban. Bár nem volt annyira hideg, hogy havazzon, Dunaújváros mégis fehérbe borult, ami az ipari hóesés nevű jelenségnek köszönhető. Ez jellemzően szmogos, ködös időben figyelhető meg az ipari területeken, illetve azok néhány kilométeres körzetében. A gyárakból a magas páratartalmú, alacsony rétegfelhőzetbe juttatott vízgőz kikristályosodása ilyenkor pár centiméteres hóréteget eredményez.
„A jelenség akkor fordul elő, amikor a talajszint fölött megülepedett hideg levegőt konzerválja a fölé áramló melegebb levegő, az így kialakuló inverzió meggátolja a függőleges mozgásokat. A telített, gyakran sűrű, ködös, fagyos levegő keveredik a gyárterületekről kiáramló szintén telített levegővel, és egy-kétszáz méteres magasságban beindul a felhőképződés. A felhőkben az ipari üzemek légszennyező anyagai szolgálnak kondenzációs magvakként, ezekre az aeroszol, illetve jellemzően ammónium-szulfát részecskékre csapódik ki a víz, amely télen hókristállyá fagyva éri el a talajt” – részletezi a folyamatot a Qubit. Tehát ennek alapján bár a folyamat a gyárakhoz kötött, maga a lehulló csapadék épp olyan, mint a természetes módon keletkező hó. Így nincs is miért aggódni miatta.
Az időjárás-előrejelzés szerint azonban kedd délutánra az ország északkeleti tájain már többfelé előfordulhat havazás. Vékonyabb hólepel képződését jósolják a szakemberek, ám a Zemplénben helyenként a 2-3 centimétert is meghaladhatja a hóréteg.
Emellett országszerte ködre, a fagypont alatti ködös tájakon pedig ónos szitálásra, továbbá az iparterületeken az említett ipari hóra lehet számítani.
Mint az előrejelzések és a tapasztalatok is mutatják, egyre hidegebbek lesznek a napok, amivel számolni kell a kutyasétáltatások alkalmával. Ha kedvenced fajtája megkívánja, adj rá melegebb kabátot a kintlét idejére, és ha még a reggeli fagyban indultok el, akár cipőre is szüksége lehet társadnak.
A köd okozta rossz látási viszonyok miatt nemcsak a reggeli és a késő délutáni, illetve esti, de már a napközbeni sétáltatások alkalmával is szükség lehet láthatósági kiegészítőkre. Számos típus közül választhatsz a fényvisszaverő mellénytől kezdve a világító pórázon és nyakörvön át a különféle világító eszközökig. Mindig olyat vegyél, ami biztonságos, és nem zavarja az állatot sem. Az embereknek szánt termékek közül a fluoreszkáló folyadékkal töltött műanyag karperecek (amik általában a műanyag megtörésével, meghajlításával aktiválhatók) nem megfelelőek, mert a bennük lévő anyag mérgező. Ugyanígy a villódzó vagy túl erős fényű lámpák sem bizonyulnak jó választásnak, mert zavarhatják a kutyát a látásban. A magad védelméről se feledkezz meg, és viselj te is láthatósági mellényt vagy fénypántot.
A sofőrök saját tapasztalataikat megosztva hangsúlyozzák, hogy mindössze egy fényvisszaverő nyakörv nem elegendő ahhoz, hogy a járműből felmérjék, pontosan hol közlekedik, és mekkora a kutya. Arról nem is beszélve, hogy a gazdát nem is lehet látni. Tehát úgy szerelkezzetek fel, hogy mindketten teljes terjedelmetekben látszódjatok.
Séták után pedig, ha szükséges, mindig alaposan szárogasd meg kedvencedet. Ezzel megelőzheted a különféle bőrbetegségek kialakulását, illetve azt, hogy kutyád meghűljön.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
Ide kattintva olvashatod beszámolónkat az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
Mint már felhívtuk rá idén is a figyelmet, a kutyaház téliesítésével mostanra kész kell lenned, ha kint tartod négylábúdat. Ne takaróval, hanem szalmával béleld ki a kutyaházat, szigeteléshez pedig ideális a hungarocell, de gondoskodj róla, hogy ne tudja megrágcsálni az eb. A csapadék elleni védelemről is gondoskodj a bejárat elfüggönyözésével. Erre a célra is vízhatlan anyagot használj; kedvelt megoldás a műanyag vagy gumi lapokból készült ajtó.
A kutya itatóját is napjában többször ellenőrizd, nehogy fagyossá váljon benne a víz. A nedves eledel is megfagyhat, így az etetésnél is légy körültekintő. Továbbá a hideg hónapokban indokolt lehet átállni kalóraidúsabb étrendre; erről feltétlenül egyeztess az állatorvossal, aki a megfelelő menü összeállításában is tud segíteni.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek