Egyedülálló koponyagyűjteményt mutatott be az ELTE: itt látható
2024. szeptember 3 - Képek: Getty Images Hungary
2024. szeptember 3 - Képek: Getty Images Hungary
Digitális kutyakoponya-gyűjteményt hozott létre az ELTE Biológiai Intézete. Elmeséljük, miért van rá szükség.
Az ELTE Biológiai Intézete kutatási és oktatási közkinccsé tette az egyedülálló koponyagyűjteményt a napokban. Jelenleg 152 kutya- és 9 macskafajta, és 12 vadon élő rokonfaj összesen 431 koponyájáról készített nagy felbontású CT-felvétel található a nemzetközileg is páratlan, szabadon elérhető adatbázisban – számolt be róla a Qubit.
A Scientific Data folyóirat részletesen be is mutatta a páratlan gyűjteményt, melyben a kutyák (Canis familiaris) és a macskák (Felis silvestris catus) mellett szürke farkas (Canis lupus), lapátfülű róka (Otocyon megalotis), őserdei kutya (Speothos venaticus), prérifarkas (Canis latrans), sivatagi róka (Vulpes zerda), aranysakál (Canis aureus), sörényes farkas vagy guara (Chrysocyon brachyurus), vörös róka (Vulpes vulpes), valamint karakál (Caracal caracal), leopárd (Panthera pardus), szervál (Leptailurus serval) és vadmacska (Felis silvestris) is szerepel.
Az egyedülálló digitalizált CT-kollekció folytatása az Európai Kutatási Tanács (ERC) támogatásával még 2017-ben alapított Kutya DNS, koponya agy- és szövetbank projektnek. Az ELTE Etológia Tanszékén ekkor alapították meg Kubinyi Enikő vezetésével, Czeibert Kálmán állatorvos-neuroanatómussal és Sándor Sára genetikussal közösen a szövetbankot.
A digitális koponyabank használható összehasonlító anatómiai és evolúciós vizsgálatokra, állatorvosok és biológusok képzésére, valamint akár gépi tanulási algoritmusok fejlesztésére is, például automatizált fajazonosításhoz és állatorvosi diagnosztikához
– összegezte Kubinyi Enikő.
A sajtóközlemény szerint az adatbázisban szereplő felvételek digitalizálását Czeibert Kálmán végezte, együttműködésben a Medicopus Nonprofit Kft. kutatási egységének képalkotó szakembereivel, Csóka Ádámmal, Donkó Tamással és Petneházy Örssel.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológia Tanszékének kutyaviselkedéssel foglalkozó kutatócsoportja közel két évtizede vezeti a világranglistát. Ez a lista a szakma legjelesebb kutatóhelyeit értékeli. Kubinyi Enikő, a tanszék tudományos főmunkatársa Czeibert Kálmán állatorvossal és Sándor Sára genetikussal közösen, az Európai Kutatási Tanács (ERC) támogatásából hozta létre még 2017-ben a Kutya Agy és Szövetbankot. A folyamatosan bővülő, világszinten is elismert és párját ritkító koponyagyűjtemény a vegyszeres és mélyfagyasztásos eljárással tartósított szövetmintákat tárolja.
Más feladata is van azonban a szervezetnek: a kutyák élet- és kórtörténetét, valamint korábbi kognitív teljesítményét is dokumentálja. Családi kutya progamjukban pedig valódi, családban élő kutyák segítségével végeznek etológiai teszteket.
Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.
Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek