hirdetés

A kutyánknak is lehet depressziója?

Tóth-Hencz Edit

2024. november 7 - Képek: Getty Images Hungary

Tudod, mi az a szezonális depresszió? Vajon a kutyákra hatással lehet? Cikkünkből kiderül, ahogy az is, hogy mit tehetsz ellene.

hirdetés

Az év vége felé közeledve rövidülnek a világosban tölthető órák, korán sötétedik. Nemcsak a nappalok rövidülnek, hanem a hőmérséklet is csökken. Az időjárás változása hatással van az emberek hangulatára és viselkedésére. Vajon megváltoztatja kedvencünk viselkedését is, azaz lehet a kutyánknak depressziója?

A szezonális depresszió másik elnevezése a SAD, azaz szezonális affektív zavar

Szezonális depresszió

A szezonális depresszió másik elnevezése a SAD, azaz szezonális affektív zavar, amely az évszakok változásával összefüggő depresszió egy fajtája. A tünetek jellemzően ősszel kezdődnek, és akár a téli hónapok alatt is tarthatnak. A hangulatváltozás tavasszal fordul pozitív irányba. A szezonális depresszió pontos oka nem ismert. Feltételezhető, hogy kevesebb napfénynek való kitettség okozhatja az alvási szokásokban bekövetkező változásokat, illetve ingadozást okozhat a melatoninszintben is. A melatonin az agy által természetesen termelt hormon, amely szabályozza a hangulatot és az alvás-ébrenlét ciklusait, valamint segíti a szaporodást. A szervezet melatonint termel, ha sötétségnek van kitéve, és gátolja a termelését, ha kint világos van. A téli hónapokban kevesebb napfény hatására több melatonin termelődik, ami miatt az emberek és a háziállatok több alvásra vágynak.

A szezonális depresszió egyik jele az étvágytalanság

A szezonális depresszió tünetei háziállatoknál

Bár nincs ismert tudományos bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az SAD befolyásolja a háziállatokat, az őszi és téli hónapokban a háziállatok viselkedésében és hangulatában bekövetkező változások mégis erre utalnak.

Ősszel és télen a következő viselkedésbeli változásokat észlelheted kedvenceden, amelyek depresszióra utalhatnak:

  • többet alszik;
  • alacsony az energiaszintje;
  • gyakori hangulatváltozások jellemzik;
  • étvágytalanná válik;
  • gyakrabban ugat;
  • csökken az érdeklődése a testmozgás vagy a játékok iránt;
  • távolságtartóvá vált a családtagokkal, vagy épp ellenkezőleg, folyamatosan a közelükben szeretne lenni;
  • az unalom miatt az agresszió fokozódhat a viselkedésében.

Így segíthetsz

Talán a téli depresszió egyetlen ellenszere, hogy megszeretjük ezt az évszakot. Összegyűjtöttünk néhány olyan tevékenységet, amely a kutyádnak is megváltoztathatja a hangulatát, természetesen a tieddel együtt. Az első fontos teendő, hogy engedd be a lehető legtöbb napfényt az otthonodba, és tölts minőségi időt a kedvenceddel. Aztán jöhetnek a rendszeres séták, otthon házi készítésű agilitypályán való játék, vagy akár bújócska. Ha kint vagytok, a frizbi és a labdajátékok jó alkalmat nyújtanak arra, hogy mindketten kimozogjátok a rosszkedveteket.

Érdemes találkozót szervezni a kutya barátoknak, vagy ha jártok kutyás napközibe, beiktatni egy-egy napot a kedvencednek. Azonban ne feledd, hogy mielőtt kimondanád, hogy a kutyád szezonális depresszióval küzd, mindenképpen győződj meg róla az állatorvos segítségével, hogy egészséges, és a már említett változásokat a viselkedésében nem betegség, hanem az időjárás változása okozza.

A téli depresszió talán egyetlen ellenszere, hogy megszeretjük ezt az évszakot

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

Ide kattintva olvashatod beszámolónkat az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

depresszió kutya és ember kutyasétáltatás stressz szorongás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!