Kutyafajták, amelyek részt vettek az első világháborúban
2024. december 28 - Képek: Getty Images Hungary; azenkutyam.hu
2024. december 28 - Képek: Getty Images Hungary; azenkutyam.hu
Az első világháború alatt több millió állat segítette a katonákat a harcokban. Köztük voltak a kutyák is, akik megkeresték a sebesülteket, aknákat szagoltak ki vagy éppen üzeneteket továbbítottak.
Amikor a háborúkról beszélünk, akkor általában az jut eszünkbe, hogy emberek harcoltak emberekkel. Az első világháború idején még esetleg gondolunk a lovakra, akik szintén komoly szerepet vállaltak az összecsapásokban, de a kutyák nem biztos, hogy eszünkbe jutnának. Pedig több fajtát is gyakorta kiképeztek különböző feladatokra, amelyeknek hasznát vették a harctéren.
A kutyák fontos katonai szerepet töltöttek be a legtöbb európai hadseregben az első világháború alatt. Vontattak géppuskát szállító kocsikat, hírvivői feladatokat láttak el, gyakran a harcok közben kézbesítették küldeményeiket. Állati kabalafigurák is voltak, mindkét oldal katonái nagyon szerették őket, mert erősítették a morált és az otthon érzését keltették a durva háborús körülmények között.
Bár nehéz biztosan belőni, hogy hány eb vehetett részt a harcokban, egy francia adat szerint „több mint kétezer kutya” szolgált egyszerre a nyugati fronton, és szakemberek úgy vélik, hogy
összesen több mint 16 millió állat szolgált az első világháborúban.
Voltak bizonyos fajták, amelyeket a képességeik miatt kifejezetten gyakorta képeztek ki háborús feladatokra. Nézzük, melyek voltak ezek!
Az airedale terrier intelligens, erős és mozgékony, de gyakran makacs és önfejű kutya. Eredetileg vadászkutyának tenyésztették ki, hogy megtalálják és visszahozzák a madarakat, majd rendőrkutyaként használták. Az airedale terriereket először a brit hadsereg vitte a frontra; a világháború alatt a Vöröskeresztnek dolgoztak. A feladatuk az volt, hogy kiszimatolja a sebesült katonákat. A háború után azonban nagymértékben visszaesett a hírnevük.
A border collie-t széles körben a legintelligensebb kutyafajtaként tartják számon, és fizikai tulajdonságai miatt számos szerepkörre tökéletesen alkalmas. Közepes termetűek, és a képezhetőségük miatt a harctéren elképesztő értéket jelentettek. Képesek voltak üzeneteket vinni, sebesült katonákat megtalálni, és figyelmeztetni az ellenség jelenlétére.
A bostoni terrier alapvetően egy kistestű társas kutya, amelyet az amerikai csapatok használtak az első világháborúban a sebesült katonák felkutatására, a német kémek elfogására és az aknák felderítésére.
A dobermannt mind a német, mind a szövetséges erők széles körben használták az első világháborúban általános hadi kutyaként. Bármilyen szerepkörre ki lehetett képezni őket, amit egy kutya betölthetett.
A német juhászkutya intelligens és jól képezhető, az első fajta volt, amelyet az első világháborúban használtak. Ezeket a tehetséges kutyákat a német hadsereg sokféle célra kiképezte, a háború alatt hírvivőként, őrként, kereső- és mentőkutyaként szolgáltak. A taposóaknák felderítésére is kiválóan megfeleltek.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
A fajtatiszta kutyák mellett, amelyeket az őrhelyeken, üzenethordásra és a sebesült katonák megsegítésére használtak, számos keverék is helytállt az első világháborúban. A lövészárokban folyó harcok természetéből adódóan rengeteg patkány és más élősködő jelent meg, amelyek betegségeket terjeszthettek, bejutottak az ellátmányba. Keverékeket és terriereket arra képezték ki, hogy felkutassák és megöljék ezeket az állatokat.
Egy terrierkeverék volt Rags, aki az Egyesült Államok első gyalogoshadosztályának kabalájaként szolgált az első világháborúban. Hírvivőként használták, hogy továbbítsa az üzenetet a hátsó parancsnokság és a frontvonalak között, hogy időben figyelmeztessen az érkező lövedékekről.
De említhetjük Stubby őrmestert (1916-1926. március 16.) aki 18 hónapig szolgált a 26. (Yankee) hadosztály 102. gyalogezredének (Egyesült Államok) kötelékében. Megmentette az ezredét a mustárgáztámadásoktól, megtalálta a sebesülteket, és állítólag egyszer egy német katonát is elkapott, megharapott és ott tartott, amíg az amerikai katonák rátaláltak. A férfi a szövetséges lövészárkok helyét akarta feltérképezni. Utóbbi hősies tette miatt kapta meg az őrmesteri rangot.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek