Mennyire képesek visszaemlékezni a múltjukra a kutyák?
2024. augusztus 25 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 25 - Képek: Getty Images Hungary
A kutya is vissza tud emlékezni a régmúlt eseményeire, vagy csak a közelmúlt történéseit képes felidézni? Ezt mutatják a kutatások.
Megalapozottnak tűnhet, hogy kedvenceink valamilyen szinten képesek emlékezni, hiszen különben nem üdvözölnének minket olyan lelkesen nap mint nap, amikor belépünk az ajtón. Ezt sugallja az evolúciós elmélet is, mely szerint minden hosszú életű állatnak rendelkeznie kell emlékezettel. Bár a témában tudományos kísérleteket is végeztek, ezek csak arra voltak elegendőek, hogy megerősítsék az állati emlékek létezését, és felvessenek néhány érdekes kérdést. Lássuk, mi az, amit a kutya emlékeiről tudni lehet.
„Ez bonyolult kérdés, mivel nem kérdezhetjük meg őket közvetlenül” – magyarázza Mikel Delgado, a Kaliforniai Egyetem állatpszichológiai kutatója. Ahhoz, hogy egy élőlény – legyen akár kutya, akár ember – visszaemlékezhessen a régmúlt eseményeire, mindenekelőtt képesnek kell lennie arra, hogy felidézze, mi történt néhány pillanattal ezelőtt.
A kérdés tanulmányozására a tudósok különféle kísérleteket dolgoztak ki, amelyeknél az állatokat megjutalmaztak azért, ha helyesen azonosítottak korábban látott tárgyakat, vagy arra kérték őket, hogy kerüljenek el bizonyos akadályokat, anélkül hogy rájuk néznének. Az eredmények azt mutatják, hogy az állatfajok is rendelkeznek rövid távú emlékezettel, és bizonyos eseményeket, interakciókat hosszú távú emlékekké alakíthatnak át, miközben alszanak, pontosabban inkább álmodnak.
„Az álmodás gyakran az emlékek újrarendezéséhez kapcsolódik” – nyilatkozta korábban Miklósi Ádám, az ELTE etológusa. A kutatások alapján mind a kutyákról, mind a macskákról elmondható, hogy átesnek a REM alvási fázison, amelynek során az emberi agy az elmúlt nap eseményeit dolgozza fel.
A kutyák hosszú távú emlékezetének egyik legjobban dokumentált példája Chaser, a border collie, aki arról volt híres, hogy 3 év alatt több mint 1000 tárgy nevét tanulta meg. Ez bármennyire is lenyűgöző eredmény, az ilyen szemantikai bravúrok nem feltétlenül jelentik azt, hogy Chaser, aki 2019-ben, 15 éves korában halt meg, vissza tudott emlékezni kölyökkorában szerzett élményeire is. Ehhez úgynevezett epizodikus emlékezetre van szükség, amelyek egy élmény részleteit tartalmazzák: a ki-mit-mikor-holt.
Egészen a közelmúltig a tudósok úgy gondolták, hogy a kutya elméje az asszociatív emlékek befogadására korlátozódik, de az élmények és az események részleteinek felidézésére nem képes. Az elmúlt években azonban Miklósi, és kollégája, Claudia Fugazza egy kutatás keretében cáfolta ezt az elképzelést. 2016-os kísérletük során arra kérték a kutyákat, hogy utánozzák a percekkel korábban bemutatott emberi cselekedeteket.
Az utólagos tesztek alkalmával a kutyák jóval azután is meg tudták ismételni a cselekedeteket, hogy először végrehajtották azokat.
Egyelőre azonban nem teljesen világos, hogy a kutyáknak ehhez jelzésekre van-e szükségük, vagy csakúgy, mint mi, bármikor elmerülhetnek emlékeikben. Nem egyértelmű az sem, hogy kedvenceink milyen formában élik újra távoli emlékeiket. Hiszen miközben az ember vizuális típus, addig a kutyák és macskák elsősorban más érzékszerveikre, például szaglásukra támaszkodva dolgozzák fel a körülöttük lévő világot. Vajon ez azt jelenti, hogy emlékeik nem képek, hanem illatok, szagok formájában jelennek meg? Két tanulmány, amelyek közül az egyiknél a kutyáknak egy sötét szobában, a szaglásuk segítségével kellett felismerniük bizonyos, számukra ismerős tárgyakat, erre utal.
Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.
Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!
„Emlékeik lehetnek a szagokról vagy hangokról, és nem feltétlenül azok a képek jelennek meg előttünk, amiket hajlamosak vagyunk magunk elé elképzelni, amikor egy emléket játsszunk le a fejünkben” – vélekedett Delgado.
Nem elhanyagolható a nyelv szerepe sem. Amellett, hogy vizuálisan irányt mutatnak, szakértők szerint a szavak összetett nyelvtani struktúrája kulcsfontosságú lehet a felidézés szempontjából. És bár kedvenceink nem rendelkeznek olyan összetett nyelvi eszközökkel, mit mi, képesek hangokon, testhelyzeteken és arckifejezéseken keresztül kommunikálni.
Lehet, hogy a nyelvi háttér nélkül kialakuló emlékek teljesen mások.
A kutatásoknak vannak bizonyos tudományos és etikai korlátaik is. Ahhoz például, hogy empirikusan meghatározzák, hogy az örökbe fogadott állatok hogyan emlékeznek vissza gazdáikra, hosszú hónapokra, vagy akár évekre is el kéne választani őket családjuktól. A jelek tehát azt mutatják, hogy a kutyák rendelkeznek az emlékezés képességeivel, ám ennek pontos formájával és mélységeivel kapcsolatban továbbra is sok a nyitott kérdés.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek