hirdetés

8 kötelező érvényű szabály kutyalopás ellen

Szénási Szimonetta

2024. augusztus 17 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám

A házi kedvencek ellen elkövetett bűncselekmények, köztük a lopás a gyakoribb. Fontos, hogy gazdaként minden megtegyél kutyád védelmében. Összegyűjtöttük, miként tarthatod a legnagyobb biztonságban négylábúdat.

hirdetés

Főként a fajtatiszta kutyák, valamint a kölykök népszerűek a tolvajok körében, de a divatos fajtákra is vadásznak. A kutyalopás az alábbi szabályok betartásával azonban jórészt megelőzhető.

A fiatal kutyák, valamint a divatos fajták a legnépszerűbbek a tolvajok körében

1.) Tartsd pórázon kedvencedet

Alapvető, hogy sétálni pórázon viszed az ebet, és azok a helyek is korlátozottak, ahol az előírásnak megfelelően szabadon engedheted. Ennek ellenére mégis sok gazda csatolja le a kutyáját a parkokban, erdős részeken, mezőkön stb., mondván, hadd futkározzon. Ezzel pedig nemcsak megsérti az idevonatkozó rendeletet, de annak a kockázatát is növeli, hogy az állatnak nyoma veszik, akár örökre.

Egyrészt az elcsavargó ebet számos baleset érheti, másrészt a tolvajoknak könnyű zsákmány lesz egy magányosan csatangoló jószág. Ilyen szempontból főként a kisebb fajták vannak kitéve nagyobb veszélynek, hiszen őket bárki könnyedén felkaphatja, és már teheti is az autójába.

Mindig pórázon sétáltasd kedvencedet / Fotó: Az Én Kutyám

2.) Ne kösd ki sehol a kutyádat

A másik gyakori hiba, hogy a gazda a bolt vagy más intézmény előtt kiköti a kutyát, majd bemegy ügyet intézni. Amellett, hogy ez a helyzet frusztráló, és szintén balesetveszélyes az állatra nézve (egy arra járó másik eb rátámadhat, ő pedig megkötve még védekezni sem tud, de sajnos a járókelők is bánthatják), remek célpontjává is válik a bűnözőknek. Naivság azt hinni, hogy az emberek jelenléte majd megfékezi a lopást! Egyrészt az erre szakosodott emberek roppant ügyesek, másrészt nem szabad arra alapozni, hogy a saját gondolataiba mélyedt tömeg felfigyel egy kutyára. Tisztelet a kivételnek.

Ha olyan helyre kell menned, ahova kutyádat nem viheted be, akkor nélküle indulj útnak, vagy kérj meg valakit, hogy kísérjen el.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

3.) Legyen otthon riasztód

Mind a lakásod vagy házad, mind a kerted esetében szereltess fel biztonsági berendezést. A legjobb, ha a riasztó mellett kamera gondoskodik a biztonságotokról. Nem egy eset történt, hogy a kutyát a gazda udvaráról vitték el.

4.) Ellenőrizd a kerítést

Kertes háznál nagyon fontos, hogy kutyád ne tudjon megszökni. Rendszeres időközönként ellenőrizd a kerítés állapotát, ami legyen olyan magas, hogy a fölött ne tudjon átugrani az eb. Sok kutya az aláásás technikájával dolgozik; esetükben úgy kell megoldani az udvar elkerítését, hogy ezt ne tehesse meg.

Gyakran a kertből viszik el a kutyát

5.) Ne hagyd a kutyádat az autóban

Nyáron az egyik legforróbb topik az autóba zárt kutyáké és gyerekeké. Mint számos alkalommal felhívtuk rá mi is a figyelmet, már néhány perc alatt is életveszélyessé forrósodhat a jármű utastere, így semennyi ideig nem szabad benne hagyni élőlényt. Sem kutyát, sem gyereket, sem felnőttet.

Ugyanakkor a lopásnak is remek alkalmat biztosít egy kocsiban magányosan várakozó eb. A tolvaj betöri az ablakot, és már viszi is a kutyát.

Ingyenes programok várnak a Városligetben szeptember 7-én

  • *kutyás bemutatók
  • *kutyafajták bemutatkozása
  • *falkaséták
  • *állatorvosi tanácsadás
  • *gyermekprogramok

A szakértők előadásaira és a szakmai konferenciára itt válthatsz jegyet

6.) Kezeld okosan a közösségi médiát

Ha állandóan posztolsz az életetekről, azzal nagyon kiszolgáltatod magad idegen embereknek, köztük akár a bűnözőknek is. Ha a képeiden keresztül kiderül, milyen kutyád van, hol laksz, mikor és hova jártok sétálni, sőt, még friss infókkal is szolgálsz arról, percre pontosan hol töltöd az idődet, akár magányosan, azzal mondhatni tálcán kínálod fel magatokat.

Elég, ha valaki megfigyeli, mikor jársz el például edzeni, ahova nem megy veled kedvenced, és aki ilyenkor kint vár a kertben.

Ez csak egy lehetséges forgatókönyv, de nagyon fontos, hogy mindig megfontoltan ossz meg részleteket az életedről.

Veszélyes, ha az életed minden részletét megosztod a közösségi médiában

7.) Csak leinformálható szakemberre bízd kedvencedet

Lehet, hogy még nem is gondoltál bele, de egy tolvaj akár kozmetikusnak, kutyasétáltatónak vagy kutyaszitternek is kiadhatja magát, hogy közelebb férkőzzön az állatokhoz. Mindig informálódj a választott szakemberről, és kizárólag megbízható kezekbe add kedvencedet.

8.) Légy felkészült a séták során

Kutyalopás sajnos akkor is megtörténhet, ha a gazdi jelen van. Legyen gyanús, ha valaki feltűnően érdeklődik kedvenced iránt, nem megszokott kérdéseket tesz fel a kutya fajtáját, az árát, életkorát illetően, vagy túlságosan bizalmaskodó, mondhatni, belemászik az aurátokba. Ha úgy érzed, veszélyben vagytok, mihamarabb próbálj szabadulni, kérve a járókelők segítségét. A baj elkerülése végett pedig ne sétálj veszélyes környéken, pláne egyedül, valamint sötétedés után is csak forgalmas helyekre menjetek.

bűncselekmény bűnözés jogszabály közösségi média póráz

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!