Ezért veszélyes, ha otthon is nyakörvben van a kutya
2024. december 10 - Képek: Getty Images Hungary
2024. december 10 - Képek: Getty Images Hungary
Van egy veszélyforrás, amire nem is gondolnál. Mutatjuk, mi történhet, ha a nyakörv ott marad a kutya nyakán, amikor egyedül van otthon.
Amikor a kutya egyedül marad otthon, egyes vélemények szerint jobb, ha nincs rajta nyakörv, az ugyanis biztonsági aggályokat vethet fel, és akár komoly sérülést is maga után vonhat.
„Ha otthon vagyok, és felügyelet alatt áll a kutya, akkor rajta lehet a nyakörv. De ha egyedül marad, inkább leveszem róla” – mondja Emma Murdock, a Walk With Me Dog Training kutyakiképzője. A tréner azért döntött így, mert a nyakörv biztonsági kockázatot jelenthet. Elakadhat a bútorokban vagy más háztartási tárgyakban, ami sérüléshez, sőt extrém esetben halálhoz is vezethet, ha nem avatkozol közbe. A kutya ugyanis ilyen esetben minden erejével megpróbálhat kiszabadulni. A Ryder Safe Foundation nonprofit szervezet becslése szerint csak az Egyesült Államokban
évente 26 ezer nyakörvhöz kapcsolódó baleset történik, és az állatorvosok 50 százaléka találkozik hasonló esetekkel.
Murdock mindezek fényében azt javasolja a gazdiknak, hogy kövessék példáját, vagyis a sétából hazatérve vegyék le kutyájukról a nyakörvet. Ezt ajánlja akkor is, ha a kutya kennelbe kerül. Bár felügyelet mellett rajta lehet a nyakörv, de ha egyedül marad, szerinte ajánlott levenni róla, mert akár a ketrecben is beakadhat valahová.
A kiképző soha nem engedné, hogy kedvence láncos vagy úgynevezett fojtónyakörvet viseljen, amelyet a fejen átbújtatva kell feltenni. „Ismerek olyan kutyát, aki ettől elpusztult” – figyelmeztetett. A nyakörv kiválasztásánál érdemes arra is figyelni, hogy legyen rajta gyorskioldó kapocs, amely szükség esetén lehetővé teszi azonnali eltávolítását. Ez akkor is kapóra jöhet, ha a parkban vagy más helyeken szeretnéd gyorsan és biztonságosan elengedni kedvencedet.
Ha a kutyán a nap nagy részében rajta van a nyakörv, fontos szempont az is, hogy jól illeszkedjen: ideális esetben két ujjadnak függőlegesen vagy négy ujjadnak vízszintes pozícióban be kell férnie alá. Ennél ne legyen se lazább, se szorosabb. Ügyelj arra is, hogy igazodj a kutya testméretének változásaihoz. Ha kedvenced meghízik vagy lefogy, már nem biztos, hogy megfelelő lesz. Fontos számolni azzal is, hogy egyes kutyák allergiások lehetnek bizonyos anyagokra, például a nejlonra vagy a fémre, ezért ha bőrük irritációt mutat, számukra alkalmasabb egy bőrből vagy pamutból készült darab.
Ha a kutya a nyitott ajtót látva hajlamos szökéssel próbálkozni, jobb, ha rajta marad a nyakörv – feltéve, hogy szerepelnek rajta az adatai. Másodlagos védelmi vonalként persze ott a chip is, de azért nem árt az óvatosság. A nyakörvre (és a pórázra) akkor is szükség lehet, ha otthoni körülmények között tréningezed a kutyát – ilyenkor egyébként is felügyelet alatt áll, ezért nem kell attól tartani, hogy megsérül.
Arról, hogy a hám vagy a nyakörv jobb választás-e a kutya számára, itt olvashatsz.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek