hirdetés

10 rossz szokás, ami ellen tenni kell: segítünk benne!

Berek-Halász Beáta

2024. november 29 - Képek: Getty Images Hungary; Grafika: azenkutyam.hu

Bármely kutyagazdi küzdhet kedvence viselkedési problémái ellen, akár kezdő, akár tapasztalt a gondozás terén. Az sem számít, milyen fajta, és hogy kölyök vagy idős. Hiszen egy négylábú nap mint nap kihívások elé állíthatnak minket.

hirdetés

Számos problémával találkozhatunk a kutya viselkedése kapcsán, amellyel összefüggő gondolatainkat előző cikkünk folytatásaként megosztanánk veletek. Összesen 10 pontban szedtük össze a kutyák leggyakoribb magatartásbeli hibáit, amelyekkel mindenképpen foglalkoznunk kell.

Számos viselkedés pusztán zavaró, ám van, ami már ártalmas

6.) Kunyerálás

A koldulás rossz szokás, de sok kutyagazdi akaratlanul is bátorítja erre a viselkedésre kedvencét. Az állandó nassolás emésztési bajokhoz és elhízáshoz vezethet. Ráadásul ha olyat eszik az eb, ami számára mérgező, annak még súlyosabb következményei vannak. A kutyák szeretnek enni, azonban az asztali maradvány nem csemege számukra. Igen, nehéz ellenállni a vágyakozó tekinteteknek, de a „csak most egyszer ” engedés hosszú távon nehézségeket okoz.

Mit tehetünk?

Mielőtt leülünk enni, küldjük el a kutyát, lehetőleg olyan helyre, ahol nem tud ránk bámulni. Ha szükséges, zárjuk is be kedvencünket egy másik helyiségbe, és ha jól viselkedett, jutalmazzuk meg egy kis finomsággal, jutalomfalattal. Természetesen már csak akkor, ha mi befejeztük az étkezést.

7.) Üldözés

A kutya esetében a mozgó dolgok üldözése iránti vágy egyszerűen a ragadozóösztön megnyilvánulása. Sok kutya más állatokat, embereket és autókat is üldöz, azonban ez veszélyes és pusztító következményekhez vezethet. Előfordulhat, hogy nem tudjuk megakadályozni, hogy a kutya ingert kapjon a hajszára, de a katasztrófa megelőzése érdekében mindenképpen próbáljunk meg lépéseket tenni.

Az ösztönök bajba sodorhatják a kutyát

Mit tehetünk?

  • Mindig tartsuk bezárva vagy pórázon a kutyát (kivéve, ha közvetlenül a mi fegyelmezésünk alatt van.)
  • Tanítsuk meg a kutyát, hogy hívásra jöjjön.
  • Mindig legyen kéznél egy kutyasíp, amellyel felhívhatjuk ebünk figyelmét.
  • Maradjunk mindig éberek, és figyeljük a lehetséges kiváltó tényezőket, például az autókat, a kocogókat vagy a vadon élő állatokat.

8.) Felugrálás

A felugrálás gyakori és természetes viselkedés a kutyáknál. A kölykök így üdvözlik az anyjukat, és a későbbiekben is előfordulhat, amikor minket, embereket köszöntenek.

A felugrálás gyakori probléma

Az ugráló kutya idegesítő, sőt veszélyes is lehet, de mit tehetünk a viselkedés ellen?

Számos módszer létezik a felugrálás megállítására, azonban nem mindegyik lesz sikeres. A térd felemelése, a mancsok megragadása vagy a kutya eltolása bizonyos esetekben működhet, de a legtöbb kutya számára ezek a reakciók rossz üzenetet küldenek. A felugrás legtöbbször figyelemfelkeltő viselkedés, így a fent leírt válaszok a kutya számára így jutalmazássá válnak.

A legjobb módszer az, ha egyszerűen figyelmen kívül hagyjuk a kutyánkat, de maradjunk a közelében. Ne nézzünk a szemébe, ne beszéljünk hozzá, egyszerűen csak végezzük a dolgunkat. Amennyiben lenyugszik, és csendben marad, jutalmazzuk meg, jelezvén, hogy ezt a viselkedést tartjuk jónak.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

Ide kattintva olvashatod beszámolónkat az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

9.) Harapás

A kutyák több okból harapnak, amelyek többsége ösztönös. A kölykök esetében például a harapdálás a környezet felfedezésére is szolgál. Az anyakutyák megtanítják kölykeiket, hogy ne harapjanak túl erősen, és szükség esetén fegyelmezik őket. A kölyökkutya viselkedésén túl a harapás vagy a fogak csattogtatása nem feltétlenül szól agresszióról. A gazdik és a tenyésztők azok, akik megfelelő képzéssel, szocializációval és tenyésztési gyakorlatokkal segíthetnek csökkenteni a kutya harapási hajlamát.

A harapdálás, rágás is ösztönös

A kutya különféle okokból haraphat:

  • félelem;
  • védekezés;
  • a tulajdon védelme;
  • fájdalom vagy betegség;
  • ragadozóösztön.

Miként fékezd meg a viselkedést?

Kiskutya esetében ne engedd, hogy a fogait is használja a veled való játék közben. Természetesen rágókákkal, különféle, akár kifejezetten kölyköknek készült játékokkal kedvezz neki, pláne a fogzás idején. Felnőtt kutyánál szintén az ignorálás, majd a helyes viselkedés jutalmazása lehet a célravezető. Azonban ha a viselkedés már túlmutat a rágcsáláson, és inkább durva, agresszív, akkor a következő ponthoz érkeztünk.

10.) Agresszió

A kutya agressziója morgásban, vicsorgásban, a fogak villogtatásában és harapásban nyilvánulhat meg. Elengedhetetlen megismerkedni az agressziós létra fogalmával, amely fokozatosan mutatja be az állat jelzéseit, a legenyhébbtől a tettlegességig. Ahogy azt is hangsúlyoznunk kell, hogy egy kutya agresszív fellépésének az esetek döntő többségében oka van. Ez lehet félelem, fájdalomra adott reakció, vagy az, ha valaki megsértette a határait. Ahogy az sem jellemző, hogy az eb azonnal harapással indítana. Csak sokan nem veszik figyelembe az enyhébb, ártalmatlanabb jelzéseket. Emiatt ajánljuk az alábbi ábra tanulmányozását, hogy már a legapróbb jeleket is érzékeld.

Grafika: Az Én Kutyám; adatok forrása: myanimalcare.org

Fontos tudni, hogy minden kutya képes agressziót mutatni, fajtájától vagy előéletétől függetlenül. Azonban az erőszakos vagy bántalmazott múltú, illetve agresszív hajlamú kutyákból tenyésztett kutyák nagyobb valószínűséggel mutatnak majd ilyen viselkedés formát az emberekkel vagy más kutyákkal szemben.

A kutya agressziója morgásban, vicsorgásban, a fogak kivillantásában és harapásban is megnyilvánulhat

Az agresszió okai ugyanazok, mint a harapásnak vagy a fogak csattogtatásának, azonban összességében a kutya agressziója sokkal komolyabb probléma. Ha kutyánk agresszív hajlamokkal rendelkezik, először mindenképpen konzultáljunk állatorvosunkkal, mivel sajnos ez egészségügyi problémából is eredhet. Ezután kérjünk egy tapasztalt kutyakiképző vagy viselkedési szakértő segítségét, hisz ilyen esetben komoly intézkedésekre van szükség.

destruktív viselkedés kutya agresszív viselkedése kutya viselkedés viselkedési probléma

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!