Mit tegyünk kutyaharapás esetén?
2024. augusztus 21 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 21 - Képek: Getty Images Hungary
Az első és legfontosabb lépés kutyaharapás esetén, hogy ne essünk pánikba. Hogy mit kell még tenni? Ezt gyűjtöttük össze olvasóinknak.
Tudtad, hogy a kutyaharapások legtöbb esetben véletlenül történnek? Ilyen alkalom, amikor az emberek birkóznak a kutyával, vagy éppen nem veszik észre azokat a jeleket, amelyeket a kutya közvetít. A kutyák legtöbbször stressz, fenyegetettség, félelem vagy riadtság hatására harapnak. A kutyaharapások nagyobb számban fordulnak elő gyerekeknél.
A legfontosabb dolog, ha megtörtént a baj, hogy ne essünk pánikba. A sebet azonnal el kell látni például az NNGyK (Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ) javaslata alapján. A harapott seb esetében az otthoni teendők az alábbiak:
A seb ellátása után lehetőleg rövid időn belül derítsük ki, hogy ki a kutya gazdája. Ez azért fontos, mert csak tőle tudhatjuk meg, hogy a háziállat be van-e oltva veszettség ellen. A veszettség egy vírusos betegség (a Rabies Lyssa nevű vírus) okozza, amely az idegsejtekben terjed és szaporodik. Szinte minden esetben halálos kimenetelű. Terjesztői vadon élő meleg vérű állatok, mint például a róka. A veszett állat harapásával terjesztheti a betegséget, így akár egy kutya is elkaphatja, különösen, ha nem kapta meg a megfelelő oltást a védelemre. A veszettség emberre 99%-ban kutyaharapás által terjed. Magyarországon az egyetlen ténylegesen kötelező oltás, amit a kutyának meg kell kapnia, az a veszettség elleni vakcina. Ennek elmulasztása súlyos bírsággal jár. A veszettség kutyák esetében körülbelül egy hét alatt az állat halálhoz vezet.
A szakértők előadásaira és a szakmai konferenciára itt válthatsz jegyet
Kutyaharapás esetén érdemes az orvosnak megmutatni a sebet az esetleges fertőzés és egyéb szövődmények elkerülése érdekében. Ezalól olyan sebek lehetnek kivételek, amikor a bőr rétegeit nem szakította át a harapás, így nincs szükség speciális tisztításra. Az orvos számára fontos információ lesz, hogy a harapást okozó kutya rendelkezik-e veszettség elleni oltással, melyek voltak az események körülményei, illetve hogy mikor kapott a megharapott személy utoljára tetanusz védőoltást.
Ha ezeket a tanácsokat megfogadod, csökkented az esélyét annak, hogy kutyaharapás áldozata legyél.:
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek