hirdetés

Ebben különleges a kutyák memóriája

Hangai Lilla

2024. december 6 - Képek: Getty Images Hungary, azenkutyam.hu

Valószínűleg szinte bármely kutyatulajdonost megkérdezve azt a választ kapnánk, hogy az ő kedvence okos. Hogy alátámassza ezt a kijelentését, példákat is hozna arra vonatkozóan, miért gondolja így. Felsorolná, mely parancsokat ismeri, vagy hogyan reagál szorult helyzetekben, esetleg milyen szokásai vannak.

hirdetés

A tudósokat már nagyon régóta foglalkoztatja, hogy az állatok ilyen jellegű „okos viselkedéseinek” hátterében vajon kognitív folyamatok állnak-e. (A kognitív képességek felelősek a figyelemért, az emlékezetért, a nyelvhasználatért, a térbeli gondolkodásért, a logikáért és a kreativitásért.) A kutatók kezdetben emberszabásúakat vizsgáltak ezen a területen, de azóta lenyűgöző kognitív képességeket mutattak ki más emlősöknél is, beleértve a kutyákat. Rájöttek, hogy az ebek jelentős kapacitással rendelkeznek a parancsok, helyzetek és viselkedések közötti asszociációk megjegyzésére. Egy kutatás még azt is bebizonyította, hogy a kutyák képesek emlékezni konkrét eseményekre, akárcsak az emberek és más főemlősök.

Francia bulldog

A kutyák számolnak, és konkrét eseményekre is képesek emlékezni

A 2000-es évek elején egy sor tanulmány egyértelműen kimutatta, hogy a kutyák kifinomult képességekkel rendelkeznek. Például képesek követni az ujjal való mutatást, ami korábban kizárólag emberi képességnek számított. Egy későbbi tanulmány arról szerzett tanúbizonyságot, hogy a kutyák erre akkor is képesek, ha a csimpánzok – akiket gyakran a legokosabb állatok egyikeként tartanak számon – nem.

A legjobb barátainkról továbbá az is kiderült, hogy számtani képességekkel is rendelkeznek. Vagyis egy másik olyan készséggel, amelyet korábban csak az emberekre tartottak jellemzőnek. Egy 2002-es tanulmány 11 kutya képességét vizsgálta ezen a téren, miközben egyszerű számításokat végeztek előttük jutalomfalatokkal. A kutató egyesével helyezett el falatokat egy paraván mögé, majd felfedte az összeset. Néha azonban a kísérlet során a végeredményt manipulálták, így a látható jutalomfalatok száma nem egyezett azzal, amit a kutya korábban látott. Például 1 + 1 = 3 lett, ahelyett, hogy 1 + 1 = 2 lett volna. A kutyák jelentősen hosszabb ideig nézték a manipulált számítások eredményét; mintha a válasz nem az lett volna, amit vártak. Ez arra utalt, hogy nemcsak előre várták a számítások eredményét, hanem a számok reprezentációit is megőrizték a memóriájukban.

Border collie

2016 novemberében egy új tanulmány pedig azt mutatta ki, hogy a kutyák memóriája még ennél is kifinomultabb lehet. Az ELTE kutatói bebizonyították, hogy a kutyák rendelkeznek egy olyan típusú memóriával, amelyet a pszichológiai szaknyelv epizodikus emlékezetnek nevez. Ezen képesség birtokában az adott valaki konkrét eseményekre is emlékszik a múltból, nem csupán két dolog közötti kapcsolatra (asszociatív memória). Korábban ez a képesség kizárólag embereknél és más főemlősöknél volt bizonyított.

Szőrös barátaink ebben is az elsők voltak

Kifejezetten nehéz arra bizonyítékot szerezni, hogy az állatok rendelkeznek-e epizodikus emlékezettel, ugyanis nem lehet megkérdezni őket arról, hogy mire és hogyan emlékszenek. Az ELTE kutatása során egy csoport kutyát arra képeztek ki, hogy ismételjék meg a tréner által bemutatott cselekvést. Például, ha a kiképző felugrott, majd kiadta a „csináld!” parancsot, a kutyának ugyanezt a cselekvést meg kellett ismételnie. És ez így is történt.

A további kísérletek pedig arra engedtek következtetni, hogy kedvenceink emlékeztek a cselekvésekre még akkor is, ha nem számítottak jutalomra az utánzásért. Az állatok tehát nem pusztán az ember által végzett cselekvés és az ő viselkedésük közötti asszociációt memorizálták azért, mert jutalomra vágytak. Ez volt az első alkalom, amikor – legalábbis tudomásunk szerint – főemlősökön kívüli állatok esetében bebizonyosodott, hogy képesek emlékezni eseményekre.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

Az azonban nem világos, hogy a négylábú társaink pontosan mennyi ideig tudnak dolgokra emlékezni. Nincs bizonyítékunk egyelőre arra, hogy hónapokkal vagy napokkal korábban történt eseményekre emlékeznének, mint ahogy az emberek képesek erre. Egy tanulmány, amely 25 különböző állat memóriaképességét hasonlította össze, azt sugallta, hogy a kutyák rövid távú memóriája az információk esetében mindössze néhány percig tartott.

Ez azonban még mindig sokkal jobb volt, mint az összes vizsgált állat átlagos memóriája, amely mindössze 27 másodperc volt. A csimpánzok rövid távú memóriája például mindössze 20 másodpercig tartott. A legtöbb állathoz képest a kutyák valóban kiemelkedő képességgel rendelkeznek az emlékezés terén.

ELTE intelligencia kutatás kutya memória kutyás kutatás memória

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!