Milyen érzés a kutyának, ha a gazdái veszekednek?
2024. augusztus 8 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 8 - Képek: Getty Images Hungary
A kutyák rendkívül empatikus lények, akik nemcsak érzékelik emocionális hullámzásainkat, de hatással is van rájuk.
A kutyák képesek kiszagolni, a teljesség igénye nélkül, az agressziót, a félelmet és a haragot is, amelyek természetesen felszínre kerülhetnek egy vita során. Lássuk, mit érezhetnek a kutyák, amikor megtapasztalják egy veszekedés hatásait, és hogyan reagálhatnak ilyenkor!
A gazdák veszekedése határozottan stresszt okozhat a kutya számára. Mitchell Stern, a Yes Dog Trainers kutyakiképzője kiemeli, hogy a félelemmel, szorongással, stresszel kapcsolatos viselkedések felerősödhetnek benne, különösen akkor, ha az állat sokszor tanúja a veszekedésnek. „Ha a kutya jobban kötődik az egyik személyhez, mint a másikhoz, megfigyelhetünk némi erőforrásőrző tevékenységet is, amennyiben a kutya fenyegetésként érzékeli a stresszt a hozzá közelebb álló egyén számára” – magyarázza a szakértő.
A szakértők előadásaira és a szakmai konferenciára itt válthatsz jegyet
Bár egy veszekedés egyértelműen negatív hatással van a kedvencre, kisebb-nagyobb szinten az intenzitásától és a kutya érzékenységétől függően, elrejteni nem tudjuk előlük az érzelmeinket, ugyanis az izzadságunkban és leheletünkben található kémiai vegyületek, hormonok elárulnak minket. Még akkor sem, ha suttogva próbálunk vitázni. (Csak zárójelesen jegyezzük meg, hogy a hallásuk is körülbelül 2000-szer jobb, mint a miénk, tehát ennek sincs értelme.) Ilyenkor gyakran előfordul az is, hogy a kutya felveszi a terapeuta szerepét, és valamilyen módon megpróbál vigaszt nyújtani. Lehetséges, hogy felkínál egy játékot, odabújik valakihez, vagy megpróbál játékot kezdeményezni, esetleg az orrával kezd bökdösni.
Most gondolhatsz arra, hogy ilyenkor érdemes kibékülni az állat előtt – akár a gyerek előtt tennék a szülők –, hiszen az feloldást jelenthet a problémára. A kutyák kognitív képességei azonban nem ilyen rugalmasak, tehát nem valószínű, hogy értik a kibékülés folyamatát. Ám az tagadhatatlan, hogy ha valóban lecsillapodtak a felek, az általuk kibocsátott kémiai vegyületek is változnak, valamint a testbeszédük is módosul, amelyek mind árulkodóak a kutya számára.
Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.
Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!
Amit tehetünk ilyenkor, az az, hogy feloldjuk a négylábú szorongását kutyás eszközökkel. Biztosítsunk számára mentális és fizikális stimulációt is, játék, séta, nyalószőnyeg, trükkök stb. formájában. Ezek segíthetnek abban, hogy ellazuljon és visszatérjen a normális kerékvágásba, míg a gazdik is lecsillapodnak.
Plusztipp, hogy ha tudjuk, hogy veszekedésre kerül sor, biztosítsunk a kutyának menekülő útvonalat; küldjük ki például az udvarra futkározni. Persze csak akkor, ha valóban szeret is az udvaron lenni. Semmi esetre sem szabad, hogy büntetésként élje meg a dolgot, vagy negatív történésekkel társítsa a tevékenységet. Ide kattintva megtudhatod, mely érzelmeket él meg egy kutya.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek