hirdetés

Ezért égeti ki a kutyapisi a füvet: azt is elmondjuk, mivel tudsz a helyzeten javítani

Hangai Lilla

2024. szeptember 3 - Képek: Getty Images Hungary

A gyepen éktelenkedő megperzselt foltok bizony próbára tehetik a gazdi-kutya kapcsolatot.

hirdetés

A háziállatok és a füvesítés közötti kapcsolat vegyes eredményeket mutat. Ám szerencsére, ha megértjük, milyen hatással van a gyepre a kutyapisi, elkerülhetjük, hogy a kertészkedés nagy bosszúságot okozzon.

A kutyapisi nitrogéntartalma felelős a megrongált gyepért

A gyep és a kutyapisi ősi ellenségek vagy mégsem?

A vizelet legfőbb gyilkos összetevője a nitrogén. Éppen ezért is érdekes tény, hogy a műtrágya egyik legfontosabb összetevője is a nitrogén. Tehát a vizelet lényegében „a jóból is megárt a sok” közmondásunk iskolapéldája. Viccesen fogalmazhatunk úgy is, hogy egy nitrogénbomba, amelyet a kutyák dobnak le, és a pázsit vesztét okozza.

A nitrogén az oka tehát annak a furcsa látványnak is, hogy az egykor kiégetett részek lesznek a legzöldebbek és a legbujábbak néhány hónap múlva. Amint felszívódik a túlzott mennyiség, az a terület később burjánzani kezd az extra táplálástól.

Azt is megfigyelhetted, hogy a probléma gyakrabban fennáll a nőstény kutyás házaknál. Ennek nagyon egyszerű oka van. Míg a kanok felemelt lábbal inkább függőleges tárgyakat vizelnek le, addig a lányok csupán leguggolnak.

Hogyan védekezhetsz a dolog ellen?

A védekezés egyik módja, hogy jobb minőségű, fehérjében gazdag eleséggel eteted kedvencedet. A vizeletben lévő nitrogén a testük által nem hasznosított, hulladék fehérjékből származik ugyanis: vagyis minél magasabb a fehérje minősége, annál kevesebb nitrogén kerül a vizeletükbe.

Továbbá azzal is tudsz még javítani a helyzeten, ha arra bátorítod kedvencedet, hogy többet igyon. A vizelet sokkal büdösebb és erősebben koncentrált, ha „sűrűbb”. Ha többet iszik a négylábú, az egész egyszerűen a nitrogén hígítását fogja eredményezni.

Ahogy az a korábbiakból kitűnik, a nitrogén tehát jó lehet a gyepnek hígított állapotában, így ha megöntözöd a füvet a tetthelyen, a nitrogén is hígulni fog, és kisebb lesz az esélye, hogy kiégeti a gyepet.

Zalka Szilvia, a Városliget kommunikációs szakembere megosztott velünk legutóbbi interjújában egy nagyon érdekes információt, amely talán a kutyatartóknak is segíthet az otthoni körülményeket tekintve. Mivel a Ligetben is problémát jelentett, hogy a kutyusok kipisilték a füvet, kialakítottak egy kutya-WC-t. A területet gyöngykaviccsal és egy zeolit nevű kőzettel fedték le, amely semlegesíti a kutyapisi szagát és erősen maró hatását. Ezt akár otthon is kialakíthatod egy kisebb területen, és megtaníthatod kedvencednek, hogy ott végezze el a dolgát.

További hasznos tanácsokkal és élményekkel gazdagodhatsz a szeptember 7-én, a Városligetben megrendezésre kerülő DOGZ Fesztivál és Konferencián. Közel 50 izgalmas program közül válogathatsz, amelyek jelentős része ingyenes és családbarát. A lenti linkre kattintva elérheted a részletes tervezetet.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

kertészkedés kutya pisil kutyapisi

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!