hirdetés

Így alakult át a kutyatartás Magyarországon az évszázadok során

Gerhát Petra

2024. augusztus 8 - Képek: Az Én Kutyám

A magyarság nemcsak lovas, de kutyás nemzet is volt a kezdetektől. Most kiderül, miként változott az elmúlt ezer év során a magyarok kutyatartása, hogyan bántak kutyáikkal a honfoglalók, a középkor embere és az újkori parasztság, illetve nemesség.

hirdetés

A Kárpát-medence kutyás leletanyagáról, a magyarok kutyázási szokásairól beszélgettünk a DOGZ Podcast következő epizódjában Makó Jánossal, a Nemzeti Régészeti Intézet kurátorával és Czéher György pásztorkutya-kutatóval. A honfoglalás időszakától barangoljuk be a nemesség és a parasztság, illetve a kutyák kapcsolatát. A beszélgetés során kiderül, milyen sokféle, már kihalt kutyafajtát tartottak egykor a magyarok, miként alakult a ma ismert hungarikum típusok fajtaszelekciója, és hogyan változtak az élet- és munkakörülményeik, miként alakult át a magyar kutyatartás az elmúlt ezer év során.

A podcastot megnézheted itt:

Vagy meg is hallgathatod:

A podcast során Gerhát Petra, lapunk újságírója és vendégei,

Czéher György, a Magyar Szelindek és Kárpáti Kalibakutya Egyesület alelnöke, és

Makó János, a Nemzeti Régészeti Intézet kurátora, a Kutya Múzeum alapítója

nem csak a régészeti emlékekről beszélgettek. A műsor során számtalan, elfeledett, kutyás szakmával ismerkedhetünk meg, olyan praktikákkal melyek a régmúlt magyar kutyáit és gazdáikat segítették a közös munka során.

A tenyésztés és a fajtásítás mélyére ásva a hallgatók és a nézők is belebjúhatnak a régmúlt korok emberének bőrébe. Utánajártunk, miként váltak a különféle feladatokra alkalmazott kutyák önálló fajtákká. Hogyan születtek meg az első mudik, és melyik kutya volt a kuvaszok ősapja? Vajon a kilenc magyar, ma ismert kutyafajta mellett milyen típusú ebeket kedveltek a múlt magyarjai? Ha mindig is érdekeltek a magyar kutyafajták, mindenképp érdemes megnézned a DOGZ Podcast legfrissebb epizódját!

Magyar vizsla / Kép: Az Én Kutyám

A magyar kutyatartás történetéről hallhatunk

A mai napig élnek még a Kárpát-medence területén olyan pásztorok, akik megbíznak négylábú segítőikben, és nemcsak a jószágaikat, de saját életüket is rájuk bízzák. De vajon miben más egy kondás és egy pásztor kutyája? Melyek azok a tulajdonságok, amikkel a mellettük dolgozó ebeknek rendelkezniük kell? Vendégeink segítségével bepillantást nyerhetünk a századforduló nemesi udvarházaiba, az első tenyészszemlék világába, a nemzetközi versenyek első eseményeibe. Kiderül, hogy nagy nemes családjaink mely kutyafajtákat kedvelték és tenyésztették a századfordulót követően.

Ingyenes programok várnak a Városligetben szeptember 7-én

  • *kutyás bemutatók
  • *kutyafajták bemutatkozása
  • *falkaséták
  • *állatorvosi tanácsadás
  • *gyermekprogramok

A szakértők előadásaira és a szakmai konferenciára itt válthatsz jegyet

Tudtátok, hogy az 1900-as évek elején már számtalan kutyakozmetika működött a magyar fővárosban? Ha további, magyar vonatkozású kutyás érdekességekre is kíváncsi vagy, tarts velünk!

A beszélgetés során is említett fantasztikus kutyatörténeti gyűjtemény egy részét a DOGZ Fesztivál és Konferencia vendégei is megtekinthetik. A rendezvény további részleteiről az alábbiakban tájékozódhatsz.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

DOGZ-2024 kutya történelem pásztorkutyák Podcast

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!