hirdetés

„Pozitív példa számomra és minden gazdi számára, hogy ilyen sokáig kitartott” – egy keresés története

Tóth-Hencz Edit

2025. január 5 - Képek: azenkutyam.hu, Keresőkutyás Szolgálat Alapítvány

Demi, az ország egyik legismertebb mentőkutyájának gazdája, Kovács Tímea az egyik legszemélyesebb mentési történetét meséli el.

hirdetés

Demi, a mentőkutya, és Timi több száz embert és állatot találtak meg karrierjük során. A Keresőkutyás Szolgálat Alapítványon belül végzett közös munkájuk felbecsülhetetlen azon gazdik számára, akiknek segítettek megtalálni eltűnt kedvenceiket. Az alapítvány kurátora most az egyik legszemélyesebb mentési történetét meséli el.

Demi és Timi

Már megint a póráz…

Egy kutya eltűnése esetén, ha nem volt az állaton közterületen póráz, az a gazdi felelőssége. Sokan gondolják azt, ha megvan az engedelmességi vizsgája a kutyának, akkor nem kerülhet olyan helyzetbe, hogy elszaladjon. „Nem győzzük elégszer hangsúlyozni, hogy a gazda felelőssége megvédeni a kutya testi épségét, és ezt a legmegfelelőbben pórázzal lehet megtenni; főleg egy városi környezetben. Persze azt is jó tudni, hogy egyébként a közterületen való pórázhasználat kormányrendeletben előírt kötelesség is (41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról)” – hívja fel a figyelmet Timi.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

Az örökbe fogadott kutyák esetén még nagyobb elővigyázatosság szükséges

A frissen örökbe fogadott kutyák esetén is gyakori a szökés. A menhelyről befogadott, korábban utcáról mentett kutyák gyakran keresik a lehetőséget a menekülésre, hiszen a korábbi életük erről szólt, és nem kötődtek igazán senkihez. Ez nem változik meg egyik napról a másikra. Addig nem szabadna örökbe adni egy kutyát sem, amíg nincs pórázhoz szoktatva és felkészítve a városi életre. Fontos volna, hogy minimálisan szocializáltak legyenek, mire a gazdihoz kerülnek. Az elszökött menhelyi kutyusokat általában a legnehezebb befogni, mert még nem kötődnek a gazdihoz. Sok idő- és energiabefektetést igényel, meg pénz- és eszközigényes is egy ilyen akció.

Köztársasági elnöki oklevelet kapott Kovács Tímea, Demi pedig egy kitüntetést vehetett át

A mentőkutya fontos láncszem: egy kitartó keresés eredménye

Timi szívéhez közel álló története is egy frissen örökbe fogadott kutyához és gazdájához kapcsolódik. „Ezzel a gazdival sok-sok időt töltöttünk együtt, mert nagyon nagy munka, kitartás és energia volt szükséges kutyájának a megtalálásához. A gazdi nélkül ugyanis nem megy a keresés. Pozitív példa számomra és minden gazda számára, hogy ilyen sokáig kitartott” – meséli Timi.

A kutyakeresésnél az eddigi leghosszabb nyomkövetésünk három és fél hónap volt. Ez idő alatt Timiék többször is megtalálták a kutyát, de sajnos nem sikerült befogni. „Az egy dolog, hogy követjük a nyomot, és megtaláljuk a kutyát, de ez még nem jelenti azt, hogy meg is tudjuk fogni. Egy menhelyről frissen örökbe fogadott kutyáról van szó, akit vidékről hoztak fel a belvárosba” – emlékszik vissza az alapítvány kurátora. A kutyák köröket tesznek, amit napról napra tágítanak. Ez a kutyus is sok-sok kilométert tett meg így. A gazdi részéről nagyon komoly elhivatottság volt; folyamatosan szórólapozott, biztosította nap mint a nap a bejutási lehetőségeket a különböző épületekbe, telephelyekre. „Elképesztő munkát tett bele a gazdi, hogy meglegyen az állata. Ezáltal mi is Demivel, hiszen ő is fontos láncszem ebben a folyamatban.”

Demi munka közben

A kis keresőcsapat hónapokon keresztül követte a kutya nyomát, sok kilométeren keresztül, hóban, sárban, esőben. Sok esetben vitték magukkal a kutyacsapdát, Timi és a gazdi ketten, akár olyan helyekre is, ahova kocsival nem tudtak bemenni. Nem volt egyszerű folyamat, hiszen munka után tudták csak keresni az állatot; de így sem adták fel. „Három és fél hónap után Ida kutyus sikeresen hazakerült, és azóta boldogan és biztonságban él. Ezért érdemes ezt csinálni!”

állatmentés állatvédelem Demi Keresőkutyás Szolgálat Alapítvány szeretet

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!