Egyetlen hibaponttal lett mondioringbajnok az újonc malinois
2024. november 30 - Képek: Szakács Ildikó
2024. november 30 - Képek: Szakács Ildikó
Csörgő Balázs és kutyája, Zápor kiemelkedő teljesítményt nyújtottak az első versenyüknek számító Algyő Kupán, ahol kategóriájukban a dobogó legfelső fokára állhattak. A kiképzőként tevékenykedő gazdát a mondioringról és a felkészülés mikéntjéről is kérdeztük.
Ha az olvasónak ismerősen cseng Balázs vagy akár Zápor neve, az nem véletlen. Amellett, hogy a kiképző előadóként részt vett a 2023-as DOGZ Konferencián, vendége volt podcastműsorunknak, és már több alkalommal beszélgettünk vele. Hol a norvég szánhúzó kutyák között szerzett tapasztalatairól, hol a kevéssé ismert mondioring rejtelmeiről. Akkor már aktívan űzték a sportot Zápor nevű szuka belga juhászkutyájával, akit kifejezetten ebből a célból vásárolt egy szolgálati sportkutyás tenyésztőtől. A most 6 éves malinois-val azonnal megtalálták magukat a sportágban – mint Balázs fogalmazott, rögtön szerelmese lett a mondioringnak –, ám a kezdetekben még fel sem merült benne a versenyzés gondolata.
Sőt, mint kiderült, a versenyt megelőző utolsó hetekig sem volt tervben részt venni bármelyik megmérettetésen. Hogy akkor mégis hogyan alakult úgy, hogy november 16-án Záporral részt vettek a nemzetközileg is igen elismert, kvalifikációs versenynek számító 6. Algyő Kupán? A kiképző szerint most érkezett meg az a valami – a megfelelő időpont, a kedv, a körülmények –, ami ahhoz kellett, hogy nevezzenek. Ám ez a hirtelenség rohamtempóban való felkészülést követelt meg tőlük, hiszen mindössze 1,5 hónapjuk volt mindent begyakorolniuk. Szerencsére valóban csak gyakorlásról beszélhetünk, hiszen Zápor már mindent tudott, amire szükség lehetett a verseny során.
Nem kellett újat tanítani, csak formába lendülni Záporral. Amit fontos tudni vele kapcsolatban, hogy ő nem sport-, hanem családi kutya. A nevelése során mindig prioritás volt, hogy valamennyi élethelyzetben jól funkcionáljon. Például lehessen vele étterembe vagy nyaralni menni, felszállhassunk tömegközlekedési eszközökre, továbbá a munkám során, a tanfolyamokon ő segít a megfelelő kutya-gazda kapcsolat demonstrálásában is
– magyarázza Balázs.
S miként megtudtuk, a családi-sport kombináció egy igen rizikós kísérlet, hiszen a hétköznapi szituációkban igen nagyszámú az úgymond felesleges konfliktusok és konfrontációk lehetősége. Például más kutyákkal. Ez pedig nemkívánatos egy sportebnél a felkészülés megnehezítése okán.
Azonban Zápor esetében ebből semmiféle probléma nem adódott.
Kölyökkorától kézben tartható, ahogy a hétköznapokban, úgy a pályán is fogható, e miatt a kettősség miatt nincs szükség külön korrigálásra, hiába dolgozunk magas ösztönökkel
– avat be minket a gazda.
Zápor akcióban /
Ennél a pontnál érdemes egy rövid kitérőt tenni a sportágat illetően. Balázs élménybeszámolója jól rávilágít a mondioring fő jellemzőire. Őt elsősorban az vonzotta anno, hogy más őrző-védő és engedelmességi sportokkal, például az IGP-vel ellentétben ennek a sportágnak a külalaki része nem olyan kötött. Egyrészt nem pontozzák olyan szigorúan a kutya egyes gesztusait a feladatok teljesítése közben. Példaként: míg az IGP során szigorúan meghatározott, hogy a láb melletti kísérésnél hova nézzen a kutya, addig a mondioringban ez szabadabb. Ezenfelül a körülmények is változatosabbak. A versenyeknek itt mindig van egy tematikája, amely köré épülnek a feladatok. Az Algyő Kupán ez a repülés volt, így repülőgépmodellek, illetve -alkatrészek között kellett teljesíteniük a résztvevőknek. Ugyanígy az apporttárgyak is mindig változnak, szinte bármit bevetnek eszköz gyanánt. A sokszínűségnek ez az izgalma azonnal megtetszett a kiképzőnek.
A verseny tematikája a repülés volt /
Ha szeretnél jobban elmélyedni a sportág rejtelmeiben, a cikk végén található ajánlóban megteheted. Most azonban térjünk vissza Záporékhoz!
Egy másik fontos részletet is megtudtunk a páros felkészüléséről, mégpedig a módszereket illetően. Balázs ugyanis kizárólag pozitív tréninget alkalmaz, és soha nem használt semmiféle kényszerítő eszközt; így sikerült ilyen eredményesen felkészítenie kutyáját. Szerencsétlen mementóként Zápor egy edzés alkalmával lábsérülést szenvedett, ami másfél hét pihenésre kényszerítette őket, de ennek nem volt nyoma a versenyen.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
Ide kattintva olvashatod beszámolónkat az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
És hogy mennyire volt eredményes a felkészülés, azt mi sem tükrözi jobban, mint hogy mindössze egyetlen pontveszteséggel sikerült a kategóriájuk első helyére kerülniük. Egészen pontosan 199 pontot értek el a kupán, ezzel kerültek az I-es kategória dobogójának legtetejére. Amellett, hogy mindez nagy büszkeséggel tölti el Balázst, külön kiemelte, hogy a saját sikerük mellett az is igen felemelő érzés a számára, hogy a két másik kategóriában is magyar párost ünnepelhettek. Pető Lászlót a II., míg Tóth Attilát a III. kategóriában. Ráadásul mindketten magas pontszámmal végeztek.
Ez azért is jelentős, hiszen nemzetközi és kvalifikációs verseny lévén igen erős volt a mezőny. Ezenfelül az is említésre méltó, hogy ebben a hazánkban még kevéssé ismert sportban ilyen kimagasló eredmények születhettek, és a díjazottakon kívül is számos magyar kutyás mutatta meg a tehetségét. Mindez nagyon biztató a jövőre nézve.
Kérdésünkre, hogy Balázs és Zápor útja merre vezet a kvalifikációt követően, a kiképző egyelőre nem tudott választ adni. Abban biztos, hogy szeretne kategóriát lépni kutyájával, amihez szükség van még egy egyes szintű eredményre. (A harmadik kategória a kutya életkoránál fogva nincs tervben, tekintve, hogy az már túl megterhelő lenne a számára.) Ám az, hogy ez jövő májusban, a Görögországban megrendezendő világbajnokságon lesz-e, még kérdéses. Mint Balázs rámutatott, a mostani tapasztalatok után már soha nem mondja, hogy soha.
Mi mindenesetre nyomon fogjuk követni a felkészülésüket!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek