hirdetés

Ilyen az élet egy sérült kutyával – gazditapasztalatok

Diósi Szilvia

2024. szeptember 27 -  Képek: Getty Images Hungary

Amikor valaki sérült kutyákat lát, azonnal csak a problémákra gondol, amit okozhatnak. Olyanok ők is, mint az öreg kutyák, senki sem akarja őket magukhoz venni, pedig rengeteg örömöt tudnak hozni az életünkbe, és egy kis odafigyeléssel teljes értékű életet élhetnek.

hirdetés

Gyakran hallom ezt a mondatot: „És te így is bevállaltad?” Ez általában akkor hangzik el, amikor elmesélem, hogy Benji egy sintértelepről van, valószínűleg elütötték még kölyökkorában, a jobb hátsó lába eltört, és rosszul forrt össze. Amikor hozzánk került, már csak drasztikus műtéttel lehetett volna helyre tenni a csontot. Újra el kellett volna törni a lábát, de az ínszalagokkal nem tudtak volna mit csinálni, azok letapadtak, felszívódtak. Így végül Benji, hogy ne sántítson, egy úgy nevezett ortézist kapott. Ez egy direkt neki tervezett merevítő, ami megemeli a lábát, hogy ne legyen rövidebb, mint a többi, és ne sántítson, mert az tönkreteheti a csípőjét.

Ugyanúgy játszanak a sérült kutyák is

A sérült kutyákat nem zavarja a problémájuk

Benji eléggé feltűnő az utcán séta közben, így naponta átlagosan háromszor mesélem el a történetét, néha magyarul, néha angolul, néha megadom annak az orvosnak a nevét, aki nekünk javasolta ezt a megoldást, mert valakinek vagy az ismerősének hasonló problémával küzd a kutyája. Aztán gyakran kapok ámuldozó megjegyzéseket arra, hogy mekkora nagy dolog, hogy bevállaltam így őt. Pedig a sérült kutyáknak is érdemes adni egy esélyt.

Igazából nekem nem az első esetem egy beteg kutyával. Az előző kedvencem, Caliber, öregkorában megvakult. Ez csak annyiban látszott, hogy ha valamilyen bútor nem a helyén volt a lakásban, annak nekiment, mert megszokásból közlekedett. Az utcán a látása helyett az orra vezette, azzal tájékozódott, és bízott bennem.

Sérült kutya befogadásakor a költségekkel számolni kell

Aztán jött Benji, Caliber után nagyjából másfél évvel. Bevallom, először én is rettegtem, nem annyira a műtét miatt, inkább az orvosi számla miatt, ugyanis egy egyszerű orvoslátogatás is több tízezerre rúghat, egy ilyen műtét pedig több százezer forint. Nyilván megértem, hogy amikor valaki egy sérült kutyát lát, akkor vizionálja mellé az orvosi számlákat. Nem fogom azt hazudni, hogy ez nincs így. Bár Benjit végül nem műtötték, az ortézise, a pótortézise (mert hamar kiderült, hogy gyorsan kopik a talpa, így kettőre van szükség), valamint az első lábaira (az nem tört el, de sérült a balesetben) a merevítők kerültek nagyjából 150-200 ezer forintba.

Persze, emellett ő is szokott beteg lenni, elég sok mindennel fordultunk már orvoshoz, vagy őt is érheti baleset, mondjuk, játék közben. De ez utóbbiak bármelyike egészséges kutyával is megtörténhet. Lényegében annak a tudatában kell magadhoz venni egy ebet, hogy bármikor előfordulhat, hogy egy több százezres orvosi számlával találkozol.

Teljes életet élhet egy sérült kutya is

Ugyanolyan kutyák, mint a többiek

Azonban önmagában attól, hogy egy sérült kutya majd mennyire nehezen kezelhető, kár tartani. Én ismerek már, Benjinek köszönhetően, háromlábú kutyát, aki nagyon ügyesen játszik a többi kutyával, és kerekesszékes buldogot is, aki csak úgy rohan a kiskocsijával. Mindketten önfeledt, boldog kutyák, akiknek nyilván megvannak a maguk problémái, figyelni kell például a súlyukra, rájuk kell tenni a kerekesszéket vagy az ortézist séta előtt, de mindezeket leszámítva ugyanolyan kutyák, mint a többiek.

Imádnak játszani, sétálni, barátkozni a többi kutyával. Imádják a simogatást, a törődést, tudnak trükköket megtanulni. Nem kell egy sérült kutyát mindentől óvni. Benji is jár kutyafuttatóba, bár gyakran hallom a gazdiktól, amint a kutyájuknak mondják, hogy „ó vele nem játszhatsz, mert sérült a lába”, én mindig tájékoztatom őket, hogy dehogynem, nyugodtan, Benji tudja, hogy mennyit bír. Nagyon is szívesen játszik, bár tény, hogy futkározásban általában lemarad, de azt is megoldja azzal, hogy levágja a távot. Szóval nem kell félteni, boldog, teljes életet él. Rengeteget sétálunk, sokszor meg sem lehet állítani, annyira menne. Jár velem dolgozni, de volt már, hogy jött velem plázázni vagy moziba. Sosem volt semmi gond a lába miatt.

Segítőkutya közelében sokszor nem tudjuk, hogyan kellene viselkednünk. Szakértővel beszéltünk arról, mire érdemes figyelni ilyen helyzetben.

mozgássérült ortézis sántít sérült kutya

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!