7 érdekesség a shiba inuról: tudtad, hogy nem csak egyféle létezett?
2024. augusztus 6 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 6 - Képek: Getty Images Hungary
A shiba inu egyre elterjedtebb kutyafajta, sokan elsősorban a külleme miatt választják, és nem is tudják, hogy mire vállalkoznak.
A shiba inu egyike azon kutyafajtáknak, amelyeket az internet világában már nem kell bemutatni. Számos elragadó videó főszereplője a fajta, ezek alapján pedig azt hihetnénk, hogy nála türelmesebb kutya nincs is a világon, ám ez nem teljesen így van. Valószínűbb, hogy a gazdinak lesz szüksége türelemre, ha e mellett a fajta mellett teszi le a voksát. A kedves, rókaszerű, mégis már-már ártatlan arckifejezés, a kis termet és a puha bunda mellett rengeteg érdekességgel szolgál a shiba inu; ezek közül hoztunk most hetet.
A shiba inu az FCI besorolása szerint a V. fajtacsoportba tartozik, a spitzek és ősi típusú kutyák közé, így nem meglepő, hogy eredete egészen régre nyúlik vissza. Ám érdekes, hogy pontosan mennyire régre. A shiba ősei feltehetően a Dzsómon-kor embereivel együtt érkeztek az országba. Ezt abból feltételezik, hogy régészek a shibához hasonló méretű kutyák maradványait találták meg azokon a területeken, ahol az őslakos népcsoport élt. A Dzsómon-kor kezdetét kb. az időszámításunk előtti 14. évezredre teszik. A ma is ismert shiba inu közelebbi ősei valószínűleg ezen kutyák és az i. e. 300 körül Japánba érkező népcsoport kutyáinak keveredéséből jöttek létre.
A shiba inu világszerte ismert és közkedvelt fajta, ám Japánban a legnépszerűbb kutyák közé tartozik. Sőt, még az ország nemzeti örökségének is kinevezték a shibákat (még 1937-ben), ezt az álláspontot pedig a mai napig tartják. A shiba inut a többi japán kutyafajtával együtt tisztelet és szeretet veszi körül hazájában.
Már az ősei is vadászhattak, főleg, mivel a Dzsómon-kor emberei vadászó és gyűjtögető életmódot folytattak. A shiba inu mind kis, mind nagy testű vadra bevethető lehetett, hiszen kis termete és mozgékonysága lehetővé tette, hogy több területen is remekeljen, vastag és dús bundája pedig megvédte a környezeti viszontagságoktól. A ma is ismert és szeretett küllem tetemes része tehát évezredek adaptációjának gyümölcse.
Ma már nehéz lehet belegondolni, ám a II. világháború előtt háromféle shiba inu is létezett. Ezek a Mino, a Sanin és a Shinshu típusok, avagy vérvonalak voltak, nevüket pedig arról a régióról kapták, ahonnan származtak. A ma is ismert és közkedvelt shiba a három vérvonal keveredése. Felmerülhet a kérdés, hogy vajon miért kellett őket keresztezni? A fajta egységesítése miatt? Vagy esetleg valami más áll a háttérben?
Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.
Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!
A második világháború miatt majdnem kihalt a fajta. A három vérvonal összefonásának fő oka tehát a shiba inu védelme és fennmaradása volt. A kutyák létszámát a bombázások is tetemesen csökkentették, mellette pedig a (norvég lundehund esetéhez hasonlóan) nem volt elegendő erőforrás a kutyák oltására. Így semmi nem védte az ebeket a szopornyica ellen, ami szintén számos kutyaéletet követelt magának. A legtöbb túlélő egyébként a Shinshu vérvonalból maradt fenn.
Amikor az Az Én Macskám nevű társoldalunkon különböző macskafajtákról írunk, gyakran hivatkozunk úgy néhányukra mint a macskavilág kutyáira. Ezt elsősorban barátságos, játékos és kifejezetten ragaszkodó, embercentrikus jellemük miatt szoktuk mondani. A shiba inunál megfordult a helyzet, rá azt mondhatjuk, hogy a kutyavilág macskája. Nagyon független és gyakran makacs fajta, akit notóriusan nehéz tanítani (főleg, ha engedelmességről, vagy hasonló, kissé monoton feladatokról van szó; tehát meg kell találni vele a közös hangot). Emellett kifejezetten tiszta, és nem azért, mert „öntisztító” a bundája, hanem azért, mert a macskákhoz hasonlóan sok időt tölt önmaga ápolásával, tisztogatásával.
A fajta egyike a „Nihon Ken”-nek, ami a 6 „törzsgyökeres” japán kutyafajta összefoglaló neve. Ezek az őslakos kutyafajták a shiba inu, akita inu, kai ken, shikoku, kishu és hokkaido. Közülük a legkisebb fajta a shiba inu.
A shiba aranyos külleme ellenére nem való mindenkinek. Bár a közösségi média alapján azt hihetnénk, hogy egyszerű dolga van egy shiba gazdijának, ez sajnos a valóságban nem teljesen így van. Egy korábbi cikkünkben kifejtjük, hogy mit érdemes figyelembe venni, mielőtt még elköteleződünk a fajta mellett.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek