hirdetés

10 különleges skandináv fajta, akik bírják a hideget

Berek-Halász Beáta

2024. november 3 - Képek: Getty Images Hungary

Cikkünk főhősei hatalmas energiával és mozgásigénnyel rendelkeznek. Tevékeny életmódot kell biztosítanunk számukra, hogy motiváltak és boldogok legyenek. Így hát ha vonzódunk ezen fajták valamelyikéhez, mérlegelnünk kell, hogy tudunk-e megfelelő otthont, illetve életmódot biztosítani számukra. Mutatjuk, kik ők!

hirdetés

Szigorúan véve a Skandinávia kifejezés Norvégia, Dánia és Svédország halmazára utal, azonban gyakran az összes északi ország szinonimája, beleértve Finnországot, Izlandot és annak területeit is. Az Északi Kennel szövetség hivatalosan 29 őshonos fajtát ismer el, amelyeket elsősorban vadászatra használtak. A skandináv kutyafajták szívós, kitartó, fürge, hűséges és bátor ebek, valamint jól alkalmazkodnak a hideg időjárási körülményekhez és a zord terepviszonyokhoz. Családbarát fajták, azonban nem minden élethelyzet alkalmas ezen gyönyörű kutyák tartására.

A broholmer Dánia öt őshonos fajtájának egyike

1.) Norvég elkhound

A norvég elkhound az egyik legismertebb, Norvégiából származó fajta, amelynek ősi múltja a vikingekkel hozható össze. Egy ősi spicc fajtából származik, amely évszázadok óta az emberek segítségére van a vadászatokban, a legeltetésben és az őrzésben. A nagyvadas vadászatok során fantasztikus nyomkövető társa a vadászoknak. Kifejezetten kitartó és energikus kutyák, így nem alkalmasak lakásban való tartásra. Első látásra keménynek tűnhet, azonban igen hűséges és barátságos, családszerető fajta, nagy fokú önállósággal. Szőrzete vastag, dupla rétegű, többféle színváltozatban, mint például a fekete-szürke, fekete-ezüst, fekete, fehér-ezüst, szürke és fekete-ezüst. Marmagassága nemtől függően 49–52 cm, testtömege 20–23 kg. Várható élettartama 12–15 év.

A norvég elkhound ősi múltja a vikingekhez kapcsolódik

2.) Norvég lundehund

Ez a ritka és szokatlan kutya Norvégia partjainál fekvő távoli szigetekről származik, ahol kifejezetten kis madarak, főleg lundák vadászatára tenyésztették. Ez magyarázza a norvég lundehund nevet: a „lund” madarat, a „hund” pedig kutyát jelent norvégul. A vadászatok során lenyűgöző rugalmassággal képes akár egy sziklaoldali fészekbe is bepréselődni. Különleges anatómiájának köszönhetően vállízületei 90 fokos szögben forgathatóak, így képes fejét annyira hátrahajlítani, hogy a hátát megérintse. Ez még mind semmi, minden mancsán 6 lábujja van, így bármilyen terepen tud közlekedni. Kifejezetten intelligens, problémamegoldó, játékos és hűséges társ, emellett mozgékony és energikus fajta. Szeretnek ásni, ezért ha tehetjük, gazdaként biztosítsunk neki erre lehetőséget. Marmagassága nemtől függően 30–36 cm, testsúlya 6–9 kg. Várható élettartama 12–15 év.

A norvég lundehund a Norvégia partjainál fekvő távoli szigetekről származik

3.) Szamojéd

A szamojéd egyik különlegessége, hogy bár Szibériából származik, az 1960-as évek végén felvették a skandináv fajták listájára, és a Nordic Kennel Unionhoz rendelték. A szamojéd gyönyörű fehér vastag bundája, mosolygós arckifejezése és szelíd temperamentuma világszerte levesz mindenkit a lábáról. Eredetileg vadász-, pásztor- és szánhúzó kutyaként is funkcionált. Méltóságteljes, és határozott, erős kötelék kialakítására képes gazdájával, de házőrző kutyának nem alkalmas. Szőrzetük erősen hulló, azonban a leghidegebb hőmérsékletnek is ellenáll. Olyan napi rutin beillesztésébe alkalmas, ahol a gazdi többnyire otthon tartózkodik, mert ez a fajta sajnos hajlamos a szeparációs szorongásra. Marmagassága nemtől függően 50–60 cm, testsúlya 20–30 kg. Várható élettartama 12–14 év.

A szamojéd egyik különlegessége, hogy bár Szibériából származik, felvették a skandináv fajták listájára

4.) Finn spicc

A finn spiccet vadászkutyának használták a fákban rejtőzködő madarak levadászására. Erős vadászösztönnel és zsákmányszerzési hajlammal rendelkező fajta, így nem alkalmasak más kisebb házi kedvencekkel való együtt tartásra. Különlegessége hogy a zsákmány felfedezésekor egyedi performanszot láthatunk tőle, amely farokcsóválásból és egyre hangosodó ugatásból áll. Jellemét tekintve okos, független, energikus és szórakoztató, valamint lelkes futó- vagy túrázópartner. Szőrzete közepes hosszúságú, sűrű dupla rétegű bunda, amely vörös árnyalatokban pompázhat. Marmagassága nemtől függően 39–50 cm, testsúlya körülbelül 14–16 kg. Várható élettartama 12–14 év.

A finn spiccet fákban rejtőző madarak vadászatára használják

5.) Norvég buhund

A norvég buhund a másik viking örökséggel rendelkező skandináv fajta, nagyon alkalmazkodó és megbízható farmkutya volt. Évszázadokig háztáji feladatokat látott el, mint a terelés és a védelmezés. Nagyon ragaszkodó és kedves fajta, kiváltképpen családbarát, rendkívül energikus, hatalmas mozgásigénnyel. Ennek a fajtának azonban korai képzésre van szüksége, hogy megfelelően szocializálódjon. Szőrzete vastag, rövid, durva fedőszőre fekete vagy búzaszínű. Marmagassága körülbelül 45 cm, testsúlya 25 kg. Várható élettartama 12–15 év.

6.) Izlandi juhászkutya

Az izlandi juhászkutya a szigetország egyetlen őshonos fajtája, elődeiket viking telepesek hozták a szigetre. A gazdák ezeket a szívós, intelligens kutyákat használták a zord, ritkán lakott tájakon barangoló állatállományok terelésére és védelmére. Ez a fajta nagyon ragaszkodó, kiválóan képezhető, kitartó, lendületes és atletikus. Aktív gazdik számára a legmegfelelőbb, családi kutyaként legtöbbször kiéli terelőösztöneit. Szőrzete hosszú vagy rövid dupla rétegű, amely rendkívül időjárásálló. Jellemző színei a barna, a szürke és fekete, fehér foltokkal. Marmagassága nemtől függően 30–41 cm, testsúlya 9–14 kg. Várható élettartama 12–14 év.

Az izlandi juhászkutyát viking telepesek hozták a szigetre

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

Ide kattintva olvashatod beszámolónkat az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

7.) Finn lapphund

A finn lapphund egy közepes termetű lappföldi fajta, amelyet a félnomád, őshonos számi emberek több száz éve rénszarvasok őrzésére és terelésére használnak. A terelő fajtákhoz képest ezek a kutyák meglepően nyugodtak, ezenkívül pedig rendkívül intelligens, lelkes, hűséges és bátor ebek. Nagyon értelmesek, szívesen tanulnak és dolgoznak, hogy gazdájuk kedvében járjanak. Hosszú, sűrű, időjárásálló dupla rétegű bundájuk van, amely melegen tartja őket a zord éghajlaton. Szőrzete fekete alapon cser-barna színű vagy ezüstfehér rajzolatú. Marmagassága nemtől függően 41–52 cm, testsúlya 15–24 kg. Várható élettartama 12–14 év.

A finn lapphundot az őshonos számi emberek rénszarvasok őrzésére és terelésére használták

8.) Svéd vallhund

A svéd vallhund vagy svéd juhászkutya szintén a vikingekhez köthető, bár eredetéről szerteágazó elképzelések vannak. Ez a rövid lábú, hosszú testű, közepes méretű kutyus rokonságban áll a hasonló megjelenésű welsh corgival. Fő feladata a szarvasmarha-terelés volt, így ennek a szívós kis kutyának a munkaösztöne néha azt eredményezheti, hogy rohanó gyerekek nyomába eredjen, vagy bicikliket és autókat kergessen. Szőrzete vastag, kemény, sűrű és félhosszú, amelyet szürke, vörösessárga, szürkésbarna, illetve barnássárga vagy kékesszürke színezetben csodálhatunk. Ezek az ebek kifejezetten energikusak, intelligensek, bátrak, figyelmesek és barátságosak. Marmagassága nemtől függően 33–40 cm, testsúlya 9–14 kg. Várható élettartama 12–15 év.

A svéd vallhund rokonságban áll a hasonló megjelenésű welsh corgival

9.) Broholmer

A broholmer egy több száz éve létező, nagy testű, masztiff típusú eb, Dánia öt őshonos fajtájának egyike. Mérete és ereje kiérdemelte, hogy a nagy kastélyok és birtokok kedvelt őrzőkutyája legyen, de vadászatok során is jó szolgálatot teljesített. A hatalmas és erős külső engedelmes, ragaszkodó és hűséges jellemet takar; mondhatni, igazi családi kutya. A második világháború után ez a fajta sajnos a kihalás előtt állt, de a fajtarajongók elkötelezett csoportja megmentette ettől a veszélytől. Szőrzete rövid, vastag, dupla rétegű, amely sárga, fekete és arany-vörös színezetű lehet. Mintázata fekete maszk, a mancsokon, a farkon és a mellkason pedig fehér foltok. Marmagassága nemtől függően 70–75 cm, testsúlya 41–68 kg. Várható élettartama 7–12 év.

A broholmer nagy kastélyok és birtokok kedvelt őrzőkutyája

10.) Karéliai medvekutya

A karéliai medvekutya egy ősi spicc típusú fajta, amelyet hagyományosan nagyvad- (medve-) vadászatra használtak hazájában, Finnországban. Nagyon intelligens, bátor, és erősen lojális kutyák, védelmezik területüket, és óvatosak az idegenekkel szemben. Sajnos nem alkalmasak más háziállatokkal való együtt tartásra, és kifejezetten aktív életmódot igényelnek. A karéliai medvekutya olykor önfejű lehet, hajlamos a parancsok felülbírálására. Szőrzete nagyon vastag, durva, egyenes külső réteggel, és puha, sűrű aljszőrrel. Színezete mindig fekete, fehér jegyekkel, azonban néha előfordul, hogy a feketén barna árnyalatok jelennek meg. Marmagassága nemtől függően 48–60 cm, testsúlya 17–28 kg. Várható élettartama 11–13 év.

Ha azt tervezzük, hogy közülük választunk, mindenképpen győződjünk meg arról, hogy életmódunk megfelel-e az elvárásaiknak!

broholmer finn lapphund finn spicc izlandi juhászkutya karéliai medvekutya norvég buhund norvég elkhund norvég lundehund skandináv kutyafajták svéd vallhund szamojéd

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!