hirdetés

Stella, a csodakutya gombnyomással alkot mondatokat és kommunikál

Buzgó Csilla

2021. március 25

Egy amerikai logopédus megtanította kedvencét emberek módjára beszélgetni egy ügyes kis szerkezet segítségével.

hirdetés

Christina Hunger, a San Diegó-i logopédus 2018-ban vitte haza Stellát, az ausztrál pásztor-Catahoula leopárdkutya keveréket. Már ismerkedésük kezdetén felfedezte, hogy a kutyus kommunikációs kísérletei feltűnően hasonlítanak azokra a próbálkozásokra, melyeket a beszélni még nem tudó kisgyerekek alkalmaznak.

Christina rendszeresen használ páciensei körében augmentatív és alternatív kommunikációs kellékeket. Az AAK olyan kommunikációs forma, mely beszéd nélkül teremt kapcsolatot adó és vevő között. Eszközei közé tartoznak a gesztusnyelvek, jelnyelvek, képes kártyák, betűtáblák, tárgyak, illetve a számítógépes beszédgeneráló eszközök.

Mivel a kutyák intelligenciája megközelíti egy kétéves gyerekét, Christina feltételezte, hogy ezen metódusok alkalmazása sem jelent majd problémát Stellának. Kifejlesztett egy gombokkal telerakott táblát, melyen minden egyes kör alakú szerkezet más-más szót játszik le, ha megnyomják.

Stella, a beszélő csodakutya

A gyakorlást úgy kezdték, hogy Christina vagy párja minden érintett tevékenységet megelőzően kimondta annak megnevezését, megnyomta a gombot, s csak utána léptek a tettek mezejére.

Stella egy idő után rájött, hogy az adott gomb megnyomása a feltétele a szóban forgó esemény vagy cselekedet bekövetkeztének. Eleinte csak ugatott, nógatta a gazdikat, hogy nyomják meg a gombot, majd elkezdte önállósítani magát.

Ma már nem csak egy-egy szóval képes kifejezni gondolatait, vágyait és érzéseit. Akár 5 szóból álló mondatokat is képes alkotni, a hangtábla segítségével reagál Christina és Jake mondandójára, illetve proaktív módon használja az eszközt, ha valamit szeretne tőlük.

Folyamatos fejlődés, minden nap új csodák

Egy alkalommal kissé rövidre sikerült az esti séta a tengerparton, s ahogy hazaértek, Christina elkezdett vacsorát készíteni. Stella méltatlankodva nyomta meg a megfelelő gombokat: “Víz-Jó! Nem-Enni! Játék!”. Azaz, mint ahogy azt kitalálhattad, a kutyus nagyon élvezte a tengerben való lubickolást, nem akart még vacsorázni, inkább játszott volna még egy kicsit.

Christina azt is megfigyelte, hogy amikor Stella izgatott, máshogy használja a gombokat, mint amikor nyugodt. Felfokozott érzelmi állapotban ugyanis sokkal többször nyomja meg az egyes utasításokra vonatkozó gombokat.

Egyszer számára furcsa zajt hallott kintről, és vagy kilencszer taposott rá a “Nézd!” gombra, majd a “Gyere ki!” kombinációt használta.

Stellának a jelenlegi pandémiás helyzetről is megvan a véleménye. Mivel a kijárási korlátozások miatt kedvenc helyeit mostanában kénytelenek hanyagolni, sokszor fejezi ki csalódottságát és kétségeit a hangtábla segítségével.

  • hol-hol-hol-hol-park?
  • segítség-tengerpart!
  • segítség-víz-játék-szeretlek!
  • nézd-park-tengerpart-akarom!
  • park-szeretlek!

Természetesen Stella így is jár sétálni, ám az igazi élményt jelentő nyilvános helyszíneket, mint kedvenc parkjait vagy a tengerpartot lezárták. Christina próbálta neki elmagyarázni, hogy mi történik, ám abban nem volt biztos, hogy meg tudná értetni kedvencével, hogy pontosan miért alakult így mindez.

Ezért inkább megmutatta neki a partot lezáró kapukat, és úgy tűnt, a kutyus megértette, miért nem járnak oda mostanában – bár tény, hogy nem tetszett neki a kegyetlen valóság.

(Képek: Facebook – Hunger for Words)

beszélő kutya kutya beszéde kutya ember kommunikáció kutya kommunikáció

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink