hirdetés

Szereted a szürke kutyákat? Mutatunk 5 fajtát közülük!

Berek-Halász Beáta

2024. november 13 - Képek: Getty Images Hungary

Ki ne szeretné a szürke kutyákat, az ezüstösen fénylő bundájukat?! Ritkaságuk igazán különlegessé teszi őket, hisz általában fekete, fehér, barna vagy vegyes színezetű kutyákkal találkozunk. Azonban a két- vagy háromszínű kutyák bundájában ez a gyönyörű szín más tónusokkal és árnyalatokkal is keveredhet, ezzel jellegzetes megjelenést biztosítva.

hirdetés

Amennyiben szürke kutyafajtákról beszélünk, a teljesség igénye nélkül említhetjük az alaszkai malamutot, a német spiccet vagy a weimari vizslát. Természetesen minden említett fajta más, ideértve a szőrzet szerkezetét, sűrűségét, és természetesen az árnyalatot is.

Nápolyimasztiff-kölyök

A szürke kutyafajták osztályzása

Ha egy kölyök kutya bundájában az uralkodó szín a szürke, akkor ez a tény szürke kutyává teszi. A szőrzet ettől még lehet hosszú, közepes, rövid, egy- vagy dupla rétegű. Lehet durva, sima, drót, selymes, göndör, sőt az is megeshet, hogy egyáltalán nincs szőre, vagyis kopasz a kutyus. A pigment a genetika eredménye, vagyis az, hogy a kölykök milyen géneket örökölnek a szüleiktől. Összességében a kutyáknak 19 000 génjük van, de ezek közül csak nyolc határozza meg a szőrzet színét!

Nézzünk is meg néhány szürke kutyafajtát!

1.) Weimari vizsla

Jelentős mérete ellenére a Németországból származó weimari vizsla egy engedelmes vadászkutya. Gyakran ezüst kísértetként vagy szürke szellemként emlegetik, hiszen színe ezüstszürke-őzszínű. Számos forrás szerint a német vérebekből, a Szent Hubertusz kutyákból és valószínűsíthetően francia vadászkutyákból, pointerekből tenyésztették ki a fajtát. Marmagassága nemtől függően 57–70 cm, testsúlya körülbelül 25–40 kg. Várható élettartama 10–13 év. A családhoz ragaszkodó, emellett játékos, alkalmazkodó és védelmező fajta.

Weimari vizsla

2.) Blue Lacy

A Texasban tenyésztett Blue Lacy (más néven a Lacy Dog) 2005-ben lett államilag elismert fajta. Fontos megemlíteni azonban, hogy más fajtaklub és az FCI (Fédération Cynologique Internationale) által nem elfogadott fajta. Intelligens, aktív és éber vadász, valamint terelőkutyáknak egyaránt alkalmas. Színezete a kék és a szürke bármilyen árnyalata a világos ezüsttől a sötét szénig. Esetében kiemelten fontos a korai szocializáció, valamint érdemes engedelmességi képzésekre járni ezzel a fajtával. Marmagassága nemtől függően 46–64 cm, testsúlya körülbelül 14–23 kg. Várható élettartama 12–16 év.

Blue Lacy

3.) Nápolyi masztiff

A nápolyi masztiff, az Óriás egy Olaszországból származó nagy teherbírású munkakutya. Gyökerei egészen a Római Birodalomig nyúlnak vissza, és csakúgy, mint bármely más masztiff, a nápolyi masztiff is éber, türelmes és védelmező. Bőre a test egész területen bő lebernyeget alkot. Szőrzete dús, sima és rövid, amelynek színe legtöbbször ólomszürke vagy fekete, olykor kisebb fehér foltokkal a mellkason és az ujjak hegyén. Marmagassága nemtől függően 60–75 cm, testsúlya 50–70 kg. Várható élettartama körülbelül 8 év.

Nápolyi masztiff

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

Ide kattintva olvashatod beszámolónkat az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

4.) Ír farkaskutya

Az ír farkaskutyát tartják a világ legnagyobb fajtájának. 2000 évvel ezelőtt a mai Írország területén élő kelta népek már tenyésztették a fajtát; régen a királyi udvarok nagy tekintélyű vadásza volt. Rendkívül bátor, nyugodt és türelmes állat, kinek méltóságteljes természete példamutató őrzőkutyává teszi. Izomzata erős, szőrzete durva, szálkás, amely általában szürke, ezenkívül őzbarna, fehér, csíkos, vörös és fekete színekben pompázhat. Marmagassága nemtől függően 71–79 cm, testsúlya 56–67 kg. Várható élettartama 7–8 év.

Ír farkaskutya

5.) Thai ridgeback

A thai ridgeback eredeti valójában csak Thaiföld északi, illetve keleti területein van jelen. Azonban egy thai halásznak köszönhetően Kambodzsában, Indonéziában és Vietnámban is megtalálható jó néhány egyed. Erről a fajtáról az első feljegyzés több mint 350 évvel ezelőtt íródott. Thaiföld nemzeti kutyafajtáját vaddisznó- és kobravadászatra tenyésztették. Különlegessége, hogy a hátán található egy ellentétes irányba növekedő szőrvonulat, amelyre a nevében található ridge (gerinc) szó is utal. Nagyon odaadó kutya, emellett intelligens, éber és szeretetteljes védelmező. Esetében azonban elengedhetetlen a megfelelő szocializáció és az engedelmességi képzés. Izmos, sportos és mozgékony testét rövid, selymes tapintású, csillogó szőrzet borítja. Marmagassága nemtől függően 47,5–60 cm, testsúlya 23–34 kg. Várható élettartama 12–13 év.

Thai ridgeback

A szürke kutyák nem túl gyakoriak, ezért mindig felkeltik a figyelmet. Szőrzetüknek nem is kell 100%-ban szürkének lennie, hogy a fenti listán szerepeljenek. A legtöbb fajta esetében a szürke szín egyéb, akár fekete, fehér és más színekkel kombinálva is előfordulhat.

blue lacy ír farkaskutya nápolyi masztiff szürke kutyafajták thai ridgeback weimari vizsla

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!