hirdetés

6 érdekesség a törpe schnauzerről

Molnár Enikő

2024. augusztus 13 - Képek: Getty Images Hungary

A törpe schnauzer kis termetével és vidám személyiségével manapság már inkább egy szeretett családi kutya vagy társasági kutya szerepét tölti be, ám ez nem volt mindig így.

hirdetés

A törpe schnauzer kiváló társ, nem véletlen, hogy olyan sokan választják házi kedvencnek. Intelligens, barátságos, gazdájához hűséges, és a legtöbb esetben engedelmes. Kiválóan teljesít a legkülönbözőbb kutyasportokban, élénk és energikus (az AKC közepes energiaszintűnek kategorizálja), de nem bánja a pihenőnapokat, amikor összebújhat kedvenc emberével. Imádja a családját, és örül bármilyen programnak, amit velük együtt csinálhat. Nagyon sokszínű és jól alkalmazkodó fajta a törpe schnauzer, számos érdekességgel a múltjából és a jelenéből. Cikkünkben ezek közül hoztunk hatot.

1) Az „eredeti” schnauzer kistestvére

A közép schnauzert szokták az eredeti schnauzernek tekinteni, amit más-más kutyafajtákkal kereszteztek, így létrehozva kis- és nagy testvérét. 1899-ben kiállításokon már versenyeztettek törpe schnauzereket, ám ekkor még nem választották el a schnauzereket a pinscherektől. Nagyon sokáig drótszőrű pinscherként hivatkoztak rájuk (kicsikre és nagyokra egyaránt). Ez megváltozni látszott 1907-ben, amikor megalakult a Schnauzer-klub (Bajor Schnauzer Klub), aminek célja kifejezetten a „drótszőrű pinscherek”, vagyis schnauzerek tenyésztése volt. A schnauzer név egy kicsit később vált állandóvá, 1917-ben keresztelték át őket.

2) A törpe schnauzer legalább 3 fajtának köszönheti mai küllemét

A törpe schnauzer tehát a közép schnauzer, az eredetinek tekintett schnauzer „kicsinyített” változata. De vajon milyen fajtákat használtak ahhoz, hogy a 15-18 kg-os, közepes méretű kutyából 5-6 kg-os ebet „varázsoljanak”? A kis testű kutya tenyésztéséhez minden bizonnyal affenpinschert (majompinschert) és (kisebb termetű) uszkárt használtak. Egyes elképzelések szerint akár a foxterrier és a skót terrier vére is csörgedezhet az ereiben, sőt, néha még a pomerániait is említik, ám többen úgy gondolják, hogy csak az első három fajta szerepel felmenői között.

Még sportolás közben is elterelik az ember figyelmét

3) A törpe schnauzer feladatra lett tenyésztve

Bár már a schnauzer is kiváló farm körüli fajtának bizonyult, voltak olyan feladatok, amiket egyszerűen nem tudott ellátni. Szükség volt kártevőirtó kutyára is, aki a pajtában és környékén portyázó patkányokat kordában tartja. Egy nagyobb, vagy akár közepes termetű kutya ehhez a feladathoz sajnos túl nagy, és egy kicsit talán esetlen is. Így a gazdák elkezdték „kicsinyíteni” kedvelt mindenes fajtájukat, létrehozva a ma már inkább kanapékon pihenő és kényelemben élő törpe schnauzert.

4) Mindenbe beleüti az orrát

Persze nem szó szerint, bár a kíváncsiság nem áll messze a törpe schnauzerek természetétől. Ha a küllemüket nézzük, akkor a törpe schnauzerek (és a többi schnauzer) egyik legjellegzetesebb tulajdonsága a szakálluk, illetve a szemöldökük. Természetesen ezt manapság ki is szokták hangsúlyozni az eb bundájának formázásával, ám „természetesen” hagyva is nagyon szembetűnő a hosszú szakáll és bajusz. Érdekesség, hogy valószínűleg még a nevüket is erről kapták. A német „schnauze” szó ugyanis pofát, orrot jelent, a „schnauzer” pedig bajuszt. Igeként „schnauzen”, ami azt jelenti, hogy pofázni, ez pedig hasonlóan találó a kis testű fajta esetében, ugyanis hajlamosak (sokat) ugatni.

Ingyenes programok várnak a Városligetben szeptember 7-én

  • *kutyás bemutatók
  • *kutyafajták bemutatkozása
  • *falkaséták
  • *állatorvosi tanácsadás
  • *gyermekprogramok

A szakértők előadásaira és a szakmai konferenciára itt válthatsz jegyet

5) Európában 4, Amerikában 3 színezetben pompázhat

Amikor a kutyák színváltozataival kapcsolatos engedékenységről van szó, gyakori, hogy az amerikai standard több mintát és színt fogad el. A törpe schnauzer esetében ez pont nem így van. AZ FCI standardja 4 színváltozatot engedélyez, ezek a következők:

  • tiszta fekete, fekete aljszőrzettel;
  • só-bors;
  • fekete/ezüst;
  • tiszta fehér, fehér aljszőrzettel.

Az AKC standardja szerint csak az első három tekinthető hivatalosan elfogadott színezetnek.

Fehér törpe schnauzerek is vannak

6) Van, ahol a törpe schnauzer a terrierek táborát erősíti

Ha az FCI besorolását követjük, akkor azt láthatjuk, hogy a törpe schnauzer a 2. fajtacsoport táborát erősíti, azaz a pinscherek, schnauzerek – molosszerek – svájci hegyi- és pásztorkutyák közé sorolható. Ha egészen pontosak szeretnénk lenni, akkor ezek közül a pinscherek, schnauzerek szekciójába, magától értetődő módon pedig a schnauzerek típusába tartozik két nagyobb rokonával, a közép schnauzerrel és az óriás schnauzerrel.

Ezzel ellentétben az AKC például a terrierek fajtacsoportjába sorolja. Ez talán nem is meglepő, sőt, egészen találó. Bár nem annyira „tüzes”, mint egy sztereotipikusnak mondható terrier, megvan benne számos olyan tulajdonság, ami összeköti a többi terrierrel. Nem is beszélve arról, hogy eredetileg a törpe schnauzer feladata is kártevőirtás volt.

Ha szeretnél többet megtudni a törpe schnauzerekről, akkor olvasd el fajtaleírásunkat.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

érdekességek német kutyafajta schnauzer törpe schnauzer törpe schnauzer érdekességek

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!