Mit tegyünk, ha tüzel a kutya?
2024. augusztus 12 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 12 - Képek: Getty Images Hungary
Mindenki hallotta már a kifejezést, hogy tüzel a kutya, de mit is jelent ez pontosan, és mi a teendő ilyenkor?
Íme egy útmutató, amely segít jobban megérteni az eb ciklusait, az azokkal járó változásokat és a gazda teendőit, ha tüzel a kutya.
A kutya tüzelése a nőstény kutyák ivarzási ciklusának termékeny szakaszát jelöli. Ebben az időszakban az állat szervezete olyan hormonokat választ ki, ami a viselkedését is befolyásolhatja. Az előivarzás és ivarzás időszaka a kutyák esetében átlagosan 18 napig tart. Minden ebnél máskor kezdődik az első tüzelési időszak, ez általában attól függ, hogy a kutya mikor válik felnőtté, és mikor éri el teljes méretét. A kisebb méretű kutyák 6 hónapos koruk körül átélhetik az első ciklust, míg nagyobb társaiknak akár kétéves korukig is várni kell az első vérzésre. A kis termetű kutyák 6 havonta is tüzelhetnek, a nagyoknál, mint a bernáthegyi vagy a német dog, csak évente egyszer megy végbe ez a folyamat.
Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.
Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!
A kutyaferomonok nem érzékelhetők az emberek számára, de más megbízható módszerek léteznek, amelyek segítségével könnyebb megállapítani, hogy tüzel-e a kutya.
A legfontosabb ebben a helyzetben a vemhesség elkerülése. Ugyanis kedvenced könnyen partnerre találhat az „udvarlás” után. Figyelj rá, hogy inkább kutyamentes helyekre menjetek ebben az időszakban kedvenceddel, elkerülve a lehetőségét is a kéretlen együttléteknek. Mindig maradj kutyád mellett, hogy távol tudd tartani az ismerkedő ebeket. A póráz használata közterületen egyébként is törvényi előírás, de ebben az időszakban még ott sem célszerű elengedni kedvenced, ahol ez engedélyezett.
A kutyáknak ilyenkor jól jöhet egy tüzelőbugyi. Ez a kiegészítő tulajdonképpen egy kutyapelenkának felel meg, ami segít, hogy az állat vérzése ne okozzon kárt a lakásban. Arra azonban érdemes figyelni, hogy egy tüzelőbugyi vagy tüzelőpelenka semmi esetre sem erényöv és fogamzásgátló eszköz, és nem tudja megakadályozni a vemhességet.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire fontos az állatok ivartalanítása. Nem csupán a nem kívánt szaporulatok, de különböző betegségek elkerülése miatt is elengedhetetlen. Sok tévhit kering ezen műtéttel kapcsolatban, olyanok, mint hogy a kutya elhízik a műtét után, vagy hogy csak az első tüzelés után lehet megejteni a beavatkozást. Ebben a cikkünkben részletesen írtunk a tényekről és a tévhitekről is. Egy korábbi cikkünkben pedig egy állatorvos őszinte véleményét olvashatod az ivartalanításról.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek