hirdetés

„A Liget kutyás élmény szempontjából páratlan egész Budapesten” – interjú Zalka Szilviával, a Városliget kommunikációs munkatársával

Király Barbara

2024. szeptember 2 - Képek: Az Én Kutyám

Naponta átlagosan 800 eb fordul meg a Városliget különböző, kutyáknak kialakított részein.

hirdetés

Budapesten rengetegen tartanak kutyát, és sokszor elgondolkodhatnak a gazdik, hogy hová vigyék kedvencüket, ha nem a betonrengetegben szeretnének sétálni. Ez a gondolat a Városliget munkatársaiban is felmerült, ezért elkezdtek dolgozni egy olyan parkon, ami igazán szórakoztató lehet a kutyáknak és gazdáiknak is. Zalka Szilviát, a Liget Budapest Projekt kommunikációs munkatársát kérdeztük a városligeti fejlesztésekről, a Ligeti Kutyakódexről, és arról, hogy milyen gazdiknak ajánlja ezt a kikapcsolódást.

Bármely kutya számára ideális hely lehet a Városliget / Fotó: Az Én Kutyám

Mikor kezdődtek a Városliget kutyás fejlesztései?

Zalka Szilvia: 2018-ban nyitotta meg a kapuit több mint 5000 négyzetméteren a Hermina kutyás élménypark, amely a tízéves Liget Budapest Projekt elsőként átadott fejlesztései közé tartozott. Ezt követően fontos kutyás mérföldkő volt az Ajtósi Dürer sornál kialakított másik kutyás élményparkunk 2020 végi átadása is. A szintén 5000 négyzetméteres, különleges kutyás terület két részből áll. Az egyiket kis testű, a másikat pedig nagy testű ebek számára tartjuk fenn. A Városliget megújítása azóta is folyamatosan zajlik, így számos olyan parkrész, zöldfelület újult meg, amelyet kutyák és gazdik szintén használhatnak sétára, játékra. A visszajelzések alapján elmondható, hogy a Liget kutyás élmény szempontjából páratlan egész Budapesten.

Miért tartották fontosnak ezeket a fejlesztéseket?

Z. Sz.: A társasházakban élő gazdák és négylábú társaik általában bajban vannak a városi betonrengetegben, ha szabadidős helyet keresnek maguknak. A főváros ugyan bővelkedik kutyafuttatókban, jó részük azonban nincs megfelelően karbantartva – nem volt ez másként korábban a Városligetben sem. A Liget Budapest Projekt igen korai szakaszában a látóterünkbe kerültek a kutyások – hiszen évtizedek óta, hagyományosan rengetegen használják a parkot –, így egyértelművé vált, hogy óriási igény van felszereltségükben és szolgáltatásaikban is korszerű kutyás parkrészek kiépítésére. Több tucat civil szervezet vett részt egyébként már a tervezési szakaszban. Majd próbaüzemeket tartottunk a Hermina úti kutyás élménypark elkészültekor; itt is sokan elmondhatták a véleményüket. Az összegyűjtött információk alapján a tervezők további finomításokat végeztek a területen annak érdekében, hogy a megvalósuló kutyás fejlesztéseink a leginkább találkozzanak a felhasználók elképzeléseivel, és megfeleljenek a modern, városi kutyatartás alapelveinek.

Zalka Szilvia / Fotó: Az Én Kutyám

Vannak adatok arra vonatkozóan, hogy mennyien használják kutyáikkal ezeket a helyeket a ligetben?

Z. Sz.: Egy átlagos napon 700-800 kutyus és gazdájuk látogat el hozzánk a Ligetbe, ez a szám hétvégéken akár az ezret is elérheti.

Milyen lehetőségeik vannak a kutyásoknak jelenleg a Városligetben?

Z. Sz.: A lehetőségek tárháza szinte végtelen, hiszen kevés kivételtől eltekintve a park teljes területe a rendelkezésükre áll. Ha zárt helyen szeretnénk mozogni, időt tölteni a kutyákkal, a fent említett, körbekerített, zsilipes rendszerrel megközelíthető kutyás élményparkok területén alagutak, ugratók, hidak, óriási ásóhelyek, terepakadályok, vizes játszóhely és egyebek várják a kutyusokat. A kutyás élményparkok átadásával a zöldfelület is nőtt, hiszen lombos fákkal, cserjékkel ellátott parkrészekről van szó. Bővült tehát a Ligetben a szabadidős lehetőségek száma az ebek és gazdáik számára, a kutyázás szabályai azonban nem változtak. A park teljes területe továbbra is szabadon használható, az elkerített, jelzett helyek – mint például a játszóterek, mosdók, a Néprajzi Múzeum tetőkertje, a Mőcsényi Mihály botanikus kert – kivételével.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

A nyári hőségben sok helyen van lehetőségünk vízvételre. A Ligetben minden második ivókúton található alacsonyan elhelyezett itatótál kedvenceink számára, és egy különleges „kutyamosdó” is helyet kapott a Ligetben tavaly. A Damjanich és a Dembinszky utca felől érkező látogatóink tapasztalhatták, hogy a Dózsa György út ezen szakaszán található zebránál úgynevezett „kutya-WC”-t alakítottunk ki. Itt a korábbiakban óriási terhelésnek volt kitéve a zöldfelület: a kutyusok többsége rögtön könnyített magán, ahogy beért a parkba. Ezért speciális burkolatra váltottunk, amely gyöngykavicsot és egy olyan kőzetet tartalmaz (zeolitot), amely semlegesíti a kutyapisi szagát és erősen maró hatását. A kavicsos felületekbe alacsony fémoszlopokat is helyeztünk, hogy ezeket pisiljék le a kutyák, ne pedig a növényeinket, vagy az utcai bútorokat.

Kinek ajánlja ezeket a helyeket?

Z. Sz.: Bárkinek ajánlom, hogy látogasson el hozzánk négylábú kedvencével. Akár idős, akár fiatal, akár kisebb, akár nagyobb testű kutyusa van. De a békés egymás mellett élés jegyében fontos, hogy kedvencünk hallgasson ránk, illetve hogy figyeljünk egymásra, és általában a kutyák jelzéseire. Ide kattintva többet is megtudhatsz a kutyás élményparkokról.

Miért készült el a Ligeti Kutyakódex?

Z. Sz.: Egy olyan parkban, ahol ennyire sokszínű a közeg, mint a Városligetben, ahol kutyások, idősek, sportolók, családosok találkoznak, óhatatlanul előfordulnak súrlódások. Szeretnénk megkönnyíteni a kutyával és a kutya nélkül érkező látogatók dolgát azzal, hogy egy sajátos használati útmutatót adunk a parkhoz. Szakértők bevonásával készítettük el a Ligeti Kutyakódexet, a városligeti kutyázás szabályrendszerét bemutató, segítő könyvecskét, mely gazdikhoz és kutyátlanokhoz egyaránt szól. A kiadvány könnyebbé teszi az eligazodást, ha „kutyás” helyzetbe kerülünk, vagy csak kérdésünk van ezzel a témakörrel kapcsolatban.

Sok lehetősége van a kutyáknak a szórakozásra a Városligetben / Fotó: Az Én Kutyám

Miért érdemes a gazdiknak is meghallgatni a DOGZ Fesztivál és Konferencián tartott előadásukat?

Z. Sz.: A fesztiválon a Ligeti Kutyakódex szakmai tartalmának megalkotójával beszélgetünk a Városligeti kutyázásról. És persze a nemcsak arról, hanem a kutyák viselkedéséről is: hogy jobban tudjunk olvasni négylábú társaink jeleiből, és ezáltal a városi kutyázást is könnyebben, biztonságosabban, élvezetesebben élhessük meg, akár a Ligetben, akár azon kívül.

Ha kíváncsi vagy Szilvia előadására, meghallgathatod szeptember 7-én a Városligetben, a DOGZ Fesztivál és Konferencia keretein belül. A fesztiválra ellátogatók közel 50 program közül válogathatnak, amelyek jelentős része ingyenes és családbarát. A lenti linkre kattintva bővebben is tájékozódhatsz a programokról.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

dogz dogz fesztivál és konferencia DOGZ-2024 interjú kutyás helyek budapest Városliget

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!