hirdetés

Ha így használod, oldhatja a zene a kutya szorongását

Szénási Szimonetta

2024. augusztus 14 - Képek: Az Én Kutyám, Getty Images Hungary

Számos kutatás bizonyítja, hogy a zene nyugtató a kutya számára. Ám nem mindegy, milyen típusút játszol neki, ahogy az is lényeges, mikor kapcsolod be a lejátszót.

hirdetés

Számos élethelyzet stresszelheti kedvencedet, ami sem rövid, sem hosszú távon nem tesz jót az egészségének. A tartós stressz és szorongás nem pusztán mentális panaszokat okozhat, de megnöveli bizonyos betegségek kialakulásának kockázatát. Akárcsak az emberek esetében. Emiatt különösen fontos, hogy mindent megtegyél négylábú társad nyugalmáért. Az egyik eszköz a kutya lecsillapítására a zene lehet. Vegyük sorra, milyen kutatási eredmények születtek ezen a téren!

Nagyon fontos, hogy kutyád kiegyensúlyozott legyen. Nézd csak ezt a boldog rottweilert! / Fotó: Az Én Kutyám

A hétköznapi zajok is hatnak a kutyádra

Dr. Susan Wagner állatorvos-neurológus, a Through a Dog’s Ear (A kutya fülén keresztül – a szerk.) című könyv társszerzője szerint egy átlagos háztartás mindennapi zajai is nagy hatással vannak a háziállatok egészségére és jóllétére. A zajszennyezés nevű fogalom ismerős lehet a számodra; a kifejezés a minket körülvevő zajok egészségünkre gyakorolt negatív hatásaira utal. Ugyanerről beszél dr. Wagner is, hozzátéve, hogy gazdaként ezt ellensúlyozni tudod, méghozzá megfelelő, nyugalmat biztosító zenével.

Számos hétköznapi zaj zavarhatja a kutyát; ez a boston terrier is nagyon hegyezi a füleit / Fotó: Az Én Kutyám

Milyen zene van jó hatással a kutyára?

Hogy miként hat a zene a kutya egészségére, már több mint két évtizede kutatott téma. Dr. Deborah Wells állatviselkedés-kutató 2002-ben közreadott tanulmánya megerősítette a klasszikus zene kutyákra gyakorolt jótékony hatását. Vizsgálatai alapján az ebek több időt töltöttek csendben, valamint pihenéssel, és kevesebbet voltak talpon, amikor klasszikus zene szólt, szemben a pop- és a heavy metal számokkal, illetve ha beszélgettek mellettük.

2005-ben dr. Susan Wagner megállapította, hogy a pszichoakusztikai elvek szerint létrehozott szóló zongoramuzsika – amit lassabb tempók, egyszerű hangszerelés és hangok jellemeznek – hatékonyabban csökkenti a szorongást, mint a népszerű klasszikus zene. Bár mindkettő megnyugtatta a vizsgálatban részt vevő kutyákat annyira, hogy lefeküdtek, a szólózongora bizonyult hatékonyabbnak.

Ez a beagle szemmel láthatóan ellazult a gitárzenétől

Dr. Lori Kogan, a Colorado Állami Állatorvosi Főiskola munkatársa 2012-ben szintén a klasszikus zene, a heavy metal, valamint egy kifejezetten a kutatás számára komponált zene hatásait figyelte meg 117 eb bevonásával, kenneles környezetben. A klasszikus zene hallgatása közben a kutyák több időt töltöttek alvással, és kevesebbet hangoskodtak, mint más zenére vagy zene nélkül.

Egy 2017-ben végzett vizsgálat szerint pedig különösen a lágy rock és a reggae vezetett nyugodtabb viselkedéshez, továbbá a szívritmus-variabilitás növekedéséhez, ami kisebb stresszre utal.

Ingyenes programok várnak a Városligetben szeptember 7-én

  • *kutyás bemutatók
  • *kutyafajták bemutatkozása
  • *falkaséták
  • *állatorvosi tanácsadás
  • *gyermekprogramok

A szakértők előadásaira és a szakmai konferenciára itt válthatsz jegyet

A heavy metal elvetendő?

Miként korábban írtunk róla, az évtizedeket a témának szentelő Joshua Leeds számos kutatáson keresztül megállapította, hogy nem a stílus, sokkal inkább a frekvencia a döntő a zenei hatás szempontjából.

Mint rámutat, valamennyi állat, köztük a kutyák és a macskák is, más-más frekvenciatartományban észlelnek. Erre alapozva minden olyan zene, stílustól függetlenül, pozitív hatást fog gyakorolni a kutyára, amely lassabb ritmusú, harmonikus, szabályos szerkezetű, könnyed és vidám dallamú. A bőgőmajmokat épp a már említett heavy metal nyugtatta meg.

Egyes kutatások a zongoraszólót találták a leghatékonyabbnak; ez a Jack Russell terrier maga is próbálkozik

Milyen zenét tegyél be kedvencednek?

Mindezek alapján azt mondhatjuk, nyugodtan válassz a saját ízlésednek megfelelő, de a stíluson belül a fenti kritériumoknak megfelelő számot. Emellett számos lejátszási lista érhető el, amelyek kifejezetten kutyáknak írt, esetenként csak számukra érzékelhető frekvenciatartományban hallható dalokból áll. Ha beírod a keresőbe, hogy „nyugtató zene kutyáknak”, rengeteg lehetőséget találsz.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

Mikor érdemes zenét betenni a kutyának?

1.) Kölyökkutyák esetében érdemes a beszoktatás idején elkezdeni a közös zenehallgatást. Ez, amellett, hogy megnyugtatja, korán hozzászoktatja ehhez a tevékenységhez.

2.) Szeparációs szorongással küzdő ebeknél is beválhat a módszer, ha egyedül kell otthon maradniuk. Először hallgassátok együtt, amikor otthon vagy, majd ugyanazt a zeneszámot vagy lejátszási listát indítsd el akkor is, amikor el kell menned otthonról. Máskülönben, ha csak egyedül hallgatja, a magánnyal fogja összekapcsolni, így a próbálkozás kontraproduktív lesz, és akár ronthat is a helyzeten. Ám felhívjuk a figyelmedet, hogy a szeparációs szorongás komoly probléma, és nem biztos, hogy pusztán a zene elegendő lesz a megoldásához. A legjobb, ha mihamarabb beszélsz az állatorvossal vagy egy felkészült kiképzővel.

3.) Akkor is jót tehet a zene, amikor kutyád a kenneljében vagy a fekhelyén a pihenőidejét tölti.

4.) Autós utazás idején is csökkentheti a szorongást.

5.) Tűzijáték, vihar, illetve minden egyéb nagy hanghatással járó esemény vagy körülmény alatt, mintegy elnyomva, vagy inkább felülírva a kellemetlen zajokat.

A stílusokkal érdemes kísérletezni, így megtalálva a kutya számára legélvezetesebb zenét. Arra nagyon ügyelj, hogy

kedvenced hallása mintegy négyszer jobb, mint a tied, ehhez mérten válaszd meg a hangerőt.

Amikor a zaj lesz a zene

Nagyon hasznos azoknak a még apró kölyökkutyáknak, akik a bevésődés (imprint) időszaka előtt állnak, azaz 5–16 hetes kor között, és még nem mutattak félelmet vagy szorongást zajok hatására. Esetükben a különféle hanghatások (tehát nem kizárólag zene) megismertetésével megelőzhető, hogy később negatívan reagáljanak, vagy fóbia alakuljon ki náluk.

Victoria Stilwell kutyakiképző a már említett Through a Dog’s Ear másik szerzője olyan hangsávokat készített, amelyek nyugtató zenét kombinálnak olyan halk hanghatásokkal, mint a tűzijáték, a vihar és a városi hangok. Ezek nagyszerű eszközök arra, hogy a kölyökkutyákat pozitív módon vezessük be az új hangokba. Emellett a deszenzibilizációs kiképzés során is felhasználhatók.

hallás stressz szorongás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!