Itt egy újabb módszer, amivel megakadályozhatod, hogy felugráljon rád a kutyád
2024. augusztus 10 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 10 - Képek: Getty Images Hungary
Sok gazdi rosszul kezeli, hogy a kutya felugrál rá – sőt, a tudtukon kívül gyakran ők maguk táplálják ezt a viselkedést. Itt a lehetséges megoldás.
Akár egy kölyökről van szó, akár egy idősebb kedvencről, aki nem lett megnevelve, a gazdi számára komoly probléma lehet, hogy a kutya felugrál. Ez ráadásul több is lehet puszta kellemetlenségnél, mert bár akaratlanul, de a kutya akár sérülést is okozhat vele. Lássuk, mivel magyarázható ez a fajta viselkedés, és mit lehet ellene tenni.
A kutyák valószínűleg úgy gondolják, ez jó módja annak, hogy üdvözöljenek valakit – különösen, ha egy ilyen ugrás közelebb hozza őket ahhoz, hogy arcmagasságban legyenek. A kutyák rendkívül szociális lények. Ha belegondolunk, hogyan köszöntik egymást, ez tovább erősíti az elméletet, hiszen általában szemtől szemben állnak, így nem kell felfelé nézniük, hogy szemkontaktust teremtsenek.
A kutya felugrálása gyakran figyelemfelkeltésként szolgál, amit azért folytat, hogy továbbra is megkapja a figyelmet, amit igényel.
Az ugrálással közelebb kerül a kezedhez is, ami az ő szemében azt jelentheti, hogy a simogatásnak is nagyobb az esélye. Bár a felugrálás során behatol a személyes teredbe, a legtöbbször ez nem reaktív viselkedés a részéről. Ahogy azonban a kutyák idősödnek, nagyobbak és erősebbek lesznek, ami növeli a felmerülő kockázatokat és az esetleges sérülésveszélyt.
A szakértők előadásaira és a szakmai konferenciára itt válthatsz jegyet
Ha a kutya még kölyök, nem szabad hagyni, hogy „megússza” az felugrálást. A legjobb megoldás, ha senki nem figyel a kutyára, egészen addig, amíg mind a négy lábával a földön nem áll.
Természetes reakció lehet, ha nemet kiáltunk, és a kezünket vagy a térdünket használjuk a felugráló kutya kivédésére, ám gyakran éppen ez ösztönzi viselkedését, mivel összetéveszthető a játékkal.
Ha megtanítod a kutyának a le parancsot, és következesen alkalmazod, amikor felugrál valakire, az sokat segíthet. Komoly szerepe van a pozitív megerősítésnek – például a szeretetteljes dicséretnek, vagy egy finom csemegével való jutalmazásnak is. Ha megjutalmazod a kutyádat, amikor nem ugrál fel, vagy engedelmeskedik a le parancsnak, előbb-utóbb le fog szokni róla.
Az idősebb kutyákat nehezebb tanítani, de korántsem lehetetlen. A fenti módszerek náluk is használhatók, csak épp több időbe telhet, mire hallgatnak rád. A lényeg továbbra is az, hogy a kutya csak akkor kapjon figyelmet, amikor mind a négy lába a földön van. A következő stratégiák beválhatnak:
Az a kutya, amelyik nem tud ülni, valószínűleg nem fogja tudni megtanulni, hogy ne ugráljon fel.
Ha következetes vagy, idővel bármilyen korú kutyát megtaníthatsz, hogy abbahagyja a felugrálást.
Létezik egy másik módszer is. Ennek lényege, hogy tanítsd meg a kutyát, hogy a karba tett kéz egyenlő az ülés paranccsal. Így ha legközelebb felugrál, csak hátra kell lépned, és összefonnod a kezedet. Ha erre válaszul leül, adj neki szóbeli visszacsatolást, és jutalmazd meg a kedvenc csemegéjével. Ha vendégeid jönnének, tedd karba a kezed, amikor belépnek az ajtón, és jutalmazd meg a kutyát, ha leül. Segíthet, ha vendégeid is követik a példád.
Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.
Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!
Nézzük, mik azok a hibalehetőségek, amelyeket el kell kerülnöd a kutya tanításakor.
Ha nem boldogulsz, soha nem késő szakember segítségét kérni. Fordulj egy elismert trénerhez, vagy iratkozzatok be egy kutyaiskolába.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek