Interjú Bartha Nórával az obedience-versenyekről – minden, amit tudni akartál! I. rész
2024. november 17 - Képek: Sport Canine Sportegyesület
2024. november 17 - Képek: Sport Canine Sportegyesület
Még telefonon keresztül is határozottan éreztem Nóra elhivatottságát és a szeretetét a sport és kedvencei iránt. A rengeteg munkát és céltudatosságot igénylő képzés ellenére meleg szívvel és határtalan lelkesedéssel végzi a dolgát, amely egyszerre hivatás és hobbi számára.
Bartha Nóra, a MEOESZ Obedience Sportbizottságának tagja és a European Open Obedience 2024 egyik fő szervezője (magyar oldalról) mesélt nekem az obedience-versenyekről és a sport szépségeiről. A beszélgetés alatt Nóra elkalauzolt eme különleges sport világába; megmutatta annak rejtelmeit, nehézségeit, és arról is mesélt, hogy ő, mint versenyző, hogyan éli meg a kutyákkal ezt a rettentően szoros, semmihez sem fogható együttműködést.
B. N.: Nagyjából tíz évvel ezelőtt kezdtem ezt a sportot. Egy törpe tacsival indultam, persze vele azért voltak nehézségeim. Egyes szintig jutottunk nagyon jó minősítéssel, aztán annyira megtetszett, hogy csinálni is szerettem volna. Elfogultan mondom, hogy a legjobb border collie tenyésztő dr. Szarvas Petra (From Camilland’s tenyészet), aki nagyon híres versenyzője a terelőversenyeknek. Szóval elkezdtem egy border collie-val, Enzóval megtanulni az alapokat. Vele indultam el három világbajnokságon is, és most már egy második kutyát is tanítok.
Főnix most 2,5 éves, elindultam vele a kvalifikációs versenyen, mert szeretném őt is kivinni a 2025-ös világbajnokságra. Eljutottunk odáig, hogy én voltam az első olyan versenyző, aki az országos bajnokságon a legmagasabb szinten két kutyával is részt tudott venni.
Hogyha minden jól megy, akkor jövőre a világbajnokságon mindkét kutyával tudom majd képviselni hazánkat! Ez nagyon nagy elismerés lenne számomra!
Nekem ez a sport szerelem volt! Hogyan is fogalmazzak? Mindent megad, amire nekem szükségem van, szóval olyan, mintha csak nekem találták volna ki, nagyon illik a személyiségemhez! Nemzetközi szinten is nagyon jó kapcsolati tőkét építettem ki, és bárkivel beszélek, mindenki azt mondja, hogy ezt a sportot csak az tudja magas szintre vinni, aki elhivatott. Tudod, akik ilyen kis maximalisták! Az obedience lényege, hogy mindent precízen, első mozdulatra, első vezényszóra, a legtökéletesebben kell kivitelezni, amennyire csak lehet.
Mondok egy példát: alapállásból kifektetjük a kutyát, ezt követően 15 méterre eltávolodunk tőle; ő addig fekszik (pozícióban marad), amíg el nem hangzik a vezényszó. Minden pozíció (ül/áll/fekszik) kétszer jelenik meg a feladat alatt, bármilyen random sorrendben. Ilyenkor a kutyát mellső vagy hátsó lábra fixáljuk, és nem mozdulhat ki belőle. Onnantól kezdve minden egyes mozdulatnak egynek kell lennie. Hogyha például a hátsó lábát fixáljuk, akkor úgy kell lefeküdnie vagy felállnia, hogy a hátsó lábait nem mozdíthatja el.
B. N.: Ez a sport már több mint 15 éve, hogy megjelent Magyarországon, azonban 2021-ben a MEOESZ létrehozta az Obedience Sportbirottságot. Az obedience látványos fejlődésnek indult, amióta a MEOESZ Obedience Sportbizottság megalakult, amelynek én is tagja vagyok. Kimondottan azzal foglalkozunk, hogy ez a sport minél népszerűbb legyen, és minden az előírtak szerint működjön.
Két szabályzatunk van: a Magyarország Obedience kezdő osztály verseny és vizsgaszabályzata, valamint az FCI Obedience nemzetközi 1, 2, 3-as osztály versenyszabályzata. A hazai szabályzat a kezdő osztályt foglalja össze: milyen feladatokból áll, hogyan kell kivitelezni őket, és milyen bírálati szempontok alapján értékelik a versenyzőket. A másik szabályzat az FCI nemzetközi szabályzata, amely a magasabb osztályokat határozza meg. Azt, hogy a magasabb szinteken pontosan mik a feltételek, hogyan kell kivitelezni a feladatokat, valamint leírja a bírálati szempontokat is. A hármas osztály természetesen a legmagasabb; aki eléri, az részt vehet a kvalifikáción (természetesen más feltételnek is teljesülnie kell a részvételhez), ahol eldől, hogy ki képviselheti Magyarországot az obedience-világbajnokságon.
Magyarországon is szépen alakulnak a dolgok, nagyon sok versenyző van. 2021-ben én voltam az első versenyző a svájci világbajnokságon hazai színekben. 2022-ben már ketten tudtuk képviselni országunkat Dániában, és ezt követően jött Spanyolország, ahol szintén 2 fő vett részt.
2024-ben pedig Lettországban, Rigában három kutyával vettünk részt a világbajnokságon. Ez nagy szó, hiszen a magyarországi versenytörténelemben először fordult elő, hogy csapatként jelenhettünk meg egy világszintű rendezvényen. Nagyon szép helyen végeztünk, kilencedikek lettünk.
Elméletileg jövőre még több hazai induló van kilátásban, és hosszú távú célunk, hogy elérjük a hatkutyás hely betöltését, ami országonként kvóta. Jelenleg egy évben két kvalifikációs időpont van hazánkban, azonban jövőre szeretnénk ezt módosítani. Ennek tervezete még átbeszélés alatt van. Hiszen szerencsére egy dinamikusan fejlődő sportról beszélnünk – egyre többen lesznek, akiket érdekel. 2025-re már biztos, hogy négy kutya fogja képviselni országunkat a világbajnokságon; lassan majdnem teljes a létszám.
Nagy megbecsülés, hogy most már nemzetközi szinten is felfigyelnek ránk. Rengeteg szemináriumot szervezünk, ahová világbajnokokat hívunk, és lehetőséget biztosítunk a magyar obedience-versenyzőknek, trénereknek, hogy részt tudjanak venni rajtuk, és fejleszthessék a tudásukat. Jövőre is indítunk segédbírói képzést, ahogy idén is. A 2025-ös év terve pedig a bírói képzés elindítása, hogy az egyesületeknek lehetősége legyen nagyobb palettából választani.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
Ide kattintva olvashatod beszámolónkat az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
B. N.: Ha valaki a kezdőszintet kitűnő minősítéssel teljesíti, akkor léphet feljebb magasabb osztályba. A következő szint elérése esetében nem ritka az, hogy egy kutyának több mint egy év felkészülési idő kell a következő szint teljesítéséig. Nem tudja egyből megugrani a következő osztály feladatait.
Szeptemberben egy német hölggyel együtt Hegyeshalmon megrendeztük a European Open Obedience-t. Ez egy nagyon nagy verseny volt, 180 versenyzővel 17 országból, és csapatversenyt is csináltunk. Még az FCI Obedience nemzetközi elnöke is eljött, és nagyon elégedett volt a rendezvény minőségével. Fel is vetették, hogy gondolkozzunk el azon, hogy újra megszervezzük-e.
Most zajlott le októberben egy országos bajnokság (Obedience Országos Bajnokság és 2025-ös vb-kvalifikáció) a Sport Canine SE szervezésének keretein belül. A MEOESZ Obedience Sportbizottság tagjai is részt vettek e neves versenyen, bíróként, segédbíróként, szervezőként, versenyzőként és fotósként.
Interjúnk második felében megtudhatjátok, hogy mennyire népszerű ez a sport hazánkban, hogy hányan versenyeznek, mik a feltételei a versenyen való részvételnek, valamint azt is, hogy hogyan történik ezeknek a rendezvényeknek a megszervezése. Reméljük, hogy a következő részben is velünk tartotok majd!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek