Ehet a kutya tejtermékeket? Mértékkel igen, de nem árt az óvatosság!
Buzgó Csilla, 2020. október 28
Sokszor éri kritika az embereket, mivel ők képviselik az egyetlen fajt, amely a felcseperedést követően is önszántából tejet iszik, ráadásul más állatokét. No de mi a helyzet a kutyákkal?
Akárcsak az emberek, a kutyák is lehetnek érzékenyek a tej különböző komponenseire, azaz a cukorra, a zsírokra vagy a fehérjére.
Az egyik leggyakoribb intoleranciaforma a laktózérzékenység. Ahhoz, hogy a tejben található cukrot, a laktózt lebontsuk, laktáz enzimre van szükségünk. A kutya sem különbözik az embertől ebből a szempontból. Mind a kisbabák, mind a kölyökkutyák bélrendszerében viszonylag magas koncentrációban termelődik ez az emésztőenzim, ám a kor előrehaladtával szintje folyamatosan csökken.
Az emberek csaknem háromnegyede laktázhiánnyal küzd, ennek köszönhetően manapság már népbetegséggé vált a tejcukorérzékenység. Emellett a tejfehérje allergia is okozhat panaszokat.
Honnan tudhatom, hogy kutyám érzékeny a tejtermékekre?
Fontos megkülönböztetni az érzékenységet az allergiától. Míg a laktózintolerancia az enzimhiányos állapotból következő diszkomfortérzetet, emésztési panaszokat és felszívódási zavarokat jelöli, a tejallergia kifejezés a tejfehérjére adott heves immunválaszt takarja. Azok a kutyák, akik a múltban már többször mutatták tejérzékenység jeleit, nagyobb eséllyel válnak allergiássá.
Az allergénekre jellemző, hogy nem feltétlenül az első fogyasztást követően okoznak panaszt, hanem akkor, amikor az immunrendszer megelégeli a terhelést, és úgy dönt, hogy a továbbiakban nem hajlandó elviselni az adott táplálékot. A reakció ráadásul nem mindig azonnali, előfordul, hogy csak órák, sőt, napok múltán jelentkeznek a tünetek, amik akár életveszélyessé is fajulhatnak. Nézzük, melyik panasz utal az allergiára, és melyik az érzékenységre!
A laktózérzékenység tünetei
- hasi fájdalom
- puffadás
- hasmenés
- hányás
- gyengeség
- fokozott szomjúságérzet
- dehidratáció
- fogyás
A tejallergia tünetei
- viszketés, vakarózás, a bőr harapdálása
- a bőr kivörösödése, duzzanata, szárazsága
- foltos szőrhullás
- hasmenés vagy székrekedés, fokozott bélgázképződés
- hányás
- bőr-, és/vagy fülfertőzések
- anafilaxiás sokk
Bármilyen szokatlan szimptóma esetén azonnal orvoshoz kell vinni az állatot, mert egy anafilaxiás sokk rövid időn belül megölheti őt.
Milyen tejtermékeket adhatok kutyámnak?
A tej nem esszenciális táplálék a kutya számára, a benne lévő tápanyagokat a húsból és egyéb kiegészítő ételekből, például zöldségekből és gabonákból is fel tudja venni.
Amennyiben mégis szeretnél ilyesmit kóstoltatni kedvenceddel, kezdd natúr élelmiszerekkel, amelyek nem tartalmaznak adalékanyagokat, hozzáadott cukrot, a kutya számára toxikus édesítőszereket, és viszonylag alacsony laktóztartalommal rendelkeznek.
Ilyen például a sajt, az élőflórás joghurt, a kefir, a vaj vagy a tejföl, de még jobb, ha laktózmentes terméket választasz. Kísérletezhetsz növényi tejekkel is, a legtöbb kutyus jól emészti és szereti is ezeket, de a szójával vigyázz, ez ugyanis egy másik potenciális allergén lehet kedvenced számára.
(Képek: Getty Images Hungary)
- allergia
- etetés
- kutya allergia
- kutya allergiás tünetei
- kutya ehet tejterméket
- kutya laktózérzékenység
- kutya tejtermék