hirdetés

Ételallergia kutyáknál: ráutaló jelek a vakarózástól a visszatérő fertőzésekig

Buzgó Csilla

2020. augusztus 10

Bár a kutyák esetében a belégzéses úton terjedő allergia a leggyakoribb, a statisztikák szerint minden tizedik eb szenved ételallergiától.

hirdetés

Akárcsak az emberek, a kutyák is a legkülönfélébb allergénekre képesek heves immunválasszal reagálni. Ezeket a tüneteket legtöbbször a kutya étrendjének alappillérei, az eledelben található fehérjék okozzák. Szerencsére nem minden proteintartalmú étel váltja ki a kellemetlen tüneteket, illetve az is megeshet, hogy a kutya valamelyik adalékanyagra allergiás.

Milyen összetevő válthat ki allergiás tüneteket a kutyámnál?

Gyakorlatilag bármi, az összes húsfélétől elkezdve a gabonákon át a zöldségekig és a gyümölcsökig. Reagálhat a kutyus érzékenyen a tojásra, a különböző adalékanyagokra, fűszerekre, tartósítószerekre, a tejtermékekre, a hüvelyesekre – kiváltképp a szójára -, illetve a diófélékre és az olajos magvakra is.

Mi a különbség az ételérzékenység és az ételallergia között?

Az allergiás reakció a panaszt kiváltó étel elfogyasztását követően megjelenhet azonnal, vagy 6-24 órával később is. Időnként az állat szervezete egy ideig tolerálja a terhelő fehérjéket, és csak hónapokig, évekig tartó rendszeres fogyasztást követően válik reaktívvá.

Az ételintolerancia sokkal alattomosabb betegség, ugyanis nem feltétlenül okoz azonnali, heves szimptómákat. Az emésztési panaszokból, illetve a felszívódási zavarokból kifolyólag megjelenő tünetegyüttesek, mint a tápanyaghiány vagy a visszatérő fertőzések azonban hosszútávon veszélyeztetik kedvenced egészségét.

Mik az ételallergia tünetei kutyáknál?

Amellett, hogy egy komoly immunválasz akár a négylábú életét is követelheti, az enyhébb tünetek is rendkívül kellemetlenek lehetnek. Nézzük, pontosan melyek ezek, és milyen ellátást igényelnek!

Anafilaxia során gyakran jelennek meg allergiás duzzanatok a kutyus arcán

Anafilaxiás sokk

Súlyos allergiás reakció, ami inkább emberekre jellemző, mint kutyákra, de nem árt, ha felkészülsz erre az eshetőségre is. Az anafilaxiás állapot erőteljes vakarózással, a száj, az orr és a szemek duzzanatával, vérnyomáscsökkenéssel, szapora szívveréssel, esetleg hányással, hasmenéssel, gyakori vizeléssel, illetve légzési nehézségekkel jár. Késedelmes orvosi ellátás esetén halállal végződhet.

Sajnos az elsősegélynyújtás részedről itt nem opció, nem sokat tudsz tenni azon kívül, hogy fénysebességgel orvoshoz rohansz a kutyával. Amennyiben erre nincs lehetőséged, érdemes felhívni egy azonnali kiszállást vállaló állatorvost. Nem árt néhány ilyen telefonszámot előre eltárolni készüléked memóriájába, hogy baj esetén ne kelljen kapkodva keresgélni.

Az irritált bőrfelszínen a szőr a vakarózástól megritkulhat

Bőrirritáció

Az allergiás dermatitisz vörös, duzzadt, viszkető bőrfelszínt eredményez. Az elváltozás a fülek, a száj, a végbélnyílás, a tappancsok, illetve a has tájékán a legészrevehetőbb. Az érintett területeken a szőr rendszerint megritkul vagy kihullik a sok vakarászás, harapdálás következtében. Ezeket a tüneteket az orvos antihisztaminnal kezeli, emellett bőrnyugtató samponnal történő fürdetést javasolhat. Hasznosak ezen a téren az aloe verát tartalmazó készítmények is.

Szőrhullással kísért dermatitisz

Kiütések

Ha a viszketés nem lenne elég, az eb testét beboríthatják apró, vöröslő duzzanatok is. Ezeket egy dús bundával megáldott kutyán sajnos nem feltétlenül lehet észrevenni, vagy ha mégis sikerül, a gazdi  laikusként jogosan gondolhat a bolhaallergiára. Mindenképp fordulj állatorvoshoz, ő ki tudja zárni más tényezők jelenlétét.

Duzzadt, gyulladt fülkagyló

Fülgyulladás

A fülkagylóból furcsa szagú, viaszos folyadék ürül, a kutya sűrűn vakarja a füleit és rázza a fejét, hogy megszabaduljon a kóros váladéktól. Ez a tünet nem csak allergiás reakció, hanem ételérzékenység esetén is felütheti a fejét gombás vagy bakteriális fertőzés formájában.

A táplálékintolerancia vagy allergia rendszeres hányással is járhat

Emésztési panaszok

Az ételintolerancia és az allergia velejárója is lehet a puffadás, a hasmenés, a hányás és a fájdalmas emésztés. A hosszútávú élelmiszer érzékenység legyengíti az immunrendszert, ezáltal hajlamossá teheti kutyádat a különböző, egész testre kiterjedő fertőzéses megbetegedésekre.

Hogyan derítsem ki, mire allergiás a kedvencem?

Ennek legegyszerűbb módja a vérteszt, amelynek segítségével nemcsak a kutyádra ártalmas allergének, hanem a többi potenciális felelős is kiszűrhető, például a pollen, a penészgomba, vagy bizonyos élősködők csípése.

A másik módszer az eliminációs, azaz kizárásos diéta, vagy ideális esetben a hipoallergén étrendre való áttérés. Ha a kutyád néhány hétig csak kímélő eledelt eszik, és a tünetek mérséklődnek vagy eltűnnek, biztosan az étkezés okozta nála a kellemetlen reakciókat.

Dr. Talpag Bálint állatorvos bevezet az ételallergia felismerésének és kezelésének rejtelmeibe.

Sajnos annak meghatározása, hogy a kutyus pontosan a megszokott étele mely összetevőjére allergiás vagy érzékeny, hosszú és fáradságos folyamat. Ha nem szeretnéd egész életében speciális menüvel táplálni, a vérteszt a legbiztosabb megoldás.

(Képek: Getty Images Hungary)

allergia allergiás dermatitisz egészség etetés kutyatáp

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink