Honnan tudhatod, hogy a kutyád nagyon szeret? 8 tipikus viselkedési mód, ami elárulja
Buzgó Csilla, 2020. július 19
Vajon a kutyusod valóban úgy szeret, ahogy te őt? Honnan tudhatod, hogy valódi érzelmek vezérlik, és nem csak annak örül, hogy kosztot és kvártélyt kap tőled?
A kutyák több tízezer éves barátságunk alatt kiválóan megtanulták, hogyan kommunikáljanak az emberekkel, a szeretetüket is igen egyértelműen képesek kifejezni felénk. Lássuk, milyen jelekből következtethetsz arra, hogy kedvenced valóban odavan érted és nem csak egy közömbös falkatársat lát benned.
A szemedbe néz
Bár egy másik kutyával szemben ez a gesztus agresszív, esetleg támadó szándékot jelez, kutya és ember között az abszolút bizalom és figyelem jele. A tudósok felfedezték, hogy miközben a gazdi és kedvence szeretetteljesen egymásra pillant, oxitocin nevű boldogsághormon termelődik a testükben. A szemkontaktus hasznos továbbá a kiképzés során is, hiszen a kutyus aktív figyelméről és tettvágyáról árulkodik.
Hozzád bújik
Mivel a kutyusok körében nem olyan népszerű az ölelkezés, ők ezt az érzelemkifejezési módot a bizalmas testhez simulással helyettesítik. Ezt nem csak akkor művelik, amikor nyugodtak és lazítani szeretnének, hanem akkor is, ha félnek vagy vigasztalásra vágynak.
Ráragad az ásításod
Akárcsak az emberek körében, a kutyáknál is megfigyelhető ez a fajta empátiakészség. Egy kutatás során kiderült, hogy a kutyusokra nagyobb valószínűséggel jön rá az ásíthatnék, ha azt a gazdájuktól látják, és nem egy idegentől. Bár egyes esetekben idegességet is jelezhet, ha a kedvenced sűrűn ásítozik, a stresszes szituációkban tanúsított viselkedést más apró jelek is kísérik. Egy alapvetően békés helyzetben az ásítás biztosan az együttérzéséről tesz tanúbizonyságot.
Veled alszik
Melyik kutyának nem életcélja, hogy birtokba vegye a gazdi puha ágyát, amely számára az abszolút kitüntetett helyet jelenti a háztartásban? Nos, ez nem feltétlenül csak kényelmi igény; ha a kutyád szeret és bízik benned, szívesen alszik veled. Ilyenkor ugyanis sokkal védtelenebb, a vadonban kialakult ösztönei pedig csak olyan helyen engedik meg a szunyókálást, ahol teljes biztonságban van.
Felemeli a “szemöldökét”
Japán kutatók megfigyelték, hogy a kísérletük nyugodt helyzetben lévő kutyái azonnal megmozdították egyik vagy mindkét szemöldöküket, amint észrevették a gazdáikat. Az ember mellett töltött évezredek során ugyanis kialakult bennük a miénkhez hasonló mimika, hogy minél könnyebben kommunikálhassanak velünk.
Lopkodja a ruháidat
Ez nyilván bosszantó szokássá válhat, pláne, ha szétszórja ruhadarabjaidat a lakásban, ne adj’ isten, tönkre is teszi őket, de ha kellően elnéző vagy kutyáddal, akár pozitívumként is felfoghatod ezt a viselkedésmódot. A ruháidat, főleg a fehérneműidet ugyanis az általa imádott feromonjaid itatják át, ezért esik neki olyan jól majszolgatni és szaglászni őket.
Gyakran viszi oda neked a kedvenc játékát
Nem csak azért teszi ezt, mert játszani akar, hanem falkavezérnek tekint, ezért az általa legértékesebbnek tartott tárggyal járul eléd, hogy elnyerje a megbecsülésedet és szeretetedet. Ha tudná, hogy játék ide vagy oda, te bármit megtennél érte!
Rohan hozzád, ha hazaérsz
Nincs is szebb dolog egy hosszú munkanap után, mint a kulcsot elfordítva meghallani a kedvenced vidám vakkantását. Nem számít, 10 percre mentél el vagy 10 órára, a kutya állítólag nem tudja, hogy hazajössz-e még valaha. Tehát elképzelheted, hogy mit érez, amikor újra meglát.
(Képek: Getty Images Hungary)