Pontosan mit érez az a kutya, aki elvesztette a gazdáját? Négylábú társainkat is mélyen érinti a gyászfolyamat
Ferenczi Deborah, 2022. július 8 - Képek: Getty Images Hungary
Napjainkra már tudományosan bizonyított tény, hogy az állatok is gyászolnak. Fájdalmat éreznek, mikor elveszítik gazdájukat, s különböző viselkedésbeli rendellenességek is kialakulhatnak.
Gazdiként sokszor nem tudjuk pontosan beazonosítani, hogy az eb mely viselkedése utal arra, hogy nagyon erős fájdalmat érez. Az alábbiakban felsoroljuk azokat a jeleket, melyek egyértelműen arra engednek következtetni, hogy az állat mély gyászfolyamaton megy keresztül.
Mit éreznek az állatok, amikor gyászolnak?
Az érzés nagyon erős. Olyannyira, hogy akár az egészségükre is jelentős kihatással lehet. Ezentúl megfigyelhetőek olyan klasszikusnak mondható jeleket, mint például
- letargia
- depresszió
- túlzott ragaszkodás valamely élő családtaghoz
- étvágytalanság
- keserves nyüszítés
- ajtó bámulása
Szeparációs szorongás alakulhat ki
A gyász folyamatán túl sok esetben előfordul, hogy szeparációs szorongás alakul ki az állatban. Miután az eb megtapasztalja, hogy valósággal elveszíthet valakit, elkezd szinte betegesen ragaszkodni az élőkhöz. Ilyenkor jelentkezhet a szeparációs szorongásnak egy rendkívül erős formája, mely megfigyelhető az eb viselkedésén. Hiszen rájön, hogy valaki, aki az eddigiekben része volt az életének, már hirtelen nincs a közelében, ez pedig nagyon nyugtalanító számára.
Előfordulhat, hogy előre megérzi a tragédiát?
Kitűnő szaglásunknak köszönhetően a kutyák érzékelik a testben végbemenő változásokat. Előfordulhat, hogy bár előre nyilván nem tudják megjósolni a tragédiát, de különösen hosszan tartó betegség esetében egy értelemben jelzik azt. Ezt onnan tudhatod, hogy kedvenced elkezd másképpen viszonyulni a haldokló emberhez, és bár nem tudja, hogy pontosan mi fog történni, annyit bizonyosan érez, hogy komoly baj van.
Mit tegyél, ha gyászol a kutyád?
A gyászoló kutya egyik leggyakoribb ismérve az, hogy megtagadja az ételt, és nagyon nehezen lehet rávenni a táplálkozásra. Amennyiben ezt nem tudod megtenni, akkor mihamarabb fordulj állatorvoshoz, hiszen fennáll a szervi károsodás esélye. Emellett nagyon fontos, hogy elegendő figyelmet szentelj kedvencednek. Légy mellette, vigasztald, és ha lehet, tereld el a figyelmét. Még így is hónapokba telhet, mire túllép szerette halálán. Ebben az időszakban extra szeretettel és érzékenységgel kell rá figyelni.


Europa Event Center
2023. október 28.
A DOGZ konferencia hiánypótló a maga nemében: kiváló lehetőséget teremt arra, hogy kutyás szakemberek, tenyésztők és érdeklődő kutyatartók meghallgathassák egymás véleményét a legfontosabb kérdésekről, aktuális információkat gyűjtsenek és személyes ismeretségekre tegyenek szert. 3 kiemelt témakör, 3 szekcióban, több mint 40 kutyás szakember szereplésével.
Részletek- egészséges gyász
- gyász
- gyászfeldolgozás
- gyászol a kutya
- kutya gyászol
- kutya szeparációs szorongás
- szomorú a kutya