Kutyabarát takarítás: ezek a tisztítószerek nem károsak az eb egészségére
2021. március 17
2021. március 17
A különböző tisztító-, fertőtlenítőszerek árthatnak is kutyád egészségének. Néhányukat azonban ki lehet váltani természetes, állat- és környezetbarát alternatívákkal. Mutatjuk, hogyan!
Világjárvány (és a tavaszi nagytakarítás) idején talán még nagyobb figyelmet fordítunk a rendszeres és alapos takarításra, mint korábban bármikor. A fertőtlenítés igen fontos szerepet játszik a vírus terjedésének megelőzésében, de nem feltétlen kell mindent erős tisztítószerekkel átmosni, letisztítani. Az vegyszerek nemcsak kutyád, de saját magad egészségére is ártalmasak lehetnek. A következőkben mutatunk néhány alternatívát, amivel kiválthatod ezeket.
Ha nem szeretnél otthon kísérletezni, különböző összetevőkből kikeverni a takarításhoz szükséges elegyeket, a boltok polcain is találsz nagyszerű termékeket. Ezek csomagolásán fel van tüntetve, hogy környezetbarát vagy állatbarát az adott árucikk. Az ilyen termékek használatával egyáltalán nem vagy jóval kevesebb méreganyag kerül a természetbe és ezáltal saját magad és kutyád szervezetébe is (például belélegzéssel). Kerüld az olyan vegyszereket, melyek flakonján a felkiáltójeles piktogram szerepel. Ezek ugyanis kifejezetten erős mérgek, amik károsak. A természetbarát tisztítószerek felkutatásához segítséget nyújthatnak olyan applikációk, melyek összegyűjtik a hazai boltokban elérhető környezettudatos takarítószereket.
A legtöbb fertőtlenítőszer káros az egészségre és a környezetre egyaránt. Viszont hatásosak és ténylegesen megszüntetik a szennyeződéseket, baktériumokat. A világjárvány idején pedig ez rendkívül szükséges. Az alkohol és a hipó azonban bőrrel érintkezve égési sérülést, belélegezve pedig légzési nehézséget okozhat. Rendkívül agresszív mérgek ezek, ezáltal pedig igen veszélyesek is. Nemcsak egészségetekben, de néhány tisztítandó felületen is kárt okozhatnak.
A legegyszerűbbnek tűnő alternatíva a szappanos, mosogatószeres víz. A Georgia Állami Egyetem környezeti egészségügyi kutatója, Lisa Casanova szerint a szappanos víz jóval hatásosabb a hipónál. Az eleggyel harminc másodpercig dörzsöljük, törölgessük az adott felületet, hogy megfelelően kifejtse hatását. Emellett a hipó elősegíti a fémes felületek korrózióját, a felszabaduló gőz belélegzése pedig rendkívül káros kutya és ember szervezetére egyaránt. A hipós vízzel való felmosást is hanyagold, a szappanos víz ugyanis ezt is kiváltja. Abba is érdemes belegondolni, hogy kedvenced jóval közelebb van a földhöz, gyakran fekszik a parkettán. Ilyenkor pedig folyamatosan belélegzi az agresszív, káros vegyszerek kipárolgását.
Az ecet milliónyi háztartás alapvető kelléke, rengetegen használják nemcsak a konyhában, de a takarításhoz is. Az ecet ugyan nem hatásos a koronavírus ellen, de általános tisztítószernek kiváló. Lehet keverni vízzel, szódabikarbónával vagy sóval. Kiválthatja az öblítő (aminek teregetéskor való belélegzése szintén káros), a vízkőoldó, különböző szagsemlegesítők, penészeltávolítók és általános tisztítószerek használatát is. Azonban érdemes mindig vízzel hígítani, mivel ez is egyfajta sav, hosszan tartó belélegzése káros is lehet. A vegyszerekkel ellentétben szaga viszonylag hamar elpárolog, de ha irtózol tőle, hozzákeverhetsz néhány cseppet kedvenc illóolajodból vagy citromléből.
A mosódió nem csak ruhák mosására alkalmas. Mosogatásra és általános tisztítószernek is használható, ráadásul már folyékony változatban is egyre több helyen kapható. A mosószóda szintén sokoldalú és környezetbarát szer, ami általános felülettisztítónak is mosószernek is tökéletes. Zsíroldó hatásának köszönhetően mosogatáshoz is használható. A szódabikarbóna régóta a háztartások alapkelléke. Önmagában és ecettel vegyítve is használható. Fehérítéshez, súrolószernek, felmosáshoz és kárpittisztításhoz is remek.
A leghatásosabb környezetbarát fertőtlenítőszernek sok helyen a teafa illóolajat használják. Fontos azonban tudni, hogy az előbb említett és még számos más illóolaj (eukaliptusz, fenyő, citrus, fahéj) ártalmas a kutyák számára, ezért azokat ne használd közelükben. A bőrrel való érintkezés erős irritációt válthat ki, de belélegzésük (különböző diffúzorok által) sem egészséges az állatok számára.
Fontos megemlíteni, hogy a fenti szerekkel való kísérletezéshez sem árt az óvatosság. A forró ecet és szódabikarbóna vegyítéséből maró gőzök keletkezhetnek, melyek belélegzése ártalmas. Mindig járj utána, milyen arányban, mit mivel szabad vegyíteni. A különböző vegyszereket pedig mindig jól zárd el kutyádtól, hogy elkerüld a mérgezést.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek