hirdetés

Nem játék a kutyasétáltatás kánikula idején: 4 elengedhetetlen dolog, amire muszáj figyelned

Buzgó Csilla

2020. július 1

Ugye, te sem szívesen mászkálnál a tűzforró aszfalton mezítláb? Nos, a kutyusod ugyanígy van ezzel, tehát jobb, ha alaposan felkészülsz a nagy hőségben tervezett sétákra.

hirdetés

Indulás előtt mindig győződj meg arról, hogy biztonságosak-e a körülmények kedvenced számára is! Létezik egy nagyon egyszerű módja a beton vagy az aszfalt hőmérsékletének meghatározására: kézfejedet helyezd egy napsütötte pontra, és ha nem bírod 5 másodpercig rajta tartani anélkül, hogy felszisszennél, a felszín nem alkalmas kutyasétáltatásra.

Tudtad? A legnagyobb kánikulában az aszfalt akár 62 fokra is felmelegedhet. Viszonyításképp: a tükörtojás 5 perc alatt megsül 55 fokon.

Egyébként a kánikula szó eredete érdekes módon a kutyákhoz kapcsolódik. Az ókori rómaiak Canicula-ként (kiskutyaként) emlegették a Nagy Kutya (Canis Major) konstelláció legfényesebb csillagát, mely mindig nyár közepén vált láthatóvá az égbolton. A forró évszak legfülledtebb napjaira diēs caniculārē-ként utaltak, az angolok pedig egy laza tükörfordítással dog days-nek keresztelték el ezt az időszakot.

Hogyan oldjam meg a sétákat nyáron, ha nincs mindig lehetőség füvön vagy földúton haladni?

Próbáld kora reggelre és késő estére időzíteni a kutyus lemozgatását! Ha azonban mégis kénytelenek vagytok napközben sétálni a felhevült betonon, mindenképp alkalmazz valamilyen védőmechanizmust kutyád tappancsain. Az egyik ilyen módszer a speciális nyári kutyacipő viselete, melynek felső része légáteresztő anyagból készül, talpa pedig szinte bármilyen talajon megbízható védelmet biztosít.

Ha a cipőben kedvenced nem hajlandó elindulni, használj mancsvédő krémet, melyet viszonylag olcsón beszerezhetsz bármelyik szakáruházban, vagy nagyon egyszerűen otthon is elkészítheted.

Hogyan készül a mancsvédő krém házilag?

Ne aggódj, semmilyen sosem hallott összetevőt nem tartalmaz, mindent be tudsz szerezni bármelyik drogériában, esetleg gyógynövényboltban.

Hozzávalók:

  • 4 ek. méhviasz
  • 2 ek. kókuszolaj
  • 2 ek. napraforgó-, olíva-, vagy édesmandula-olaj
  • 1 ek. sheavaj
  • 20 csepp E-vitaminolaj (opcionális az extra védelemért)

Alacsony lángon kevergetve olvassz össze mindent, majd töltsd a keveréket egy általad választott tárolóedénybe! Ha kihűlt, be is kenheted vele kutyusod talppárnáit séta előtt.

Mit tegyek, ha kész a baj?

Ha lehet, kézben vidd haza kedvencedet, hogy a sérülés ne súlyosbodjon! Amint tudod, vidd állatorvoshoz, addig pedig hűtsd a felsértett talppárnákat hideg vízzel vagy kendőbe burkolt jégzselével! Ne próbáld házilag kenegetni, az orvos valószínűleg antibiotikus szerekkel kiegészített terápiát fog alkalmazni kutyusodon az elfertőződés megelőzése végett.

Honnan tudom, hogy a kutyám hőártalmat szenvedett?

Nem csak a felszíni sérülések elkerülésére kell figyelned, a kutya egész testének túlhevülése is gyakori probléma. Ha ezeket a tüneteket mutatja kedvenced, minél hamarabb vidd állatorvoshoz!

  • légzési nehézségek, erőteljes lihegés
  • bőséges nyáladzás
  • láz
  • élénkvörös, kékes vagy szürkés íny
  • szapora szívverés, magas pulzusszám
  • letargia
  • hasmenés és/vagy hányás
  • émelygés
  • remegés

Az orvoslátogatásig mindenképpen hűtsd a kutya testét, különös tekintettel a nyakra és a fülekre, valamint itasd szobahőmérsékletű – soha ne jéghideg – vízzel!

A hőgutát, hősokkot elkerülheted, ha mindig ügyelsz arra, hogy csak a legszükségesebb időt töltsétek kánikulában a tűző napon, illetve gyakran itatod, locsolod a kutyust séta közben is.

(Képek: Getty Images Hungary)

ápolás egészség láb sérülései nyári veszélyek sétáltatás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink