hirdetés

Ehet a kutya sajtot? Ha ezekre figyelsz, nem lesz baj!

Buzgó Csilla

2021. szeptember 5

Sok gazdi el sem tudja képzelni az életét a pizzára olvasztott, gőzölgő mozzarella, a fetás saláta vagy a sajtburger nélkül. Vajon a kutyus is élvezheti ezeket az ételeket?

hirdetés

Mivel maga a sajt egy elég tág fogalom, igazából nem az a kérdés, hogy ehet-e belőle az eb, hanem az, hogy milyen formában, mennyit, és egyáltalán tolerálja-e azt a szervezete. Akárcsak az emberek, a kutyák is szenvedhetnek a tejtermékek különböző komponenseire adott heves immunválasztól, azaz allergiától, esetleg érzékenységtől.

A tejfehérje, a tejzsír és a laktóz sajnos mind potenciális allergének, melyek gyakran nem egy vagy két fogyasztást követően okoznak panaszt, hanem lehet, hogy csak idővel. Amennyiben a kutyus eddig jól tolerálta a tejtermékeket, nincs gond, sajtot is ehet, de nem árt az elővigyázatosság. Először mindig csak kis mennyiséget kóstoltass meg vele, és inkább jutalmazásképp vesd be a sajtot, ne főétkezésként!

Egészséges-e a sajt a kutya számára?

A sajt jelentős mennyiségben tartalmaz fehérjét, kalciumot, A-vitamint, esszenciális zsírsavakat, illetve sokféle B-vitamint. Azonban nem mindegy, melyik fajtáról beszélünk. Az alacsony zsír- és sótartalmú, erős fűszereket, mint például fokhagymát vagy borsot nem tartalmazó sajtok kis mennyiségben nem ártanak az ebnek. Alapvetően azonban nincs rájuk szüksége az állatnak, hiszen ideális étrendje az említett tápanyagokat megfelelő mennyiségben tartalmazza.

Milyen sajtot ehet a kutya?

Fontos tisztázni, hogy egyes sajtok sajnos toxikusak az eb számára. Soha ne adj neki nemespenésszel készült kéksajtot, például márványsajtot, roquefort-t, gorgonzolát vagy stiltont. Ezek a gombák ugyanis egyfajta mikotoxint, rokfortin C-t termelnek, mely mérgező a kutyák számára. Fogyasztásuk hányással, hasmenéssel, lázzal és esetenként görcsrohamokkal járhat, tehát hiába ácsingózik a karakteres illatú csemegéért kedvenced, az ő érdekében tartsd tőle távol azt!

A legmagasabb zsírtartalmú sajtok közé sorolják a brie-t, a mascarponét, a trappistát, a füstölt sajtot, az ementálit, a kecskesajtot, a camembert-t és a fetát. Ezeket legfeljebb nagyon kis adagokban kínáld az ebnek, különben túlzott fogyasztásuk nem csak emésztési panaszokat, hanem akár hasnyálmirigy-gyulladást is előidézhet.

Cserébe az alábbi sajtféléket jutalmazásképp akár rendszeresen is adhatod a kutyának, természetesen mértékkel:

  • mozzarella
  • zsírszegény túró
  • cheddar
  • ricotta
  • parmezán
  • zsírszegény krémsajt és ömlesztett sajt

Milyen kutyusoknak nem ajánlott a sajtfogyasztás?

Akár az embereknél, a kutyáknál is előfordulhatnak olyan egészségügyi állapotok, melyek nem teszik lehetővé a sajtok fogyasztását. Ne építsd be őket kedvenced étrendjébe, ha ő:

  • elhízott
  • ételérzékenységgel vagy allergiával küzd
  • emésztési panaszokra hajlamos
  • veseproblémákkal él, vagy szervezetében jelen van az azokra irányuló hajlam

Mik a jelei annak, ha kedvenced szervezete nem tolerálja jól a sajtokat?

Mint azt már említettük, sajnos a panaszok nem mindig jelentkeznek azonnal. Ha viszont megjelennek, általában az alábbi formákban teszik: hasmenés, hányás, székrekedés, puffadás, fül- és bőrfertőzések, viszketés, vakarózás, az irritált, kivörösödött bőr nyalogatása.

Mivel nem feltétlenül fogod tudni, hogy a kutya a sajtfogyasztás hatására produkálja-e ezeket a tüneteket, érdemes ilyenkor egy több allergénre kiterjedő tesztet csináltatnod, melynek folyamatáról az állatorvosod tájékoztathat.

(Képek: Getty Images Hungary)

allergia etetés kutya ehet sajtot kutya ehet tejterméket kutya sajt kutya sajt jutalomfalat kutya tejtermék

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink