hirdetés

4 hűsítő finomság a kutyáknak kánikula idejére

Molnár Enikő

2024. június 10 - Képek: Getty Images Hungary

Bár még nincs itt az igazi kánikula, egyre fontosabb, hogy hűsítő lehetőségeket biztosítsunk kedvencünknek.

hirdetés

A hirtelen jött nyári meleg sokakat váratlanul érhetett, főleg a május végi esős időszak után. A melegben minden gazdának fokozottan kell figyelni arra, hogy kedvence rendesen le tudjon hűlni, és megfelelően tudja szabályozni a testhőjét. Mindig legyen kint friss víz, biztosítsunk neki olyan helyeket, ahova elvonulhat hűsölni, legyen elegendő árnyék, és napközben ne menjünk nagy kirándulásokra, de még hosszabb sétákra se, főleg, ha semmi árnyék nincs a láthatáron. A sétáltatást és a testmozgást időzítsük kora reggelre és estére, de semmiképpen ne a nap legmelegebb óráira. Mindenki ismeri ezeket a szabályokat, de fontos, hogy a gazdik be is tartsák őket. Ezeken felül, bár nem kötelező hideg csemegéket biztosítani kedvencünknek, a legmelegebb hónapokban jól jöhet egy kis extra segítség. Míg nekünk ott van a fagylalt, a kutyákat több okból sem érdemes megkínálni vele, ahogyan arról ebben a cikkünkben is írtunk. Ezért hoztunk 4 hűsítő finomságot, amit bátran elkészíthetsz kedvencednek.

Csak olyan fagyit adjunk kutyánknak, ami kifejezetten neki készült, vagy biztosan tudjuk az összetevőit

„Sós” hűsítő finomságok

Nem véletlenül van a sós idézőjelbe téve, ugyanis a kutyáknak nem tesz jót, ha sós ételeket esznek. Viszont a következő jutalomfalatok alapja hús- vagy csontleves. Mindkettőnél fontos, hogy fűszerezés nélküli alapot készítsünk, hagyma nélkül, mert az mérgező a kutyáknak; így nem fogja semmi zavarni kedvencünk emésztését. Ezek után ezt a levet többféle módon is felhasználhatjuk a jutalomfalatok készítéséhez.

Az első, nagyon egyszerű, mégis nagyszerű hűsítő finomsághoz nem kell más, mint néhány répa (egészben vagy felezve, negyedelve) és az alaplé. A répákat megfőzzük az alaplében, majd berakjuk a mélyhűtőbe, néhány óra múlva pedig készen is van a jutalomfalat. Amikor kivesszük a fagyasztóból, érdemes várni néhány percet, hogy ne legyen kőkemény, de ezután nyugodtan fogyaszthatja kedvencünk.

Ha pálcikás fagylaltformába tudtuk lefagyasztani a "kutyafagyit", akkor mindenképpen tartsuk addig, amíg le nem csúszik róla a fagyi darab

Mit csinálhatunk még az alaplével?

Az alaplevet magában is lefagyaszthatjuk, mondjuk egy jégkockatartóban, és ebből is adhatunk kedvencünknek, vagy hozzáadhatunk főtt húst és kutyabarát zöldségeket (például répát), hogy izgalmasabbá tegyük a hűsítő falatokat. Bármilyen húst használhatunk, amit kedvencünk szeret, és amire nem allergiás.

Az alaplevet összeturmixolhatjuk kutyáknak szánt májkrémmel vagy főtt, esetleg sült májjal. Az így kapott, emberek számára kevéssé étvágygerjesztő keveréket szilikonformákba öntve lefagyasztjuk, így el is készült néhány újabb hűsítő falat.

„Édes” hűsítő finomságok

A legtöbb interneten megtalálható „kutyafagyi” recept alapja a laktózmentes, ízesítetlen joghurt és a fagyasztott gyümölcsök, innen kapta a nevét a kategória. Természetesen nem szabad cukrot vagy édesítőszert hozzáadni ezekhez a jutalomfalatokhoz sem. A xilit, vagy más néven nyírfacukor egyenesen mérgező kedvenced számára!

Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube-csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.

Válasszunk ki egy, vagy akár több kutyabarát gyümölcsöt, mondjuk banánt, almát, szamócát vagy áfonyát, és turmixoljuk össze őket valamilyen folyadékkal. Ez lehet sima víz és natúr joghurt is. Utóbbinál érdemes laktózmenteset választani, ami nincs ízesítve, és nincs benne hozzáadott cukor vagy édesítőszer. Emellett fontos, hogy az ezzel készült falatokból a joghurt zsírtartalma miatt tényleg csak keveset adjunk kedvencünknek. A procedúra megegyezik a fentiekkel: szilikonformába öntve lefagyasztjuk őket, majd készen is állnak a fogyasztásra.

A fentiek csak ötletek, lényegében lehetünk kreatívak, és bármilyen kutyabarát ételt összeturmixolhatunk, majd lefagyaszthatunk, lehetnek saját receptjeink is. Amikor elérkezik az alkalom, és megkapja kedvencünk a finom falatokat, várjuk meg, hogy biztonságosan elmajszolja őket.

Végezetül hozzátennénk, hogy ezeket érdemes úgy kezelni, mint a jutalomfalatokat. Mindig mértékkel adjunk belőlük, hogy elkerüljük a túlsúlyt és annak kellemetlen következményeit, melyekről ebben a cikkünkben is írtunk.

hőguta hőguta megelőzés hűsítés hűsítő finomság kánikula kutya fagylalt kutyafagyi nyári meleg

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!