Anafilaxia a kutyáknál: így ismerd fel az életveszélyes állapot tüneteit
2024. május 19 - Képek: Getty Images Hungary
2024. május 19 - Képek: Getty Images Hungary
Az anafilaxia rendkívül veszélyes, ezért elengedhetetlen, hogy időben felismerd a tüneteit: a kutya élete múlhat rajta.
Az immunrendszer fontos szerepet játszik a kutya fertőzésekkel és más mikroszkopikus fenyegetésekkel szembeni védelmében, azonban akár túlstimuláló hatású is lehet, így túlérzékenységet vagy allergiát eredményezhet. A túlérzékenység lehet enyhe vagy súlyos, illetve lokális vagy az egész testet érintő (szisztémás). A súlyos, szisztémás túlérzékenységet általában anafilaxiának vagy anafilaxiás sokknak nevezik. Bár ritka, hogy anafilaxia jelentkezik a kutyánál, ez orvosi vészhelyzetnek számít. Ilyen esetben tehát sürgős segítséget kell kérni.
Dr. Bodó Andrea állatorvos kérdésünkre elmondta, az anafilaxia egy szervezetszintű allergiás reakció. A szervezet immunrendszeréből allergén váltja ki, és hisztaminfelszabadulás miatt jelentkeznek a tünetei.
Állatorvosi praxisban legtöbbször vakcinák beadása után, antibiotikum adásakor, illetve rovarcsípések következtében találkozunk vele.
– fogalmazott, hozzátéve, hogy szerencsére az akut anafilaxiás reakció elég ritka. Ha mégis megtörténne, az azonnali beavatkozást igényel, de még ilyenkor is rossz a prognózis. „Általában elmondható, hogy minél gyorsabban alakulnak ki a tünetek, annál rosszabb a kórjóslat.”
Az anafilaxiás reakció jellemzően
A szakember szerint a kezelési mód a tünetek jellegétől, súlyosságától is függ. Enyhébb esetben antihisztamin, rövid hatású szteroid segíthet az izom vagy a bőr alá adva. Súlyosabb esetben azonban az antihisztamint adrenalinnal kell kiegészíteni, akár intravénásan, szükség esetén újraélesztéssel egybekötve.
Nálunk leginkább rovarcsípés következtében, fejödémával érkeznek a betegek, gyakori a csalánkiütes is. Ilyenkor antihisztamint és szteroidot szoktunk szuriban adni, ami általában pár óra alatt megszünteti a tüneteket.
„Gyakori még, hogy bizonyos vakcinákra vagy antibiotikumokra jelentkeznek allergiás tünetek. Ilyenkor ezt a kórlapon, illetve az oltási könyvben rögzítjük, és a továbbiakban kerüljük az alkalmazásukat. A tulajdonosokat minden esetben arra kérjük, hogy az oltás, illetve a kezelés előtt jelezzék, ha korábban bármilyen allergiás reakciót tapasztaltak. Erre mi is mindig rákérdezünk” – tette hozzá dr. Bodó Andrea.
Tudtad, hogy egyes kutyafajták hajlamosabbak a pollenallergiára? Hogy melyek ezek, azt ide kattintva tudhatod meg.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek