hirdetés

3 recept, hogy kedvenced is élvezhesse a tökszezont

Molnár Enikő

2023. október 22 - Képek: Getty Images Hungary

Most már tényleg itt az ősz, egyre kevésbé van meleg és előkerülnek a vastagabb pulóverek. Sorra sárgulnak a levelek, a természet is mutatja az évszakok változását, emellett pedig végre elkészíthetjük kedvenc szezonális ételeinket. Az egyik kedvelt alapanyag ebben az időszakban a tök, amit szerencsére még kutyánkkal is megoszthatunk.

hirdetés

A tökszezonban minden formában és mennyiségben sütőtököt fogyasztunk, legyen szó sütőtökkrémlevesről, tökfőzelékről vagy éppen a nagyon felkapott kávékülönlegességről, a pumpkin spice latteról. De kevés kutyatartónak jut eszébe, hogy négylábú barátját is megjutalmazhatja a szezon egyik kedvenc alapanyagával, hiszen számos étel van, ami nem tesz jót kisállatunknak, vagy egyenesen mérgező számára. Szerencsére a sütőtök pont egyike azoknak az ételeknek, amik nemcsak, hogy biztonságosak, még egészségesek is lehetnek kutyánk számára, csak tudni kell, hogy hogyan használjuk fel.

A sütőtök nem csak tökfaragásra jó.

A kutyák is ehetnek sütőtököt

A sütőtök tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Lehet, hogy a kutyáknak nincs szüksége ezekre ugyan olyan mennyiségben, mint az embereknek, de ennek ellenére nem kevésbé fontosak az egészségük fenntartásához. A sütőtök többek közt a következőket tartalmazza:

  • Béta-karotin: a szervezet A vitaminná alakítja, amit látás, immunrendszer és sejtfunkció segítő vitaminnak szoktak elkönyvelni.
  • C-vitamin: vízben oldódó vitamin, fontos antioxidáns, illetve segíthet abban, hogy csökkentse a gyulladást és a kognitív funkciók romlását.
  • E vitamin: zsírban oldódó vitamin, ami többek közt az oxidatív stressz (szabadgyökök és antioxidánsok egyensúlyának felborulása) elleni védelem egyik fontos résztvevője.
  • Kálium: fontos ásványianyag kedvencünk szervezete számára, számos funkciója van. Többek közt a szív és az idegrendszer megfelelő működését segíti, a nátriummal karöltve (homeosztázisban).
  • Vas: fontos szerepe van a vörös vérsejtek létrehozásában, az oxigén szállításában, illetve az emésztésben is részt vesz.

Láthatjuk, hogy számos olyan anyagot tartalmaz a sütőtök, ami fontos kedvencünk számára. Emellett még tele van rosttal is, ami segítséget nyújthat enyhe hasmenésnél vagy székrekedésnél. Ez nem azt jelenti, hogy nem kell elvinni kedvencünket állatorvoshoz, hogyha az előbb említett problémákat más tünetek is kísérik, vagy hosszabb ideig fennállnak. Bármilyen jó alapanyag is a sütőtök, azért nem csodaszer.

Milyen formában adjunk kedvencünknek sütőtököt

Most már tudjuk, hogy miért jó választás a sütőtök, ha kedvencünknek szeretnénk egy kis újdonsággal kedveskedni. De felmerül a kérdés, hogy vajon mégis milyen formában adhatunk belőle kutyánknak? Elméletileg akár nyersen is fogyaszthatják, de így nehezebben emészthető, és a héja akár bélelzáródást is okozhat, ezért nem ajánlott.

Minden jó kutyáknak való sütőtökös recept sütőtökpürével kezdődik. Akár vehetnénk belőle előre elkészítettet is, de olyankor nagyon alaposan át kell nézni az összetevők listáját. Kerüljük azokat a termékeket, amik fűszerezve vannak, vagy hozzáadott cukrot, illetve édesítőszert (mondjuk xilitet) tartalmaznak. Biztonságosabb (és egyébként egyszerűbb), ha mi magunk készítjük el a pürét. Ehhez csak kisebb darabokra kell vági a tököt, kimagozni, és lehetőleg (de nem kötelezően) fejjel lefelé fordítva sütőbe tenni (180-200 fokon) addig, amíg meg nem puhul a húsa. Ez a darabok méretétől függően 20 perctől egészen 40 percig is eltarthat, ezért érdemes gyakran ellenőrizni. Ha elég ideig bent volt a sütőben, akkor a héja könnyedén leválik a tök húsáról, utóbbit pedig könnyedén pürésíteni tudjuk villával vagy krumplinyomóval.

Sütőtökös finomságok kedvencünknek

A sütőtökpürét akár magában is adhatjuk kedvencünknek, vagy feltétként is hozzáadhatjuk az eledeléhez. Viszont, ha egy kicsit kreatívabban szeretnénk hozzáállni a témához, íme néhány ötlet, amivel izgalmasabbá teheted a sütőtököt.

Őszi „kutyakávé”

Ősszel megérkezik a pumpkin spice latte, ami fűszeres ízével felmelegíti az embert a hideg időben. Természetesen kedvencünk nem kaphat ebből a finomságból, és nem csak kávé tartalma miatt. A jellegzetes ízt egy telefűszerezett cukorszirup adja, amiben többek közt szerecsendió is van, ez pedig mérgező a kutyák számára. Viszont, ha szeretnénk kedveskedni egy kis szezonális finomsággal, akkor elkészíthetünk egy kutyabarát változatot, aminek ugyan semmi köze nincsen a kávéhoz, vagy a fűszerekhez, mégis elérheti a lélekmelengető hatást.

Az ital elkészítéséhez nincs másra szükségünk, csak egy kis natúr joghurtra, csontlevesre és sütőtökpürére. A joghurt lehetőleg legyen laktózmentes, és ne tartalmazzon hozzáadott cukrot vagy édesítőszereket. A csontlevesnél csak a levet fogjuk felhasználni, illetve, amikor kedvencünknek készítjük, ajánlott fűszerek és hagyma nélkül megcsinálni az alaplevet. Az alapanyagokat összekeverjük egy kis tálba, és máris odaadhatjuk kedvencünknek a keveréket.

Kutyanyalóka

Annak ellenére, hogy egyre hidegebb az idő, még mindig vannak kifejezetten meleg napok. Ezekre az alkalmakra felkészülhetünk egy kis hűsítő különlegességgel, ami csupán néhány hozzávalót igényel, és mellette még egészséges is kedvencünk számára. Nem kell hozzá más, mint pürésített sütőtök, banán és egy kevés mogyoróvaj (ezt akár ki is lehet hagyni, vagy helyettesíthetjük valami mással, mondjuk kutyáknak való májkrémmel, vagy joghurttal). Ezután a keveréket szilikon formákba tesszük, (lehet kifejezetten kutyás témájúakat is kapni), és a fagyasztóba helyezzük. Fontos, hogy ne legyenek túl aprók az elkészített nyalókák, illetve, ha ragaszkodunk a nyélhez, mindenképpen ehető és emészthető anyagból készüljön. Felügyelet mellett fogyassza kedvencünk ezt a finomságot.

Sütőtökös keksz

Ha valakinek van ideje és kedve sütni, akkor a sütőtökös keksz jutalomfalatok ötlete kifejezetten neki való. Ez a módja a sütőtök felhasználásának kicsit több energiabefektetést igényel, de meglehet, hogy pont ez lesz a nyerő finomság. A következőkre lesz szükség a kekszek elkészítéséhez:

360 g liszt
2 tojás
225 g sütőtökpüré
1 banán (pépesítve)

Első lépésként melegítsük elő a sütőt 180 fokra, majd keverjük össze az alapanyagokat. A tészta állagának olyannak kell lennie, hogy formázható legyen. Itt érdemes lehet megemlíteni, hogy milyen lisztet használjunk. Nem ajánlott a sima fehérliszt, inkább teljes kiőrlésűben gondolkozzunk, vagy még jobb, ha finomra őrölt zabpehellyel vagy tápióka liszttel (esetleg más, kutyáknak ajánlott gabonamentes liszthelyettesítő termékkel) készítjük el a kekszeket. Ha zabpelyhet használunk, akkor lehet, hogy a keveréknek állnia kell egy órát, hogy formázható legyen. A kekszek méretétől (és vastagságától) függ, hogy mennyi időt kell a sütőben tölteniük, de a kb. fél cm vastag kekszeknek olyan 25-30 percre van szükségük, hogy rendesen átsüljenek. Ellenben, ha valaki apró szemű jutalomfalatokat szeretne készíteni, akkor meglehet, hogy sokkal rövidebb idő alatt készen lesznek, ezért mindenképp felügyeljük a folyamatot. Ha készen vannak a kekszek, és teljesen kihűltek, akkor már kaphat belőle kedvencünk. Ne adjunk neki sokat, a receptben leírt mennyiség semmiképpen nem egy alkalomra lett tervezve.

A jóból is megárt a sok

A fent említett receptek elsősorban nem mindennapi fogyasztásra javasoljuk, inkább amolyan alkalmi finomságként érdemes rájuk gondolni. Vegyük például a kutyakávét. Minden alapanyaga ehető a kutyák számára, de a joghurt kifejezetten zsíros (hacsak nem találunk csökkentett zsírtartalmú joghurtot, ami mellette még ízesítéstől mentes és laktózmentes is), ezért bármilyen egészséges is, csak mértékkel szabad adni belőle kedvencünknek. Ugyanúgy érdemes figyelni a sütőtök adagolására is. A kutya méretétől függően 1-6 evőkanál az ajánlott napi mennyiség, hiszen a jóból is megárt a sok. A hangsúly mindig a kiegyensúlyozott táplálkozáson kell, hogy legyen, és a bónusz feltétek, jutalomfalatok és társaik nem vehetik fel a napi eledel túlnyomó részét. (Erre van a 9/10 szabály, ami szerint az „extrák” csupán 10 százalékát tegyék ki a napi ételmennyiségnek).

egészséges táplálkozás jutalomfalat jutalomfalat házilag kutya és sütőtök recept kutyáknak sütőtök szezonális étel

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink